– Podnošenjem kandidature za punopravno članstvo u Evropskoj uniji decembra prošle godine Srbija je prešla lakšu polovinu puta u procesu evropskih integracija, a kada u parlamentima 27 zemalja članica EU počne ratifikacija Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, otvoriće se vrata i za nove, kompleksnije korake – prihvatanje kandidature i početak pregovora o članstvu.

Ministri spoljnih poslova EU, na jučerašnjem zasedanju u Luksemburgu, saglasili su se o početku ratifikacije SSP, i to nakon razgovora s glavnim tužiocem Haškog tribunala Seržom Bramercom, koji se pozitivno odredio prema saradnji zvaničnog Beograda s tim sudom, izjavio je novinarima šef austrijske diplomatije Mihael Špindeleger. Bramerc je u Luksemburgu imao radni ručak s ministrima spoljnih poslova 27 zemalja članica i visokim zvaničnicima EU. Tom prilikom je rekao da je njegov izveštaj „pozitivan“, ali i upozorio da Srbija mora još više da radi na hapšenju i izručenju Ratka Mladića i Gorana Hadžića.

– Moj izveštaj je pozitivan, ali ujedno sadrži i kritike. Izneću gde je bilo napretka, i gde ga je moglo više biti, kao po pitanju begunaca Mladića i Hadžića, koji moraju biti uhapšeni. Ipak, bilo je napretka kada je reč o potrazi za beguncima, kao i analitičkim sposobnostima – precizirao je Bramerc u izjavi novinarima, ističući da je njegov susret s ministrima bio neformalan, s obzirom da će izveštaj zvanično predstaviti 18. juna, pred Savetom bezbednosti UN. .

Navodeći da su se delovi izveštaja pojavili u medijima i da je njegov sadržaj poznat, Bramerc je ukazao da će „kao i u prošlosti, preneti da je saradnja pozitivna kada je reč o tekućim suđenjima, ali i da mora više da se uradi po pitanju begunaca“.

– Jasno je da ne može biti alternative hapšenju preostalih begunaca – poručio je Bramerc.

Holandija, koja je do sada bila neka vrsta „usporavajućeg faktora“ procesu evropske integracije Srbije, najavila je da u slučaju pozitivnog Bramercovog izveštaja neće odbiti početak ratifikacije.

Šef italijanske diplomatije Franko Fratini izjavio je juče da će Italija biti prva zemlja koja će ratifikovati SSP sa Srbijom, jer u tom pogledu u parlamentu postoji saglasnost vladajuće većine i opozicije.

– Italija bi podržala i deblokadu procesa prihvatanja kandidature Srbije za članstvo u EU, ali s obzirom da to ovog trenutka nije moguće, treba bar da usvojimo ratifikaciju i da potom tokom predsedavanja Belgije počnemo da razgovaramo o priključivanju Srbije EU – kazao je Fratini u Luksemburgu.

Predsednik Srbije Boris Tadić je 22. decembra 2009. u Stokholmu predao srpsku kandidaturu za ulazak u EU Fredriku Rajnfeltu, premijeru Švedske, koja je tada predsedavala Uniji. Zvanični Beograd je tada kao cilj odredio da celokupan posao dobijanja statusa države kandidata bude završen do kraja ove godine.

Približavanje Srbije EU započeto je 2001. osnivanjem Zajedničke konsultativne radne grupe, kao mehanizma koji je trebalo da omogući Evropskoj komisiji i članicama tadašnje SRJ – Srbiji i Crnoj Gori – da steknu jasnu sliku o situaciji uábrojnim oblastima društvenog i privrednog života radi efikasnijeg približavanja standardima Unije.

Od 2001. do 2002. održano je pet sastanaka Grupe na kojima su usvojene obavezujuće smernice za dalje približavanje standardima EU, a analizirane su i političke i ekonomske reforme, regionalna saradnja i poštovanje međunarodnih obaveza Srbije.

Posle petog sastanka Grupe, zbog ustavne transformacije SRJ u Državnu zajednicu Srbija i Crna Gora, nastala je duga pauza u zvaničnom dijalogu o pripremama za Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju EU.

U periodu od jula 2002. do jula 2003. godine, održana su tri nezvanična sastanka predstavnika Evropske komisije i predstavnika država-članica i državne zajednice SCG na kojima je ocenjeno da treba pokrenuti novi formalni mehanizam za saradnju – Unapređeni stalni dijalog. Pregovarački tim Srbije za SSP formiran je u januaru 2005., a u aprilu iste godine dobijena je pozitivna Studija o izvodljivosti za spremnost Srbije da pregovara o SSP.

Platforma za pregovore o zaključenju SSP usvojena je u septembru, a pregovori su počeli 10. oktobra 2005. godine. Prva runda tehničkih pregovora o ovom dokumentu održana je u novembru iste godine, ali su oni obustavljeni 3. maja 2006. zbog problema u saradnji Srbije s Haškim tribunalom. Pregovori se nastavljaju posle više od godinu dana, 13. juna 2007, a okončani su 10. septembra iste godine. Sporazum je parafiran 7. novembra 2007. godine.

Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju i prateći Prelazni trgovinski sporazum potpisani su u Briselu 29. aprila 2008, a Narodna skupština Srbije ratifikovala ih je 9. septembra 2008.

Srbija jednostrano primenjuje Prelazni trgovinski sporazum od 1. februara 2009, dok je primena od EU bila blokirana sve do 7. decembra zbog protivljenja Holandije da se počne s primenom sporazuma dok se ne dokaže da Srbija u potpunosti sarađuje s Haškim tribunalom.

EU od 1. januara 2007. ima 27 zemalja članica. Iznikla je iz Evropske ekonomske zajednice, uspostavljenje Rimskim sporazumom 1957. godine. U periodu od 1952. do 1958. godine šest osnivačkih zemalja Unije bile su Belgija, tadašnja Zapadna Nemačka, Italija, Luksemburg i Holandija. Rumunija i Bugarska su poslednje zemlje koje su se pre tri godine priključile Uniji.

Cvetković: Status kandidata u toku 2011.

Premijer Srbije Mirko Cvetković rekao je juče da je važno da ratifikacija SSP „počne što pre jer se obavlja u parlamentima svih 27 članica EU, kao i u parlamentu same Unije, tako da će trajati sigurno godinu, dve“. Premijer je novinarima u Kruševcu rekao da Srbija održava tempo procesa evropskih integracija i izrazio očekivanje da će dobiti status kandidata za članstvo u Uniji u toku 2011. godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari