„Srbija ne može biti van EU“ 1Foto: FoNet/FoNet TV

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da je zahvalan prijateljima iz Bugarske, Rumunije i Grče što su u Beograd doneli evropski prijatelji duh i što podržavaju Srbiju na evropskom putu.

To je danas rečeno na konferenciji za novinare predsednika Srbije Aleksandra Vučića sa premijerima Bojkom Borisovim, Aleksisom Ciprasom i Mihaijom Tudesom.

Posle sastanka Visokog saveta Srbije, Bugarske, Grčke i Rumunije Vučić je zahvalio premijerima te tri zemlje što podržavaju Srbiju na evropskom putu, jer je to značajno za budućnost naše zemlje, ali i za stabilnost, mir i predvidivost celog regiona.

Rezultat političkih razgovora je da imamo konstantno povećanje spoljnotrgovinske razmene, rekao je Vučić, iznešvi očekivanje da će zajednička razmena preći tri milijarde evra.

Kao predsednik Srbije ne osećam potrebu da se pravdam zbog političkih stavova, rekao je Vučić i ponovio da je Srbija na evropskom putu, ali i da je prijatelj Rusje.

To prijateljstvo ćemo da čuvamo, to ima veze sa poštovanjem, ali i sa interesima Srbije. Mi smo na evropskom putu i istovremeno želimo da čuvamo vojnu neutralnost, zbog čega jačamo našu vojsku ne želeći nikoga da napadamo, rekao je Vučić, uz napomenu da njegovi današnji sagovornici razumeju situaciju Srbije koja je bila napadnuta 1999. godine.

Neki u Evropi ponekad žele da na različite načine drže pridike Srbije, a zaboravljaju da ljudi znaju ko je uticao da joj se uuzme deo teritorije, a ko nije. Mi se ponašamo racionalno, štitimo mir i stabilnost u regionu, imajući u vidu težinu problema, predočio je Vučić.

Srbije nije nikome pretnja, naprotiv, zahvaljujući našoj uzdržanosti uspeli smo da sačuvamo mir i stabilnost u regionu, kazao je Vučić

Premijer Bugarske Bojko Borisov rekao je da je Balkan bio mesto sa mnogo sukoba i ratova, ali da danas svi moraju da pokažu da su mudri i da su nešto naučili iz prošlosti.

Našim prijateljima iz Brisela želimo da pošaljemo poruku da sa nama imaju bezbedan i predvidiv Balkan, da želimo da privučemo investicije i da gradimo svoju infrastrukturu, jer kada se grade putevi nema rata, rekao je Borisov, koji je podržao evropske integracije svih zemalja regiona, a posebno Srbije.

Alterantive nema, to je zacrtani put, jer smo u prošlosti imali sukobe i ratove u regionu, a sada smo na prekretnici, jer u ovom trenutku velike sile imaju interese na Balkanu i svaka od njih postigla je određeni uticaj u nekoj od naših zemalja, rekao je Borisov.

Ono što mi želimo je moderna infrastruktura i povezanost, ne želimo roming tarife između naših zemalja. Sledeće godine, osim predsedavanja Saveta EU, u Sofiji ćemo imati sastanak „16 plus jedan“ sa Kinom, kazao je Borisov.

On je istakao da na Balkanu i dalje ima zapaljivih mesta, jer se stvari nisu rešile, i dodao da prijateljstvo ove četiri države nije upereno ni protiv koga, ni protiv Rusije, Turske, SAD ili EU, već samo želimo da privučemo investicije.

Treba da izgradimo dobre odnose sa svima, jer ako to ne uradimo, ponovo ćemo imati nestabilnost, predočio je Borisov.

Premijer Rumunije Mihaij Tudose rekao je da je ulazak Srbije u EU samo formalnost i da su njegova zemlja, Bugarska i Grčka opredeljene da pomognu kako bi se Srbiji olakšao taj put.

Govori se o integraciji Srbije u EU, a sve što radimo u infrastrukturi – izgradnja mostova i puteva – je deo evropskih integracija i treba samo ozvaničiti status Srbije, rekao je Tudose.

Premijer Grčke Aleksis Cipras rekao da je veruje da bi EU uskoro trebalo da ispravi veliku grešku, koja korene vuče iz načina na koji se Evropa odnosila prema Balkanu kao problematičnom području

Tu nepravdu treba ispraviti i Srbija ne može biti izvan evropske porodice, pod uslovom da većina njenih građana želi da bude deo EU, i poruka koju bismo preneli je treba da pokažemo važnost saradnje sa Balkanom, rekao je Cipras.

Verujemo da će predsedavanje Bugarske EU biti za ceo Balkan i dobili smo priliku da u maju u Sofiji oživimo plan iz Soluna 2003. godine, koji mora da se zasniva na određenim uslovima, ali i na zajedničkoj viziji naše budućnost, kazao je Cipras.

 

Vučić je sa gostima iz Bugarske, Rumunije i Grčke obišao zgradu Geozavoda u Savamali gde im je predstavljen projekat Beograd na vodi

Vučić sa premijerima tri zemlje u poseti zgradi Geozavoda u Savamali, gde je gostima predstavljen projekat Beograd na vodi

On smatra da bi 2018. mogla da bude prekretnica u regionu, ali i rešenje velikog pitanja koje se tiče Skoplja.

Verujem da će, možda, po pitanju Skoplja 2018. godina doneti nešto pozitivno, pod uslovom da nova vlada tamo odluči da preduzme pozitivne korake, rekao je Cipras i naglasio da će on, ako se ne bude nastavilo iredentističko ponašenje, biti prvi kojoj će toj državi garantovati evropsku perspektivu i bezbednosnu integraciju.

Cipras je govorio i o infrastrukturnim projektima koji se tiču gasnih interkonekcija, energetike i modernizacije železnice, nazivajući ih pilot projektima koje dokazuju Evropskoj uniji da zemlje kandidati i zemlje članice mogu da odlučuju po sopstvenom nahođenju na koji način će sarađivati i polagati temelje za budućnost.

Pre zajedničke konferencije za medije, potpisan je sporazum o smanjenjhu tarifa za roming između Srbije i Bugarske.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari