Srbija će poslati pismo svim članicama Ujedinjenih nacija u kojima će izraziti protest protiv ponašanja i retorike Prištine, saznaje Danas nezvanično iz izvora bliskih srpskoj vlasti.
Kako se precizira, Beograd se na takav potez odlučio nakon što su vlasti u Prištini uputile pismo na adresu 49 zemalja sveta, u kojem se tvrdi da je Srbija „provocirala Kosovo pokušajem da ilegalno uspostavi železničku liniju od Beograda do Kosova“.
Kako su juče preneli prištinski mediji, šef kosovske diplomatije Enver Hodžaj naveo je u pismu da „taj slučaj nije izolovan, već da je deo sistemskog pristupa Srbije neprijateljski nastrojene prema Kosovu“. Kao „provokacije“ Beograda označene su i izgradnja zida kod mosta u severnom delu Kosovske Mitrovice, povlačenje ministara i poslanika Srpske liste iz učešća u kosovskoj vlasti, te hapšenje policijskog komandanta Nehata Tačija.
„U subotu 14. januara 2017. Vlada Srbije je najavila otvaranje ilegalne direktne železničke linije od Beograda do Mitrovice i poslala voz sa kontroverznim i provokativnim porukama… Poruke na vozu imale su za cilj podrivanje normalizacije i dobrosusedskih odnosa… Posle nekoliko upozorenja i opsežnih konsultacija, Vlada Kosova zabranila je ulazak ilegalnog i provokativnog voza na Kosovo i tako osigurala da ne dođe do upada Srbije na sever zemlje… Zabrinutost nije bila samo za sever, već i za čitavo Kosovo, uz mogućnost destabilizacije situacije u celom regionu“, tvrdi Hodžaj u pismu.
Kosovski predsednik Hašim Tači izjavio je da je voz zaustavljen „iz straha da se ne ponovi slučaj Panda“, kada su maskirani napadači pre 19 godina upali u kafe „Panda“ u Peći i ubili šestoricu srpskih mladića, a to ubistvo je i dalje nerasvetljeno. Tači je precizirao da nije on naredio da se zaustavi voz, ali da je „zahtevao od kosovskog ministra unutrašnjih poslova Skendera Husenija i policije Kosova da preuzme mere kako bi se sprečilo da voz uđe na Kosovo“.
Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je juče da bezbednosne snage Kosova ne smeju da budu na severu Kosova, prenosi FoNet. Da li o tome postoji usmeni ili pisani dogovor, sa pečatom ili bez pečata, na salveti ili hartiji – nije bitno. Kada razgovaraju predsednici, premijeri i ministri spoljnih poslova podrazumeva se da imaju dovoljan kapacitet da sklapaju dogovore, rekao je Dačić novinarima. Dijalog sa Prištinom se nastavlja, napomenuo je on. Povod za ova pitanja su stavovi zvaničnika Beograda povodom slučaja „voz“ da postoji usmeni dogovor iz Brisela da pripadnici specijalnih policijskih snaga ROSU i Kosovske bezbednosne snage ne smeju da dolaze na sever Kosova bez dozvole srpskog stanovništva. Dačić se posle razgovora sa šefom iračke diplomatije Ibrahimom Al DŽafarijem zahvalio Bagdadu na razumevanju pozicije Beograda o Kosovu, „uprkos pritiscima nekih velikih zemalja i pritiscima zasnovanim na verskim komponentama“.
Nastavak dijaloga sa Prištinom sledeće sedmice
Premijer Aleksandar Vučić najavio je juče posle telefonskog razgovora sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel, da će sledeće sedmice biti održan sastanak sa albanskom stranom uz posredstvo Brisela. „Što se nas tiče, to nije problem. Posle razgovora sa (potpredsednikom SAD) Dzozefom Bajdenom imaćemo i druge kontakte, verovatno i direktne, i pokušati da zaustavimo svaku vrstu narastajućih tenzija, iako je to izuzetno teško“, rekao je Vučić novinarima u Davosu, prenele su agencije. Vučić je juče na marginama Svetskog ekonomskog foruma razgovarao i sa generalnim sekretarom NATO Jensom Stoltenbergerom, dok je prekjuče imao razgor i sa visokom predstavnicom EU Federikom Mogerini. Vučić je novinarima u Davosu rekao i da se „oseća glupo što mora Srbima da dokazuje da hoćemo mir“. „Ne razumem želju Albanaca da zveckaju oružjem“, rekao je Vučić. Kako je Vučić istakao, Stoltenberg zbog svog oca i detinjstva odlično razume situaciju u Srbiji i nije naš neprijatelj.
Diković sa komandantom KFOR-a
Načelnik Generalštaba Vojske Srbije general LJubiša Diković i komandant KFOR-a general-major Đovani Fungo razgovarali su juče u bazi „Jug“ o aktuelnoj političko-bezbednosnoj situaciji na Kosovu i Metohiji i u Kopnenoj zoni bezbednosti, kao i o dosadašnjoj saradnji Vojske Srbije i KFOR, prenosi FoNet.
Kako saopštava Ministarstvo odbrane, general Diković je ocenio da dostignuti nivo saradnje sa KFOR-om odlikuje visok stepen međusobnog poverenja i profesionalizma i ponovio da Vojska Srbije, u skladu sa Rezolucijom 1244 SB UN i Vojnotehničkim sporazumom, vidi KFOR kao ključnu snagu za očuvanje bezbednosti na Kosovu i Metohiji. Izražavajući zabrinutost zbog nedavnih događaja u vezi sa vozom na relaciji Beograd – Kosovska Mitrovica, načelnik Generalštaba je istakao da je zajednički zadatak očuvanje bezbednosti u zonama odgovornosti. General Fungo je potvrdio da će KFOR preduzeti sve mere da obezbedi mir i zaštiti celokupno stanovništvo na prostoru Kosova i Metohije, a posebno one koji su najugroženiji, navodi se u saopštenju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.