U situaciji u kojoj se Srbija danas nalazi, slika sa otvaranja sajma vina neodoljivo budi asocijaciju na roman Clochmerle iz 1934. godine u kome se političari bave pitanjem gde će biti postavljen javni toalet, komentariše za Danas Srbijanka Turajlić, profesorka Univerziteta u Beogradu u penziji.
Prvi međunarodni sajam vina, „Vinska vizija Otvorenog Balkana“, otvoren je danas na Beogradskom sajmu i trajaće do nedelje, 4. septembra.
Iz tri države „Otvorenog Balkana“, Srbije, Severne Makedonije i Albanije, najviši državni zvaničnici su otvorili otvorili ovu manifestaciju – Aleksandar Vučić i predsednici vlada Severne Makedonije i Albanije, Dimitar Kovačevski i Edi Rama, a prisustvovao je i premijer Crne Gore Dritan Abazović.
– Danas je za nas veliki i poseban dan i čini mi se da nema čoveka na ovom sajmu koji nije nasmejan. Ovo smo uradili i napravili zajedno“, poručio je Vučić i ponovo pozvao zemlje sa Zapadnog Balkana da postanu deo “Otvorenog Balkana”.
Premijer Albanije Edi Rama izjavio je da je “Otvoreni Balkan“ projekat mira i jedinstva u miru za budućnost.
– Da ovo malo susedstvo u srcu Evrope ne pati više od ostataka iz prošlosti, već da postane mesto budućnosti za mlade u regionu – rekao je Rama u Beogradu.
Dodao je se nada da će mladi u ove tri države voleti taj put više od zatvorenih koloseka iz prošlosti.
Srbijanka Turajlić kaže da umesto što se premijerka Ana Brnabić ma ovoj manifestaciji smeši iz prvog reda bilo bi bolje da se ozbiljno pozabavi pitanjem šta radi tužilaštvo u zemlji koju vodi kada još uvek nije podignuta optužnica protiv episkopa Nikanora koji otvoreno poziva na ubistvo.
– Što se tiče predsednika, on je makar sa razlogom zadovoljan, jer valjda nikome neće pasti na pamet da ga „sad kad pričamo o vinu“, pita za Evroprajd, Kosovo, Ukrajinu, najavljene nestašice struje i nenajavljena poskupljenja koja vidimo svakog dana. Šta tačno rade ostale zvanice iz prvog reda, teško je reči. Moguće da im kod kuće sve cveta pa je red da se to zalije vinom, a možda i oni, poput naših rukovodilaca, žele da prikriju sve goruće probleme na koje nemaju odgovor. Jednom rečju bilo bi veoma smešno, baš kao i u pomenutoj knjizi, da nije tragično i apsolutno besramno – zaključuje Turajlić.
Premijer Severne Makedonije Dimitar Kovačevski izjavio je juče da je „Otvoreni Balkan“ privredna inicijativa i da pokazuje šta znači integracija, kao i praktična politika otvorenih vrata i dobrosusedskih odnosa.
Fahrudin Kladničanin: „Otvoreni Balkan“ živi zbog SAD
Otvoreni Balkan je pre svega zasnovan na ekonomskoj saradnji tri zemlje u kojima živi preko dvanaest miliona stanovnika. Treba podsetiti da je ideju o ovom konceptru pokrenuo Edi Rama u Berlinu, pa su kasnije podržali predsednik Vučić i tadašnji premijer Zoran Zaev. Sjedinjene države otvoreno podržaju ovu ideju i možda ona ne bi ni zaživela da nije njihove političke podrške. Pitanje je u kojem će trenutku zemlje Balkana pristupiti EU, rok za prijem ne postoji i nije izvestan, pa u tom smislu nam ostaju regionalne inicijative zasnovane na zajedničkom tržištu i bilateralnoj saradnji. Neke države smatraju da je „Otvoreni Balkan“ povezan sa srpskim svetom i političkom dominacijom Aleksandra Vučića ali to je u logičkom narativu potpuno pogrešna percepcija, ovoj inicijativi treba pružiti šansu. SAD su jasne, podržavamo bez fusnota inicijativu Otvoreni Balkan, što može biti još jedan okvir za rešavanje ključnog političkog izazova – to je Kosovo. Sa jedne strane je Otvoreni Balkan čije države su na putu prema članstvu u EU i to je imperativ, a sa druge strane je za sada zatvorena i povremeno depresivna EU – kaže za Danas Fahrudin Kladničanin, politički analitičar.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.