Da bi Srbija dobila datum početka pregovora o članstvu u Evropskoj uniji mora da dokaže da je razuman i pouzdan partner, što uključuje posvećenost primeni sporazuma postignutih u dijalogu Beograda i Prištine.
Takođe, mnogo toga zavisi od ishoda predstojećih izbora u Srbiji. Ako se naredni saziv srpske vlade bude fokusirao na ispunjavanje evropskih kriterijuma, pregovori sa EU možda neće biti tako daleki. Ali, sumnjam da bi to moglo da se dogodi do kraja godine – kaže za Danas Johana Dajmel, zamenica direktora nemačke Asocijacije za Jugoistočnu Evropu i uticajni stručnjak za Zapadni Balkan.
Naša sagovornica upozorava da bi Srbi sa severa Kosova mogli da „ugroze proces evropskih integracija i Srbije i Kosova“. „Potrebno je da Beograd i Priština izazove koji postoje na severu Kosova prevaziđu na miran i konstruktivan način“, ocenjuje Dajmelova.
Koje su ključne oblasti u kojima Srbija treba da sprovede hitne reforme da bi napredovala u procesu evropskih integracija?
– Neophodno je popraviti stanje u pravosuđu, jer to predstavlja preduslov za usvajanje i sprovođenje zakona i propisa EU. Što se Srbija više usredsredi na tu oblast, brže će ubediti članice EU da je potrebno početi pregovore o pridruživanju.
Šta očekujete da će biti postignuto u dijalogu Beograda i Prištine do objavljivanja narednog izveštaja Evropske komisije?
– Najpre moramo da vidimo da li se uistinu primenjuju dogovori. Sporazum o predstavljanju Kosova koji uključuje fusnotu je dobar primer kompromisa gde nijedna strana nije srećna, ali i jedna i druga mogu da žive s tim. Nadam se da će isto važiti i za naredne „vruće krompire“ koji su na stolu – energetsku saradnju i pitanja u vezi s telekomunikacijama. I Srbija i Kosovo su potpisali Sporazum o energetskoj zajednici, zbog čega je potrebno da sarađuju da bi rešili probleme. Energetska stabilnost je ključna za ekonomski razvoj, a telekomunikacije su do sada činile svakodnevni život na Kosovu teškim i za Albance i za Srbe u istoj meri. Stoga, nadam se će biti pozitivnog pomaka u ovoj oblasti i da će dijalog biti nastavljen odmah posle izbora.
U kojoj meri evropske integracije Srbije utiču na Kosovo?
– Dobijanje statusa kandidata za članstvo u EU je značajan korak napred za Srbiju koji utiče i na Kosovo. Već je počeo dijalog Unije i Kosova o ukidanju viza, što je veoma značajno. Ali, takav cilj biće ostvaren tek kad Priština sprovede suštinske reforme. Takođe, pokretanje Studije izvodljivosti za Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju s Kosovom je od velike važnosti jer to predstavlja „mapu puta“. Potrebno je naglasiti da su se sve članice Evropske unije saglasile o neophodnosti preduzimanja takvog koraka, bez obzira na činjenicu da pet od 27 država EU nisu priznale Kosovo.
Nacionalni interesi komplikuju proširenje
Imajući u vidu ekonomsku situaciju u EU, kakvo je vaše mišljenje o daljem proširenju?
– Tačno je da je Unija angažovana na prevazilaženju finansijske i ekonomske krize. Istovremeno, nedavna intervencija Rumuna u vezi s položajem vlaške manjine u Srbiji pokazala je da dalje proširenje EU zavisi od nacionalnih procena svake pojedinačne države članice. Uopšteno govoreći, evropske integracije su postale komplikovanije jer nacionalni interesi mogu ozbiljno da utiču na taj proces, ako ne i da ga blokiraju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.