Evropski komesar Oli Ren zatražio je juče od srpske vlade da potvrdi svoje opredeljenje za tešnje veze s Evropskom unijom i naglasio da EU ne može da se meša u unutrašnje poslove Srbije kad je reč o predlogu rezolucije u srpskoj skupštini da se od EU traži potvrda da je Kosovo sastavni deo Srbije za potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.
Evropski komesar Oli Ren zatražio je juče od srpske vlade da potvrdi svoje opredeljenje za tešnje veze s Evropskom unijom i naglasio da EU ne može da se meša u unutrašnje poslove Srbije kad je reč o predlogu rezolucije u srpskoj skupštini da se od EU traži potvrda da je Kosovo sastavni deo Srbije za potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.
– Srbija je od glavnog značaja za stabilnost i dobrosusedske odnose na Balkanu. Duboko sam uveren da velika većina srpskog naroda istrajno podržava članstvo zemlje u Evropskoj uniji – naglasio je Ren, predstavljajući izveštaj Evropske komisije o evropskim reformama na Zapadnom Balkanu i merama koje će Evropska komisija preduzeti da se to ostvari.
Za zapadni Balkan četiri milijarde evra do 2010.
Evropski komesar Oli Ren saopštio je juče da će Evropska unija za podršku razvoju područja zapadnog Balkana izdvojiti četiri milijarde evra u razdoblju od 2007. do 2010. godine. Evropski komesar je naglasio da će biti preduzete konkretne mere i instrumenti za podršku ekonomskom i političkom napretku zapadnog Balkana, uključujući korake za ukidanje evropskih viza, dodelu stipendija i uključivanje akademskih građana regiona u evropske naučno-tehničke i kulturne programe. U kontekstu kosovskog pitanja, evropski ministri su pozdravili dalje prisustvo međunarodne zajednice na Kosovu na temelju Rezolucije 1244 SB UN i istakli „spremnost EU da odigra vodeću ulogu u jačanju stabilnosti regiona“. Ukupna neophodna pomoć Kosovu procenjena je na milijardu evra do 2010, kako za podršku političkom i ekonomskom razviju Kosova, tako i za troškove međunarodnog i EU prisustva na Kosovu. Prema dokumentu Evropske komisije, EU će budući razvoj Kosova podržati kroz međunarodnu civilnu misiju, na čelu sa specijalnim izaslanikom EU, misijom vladavine zakona u okviru evropske bezbednosno-odbrambene politike, kao i bitnom potporom za ekonomski i politički razvitak. Ukupna neophodna pomoć Kosovu je procenjena na milijardu evra do 2010, za pomoć političkom i ekonomskom razvoju Kosova i troškove međunarodnog i EU prisustva na Kosovu. „Kosovo, isto kao i ostali zapadni Balkan, ima jasnu i opipljivu EU perspektivu“, ističe se u dokumentu i kaže da će „Evropska komisija u tom cilju upotrebiti sve raspoložive instrumente da se prevashodno pospeše demokratske reforme, dobrosusedski odnosi i ekonomski napredak“.
Ren je dodao da je „realistično očekivati da srpska vlada sluša tu tihu većinu (srpskog naroda)“ i istakao da je „Evropska komisija i dalje puno posvećena evropskoj perspektivi Srbije“. On je ukazao i na „neke najnovije izjave u Beogradu da se odstupi od integracije u EU“.
– Zato tražimo od srpske vlade da potvrdi svoje opredeljenje za tešnje veze s EU. Mi čekamo i krenućemo napred čim Srbija bude spremna da to učini – rekao je Ren.
On je dodao da razume da je u vezi s Kosovom, „to težak trenutak za Srbiju“, jer je Kosovo istorijski važno za Srbe, ali je podvukao da u rešavanju tog problema postoje „granice i crvena linija, a to je da je nasilje neprihvatljivo“. Evropski komesar je naglasio da je u redovnom kontaktu sa srpskim zvaničnicima, s kojima razgovara kako ostvariti evropsku perspektivu Srbije. Napomenuo je da ne želi da obelodani pojedinosti tih kontakata, ali je primetio da je sporazum o stabilizaciji već parafiran i da je „mašinerija Evropske komisije već spremna“ i za potpisivanje.
Na pitanje kako gleda na porast uticaja Rusije u Srbiji, Ren je uzvratio da ima i članica EU, kandidata i potencijalnih kandidata za članstvo u EU koji veoma dobro sarađuju sa svim susedima, uključujući Rusiju. U okviru mera pospešenja pridruživanja zapadnog Balkana EU, koje je spremila Evropska komisija, komesar za transport i energetiku Žak Baro je obelodanio plan za stvaranje zajednice za transport zapadnog Balkana. U to će biti uključeni projekti izgradnje i modernizacije drumske, železničke i rečne saobraćajne mreže sredstvima privatnih i javnih investitora, uključujući Evropsku investicionu banku i Evropsku banku za obnovu i razvoj. Zapadnobalkanska transportna mreža će, istakao je Baro, biti uključena u Evropsku transportnu mrežu i direktno će biti povezana sa ekonomsko-saobraćajnim prostorom EU.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.