O sporazumu Uneska i Unmika o obnovi i zaštiti kulturne baštine na Kosovu, potpisanom krajem januara 2007. u Parizu, država Srbija nije konsultovana i zbog toga je naša delegacija pri Unesku najoštrije protestovala. Sporazum se odnosi na Bogorodičinu crkvu u Lipljanu, hramove Svetog Save u Kosovskoj Mitrovici i Sv.

O sporazumu Uneska i Unmika o obnovi i zaštiti kulturne baštine na Kosovu, potpisanom krajem januara 2007. u Parizu, država Srbija nije konsultovana i zbog toga je naša delegacija pri Unesku najoštrije protestovala. Sporazum se odnosi na Bogorodičinu crkvu u Lipljanu, hramove Svetog Save u Kosovskoj Mitrovici i Sv. arhangela u Štimlju, manastir Budisavce, kao i na džamije u Đakovici i Dečanima i hamam u Kosovskoj Mitrovici. Reč je o donaciji SAD koja na Kosovo i Metohiju ulazi preko Uneska.
– Između Uneska i Unmika postoje tri sporazuma koja se tiču zaštite kulturne baštine na KIM. Prvi je potpisan prošle godine i tiče se obnove i rehabilitacije kulturne baštine na KIM, drugi je Memorandum o donaciji SAD iz januara 2007, a sada je u toku akcija Uneska u vezi s grčkom donacijom za crkvu Bogorodice Ljeviške u Prizrenu. U vezi s prva dva memoranduma naša delegacija je uložila najoštriji protest zbog toga što država Srbija nije konsultovana – kaže za Danas ambasador Dragoljub Najman, šef Delegacije Srbije pri Misiji Unesko u Parizu.
Ambasador Najman objašnjava da je posle toga od generalnog direktora Koićira Macure dobio uveravanja da Unesko poštuje Rezoluciju 1244 SB UN i da se na terenu ništa neće raditi bez konsultacija s Beogradom.
– Očigledno se računalo da će se situacija na Kosovu brzo rešiti i da će imati odrešene ruke. Opomenuli smo ih da, prema međunarodnim konvencijama, samo suverene države mogu među sobom da se dogovore ili da povere nekom drugom da obnavlja objekte koji su pod njenim suverenitetom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari