Pitanje na koje Srbi sa KiM, a posebno oni koji žive južno od Ibra, već više od tri godine ne mogu da dobiju zvaničan odgovor državnih vlasti Srbije – da li treba da uzmu lična dokumenta koja izdaje samoproglašena Republika Kosovo, dobilo je na značaju najavom primene dogovora Beograda i Prištine o slobodi kretanja.
Iako lične karte nisu bile predmet dogovora u Briselu, u praksi se ovo pitanje povezuje s dobijanjem dogovorenih kosovskih vozačkih isprava – saobraćajne dozvole i tablica.
Srbi sa KiM kažu da su uznemireni i pritiscima Prištine i nezvaničnim signalima iz Beograda da su kosovski papiri neminovnost za one koji žele da ostanu u južnoj pokrajini. Problem je i to što im, kad se odluče na takav korak, u ličnim kartama piše da su „Kosovari“, a prezimena su im često i albanizovana.
SVE ZNAJU SAMO TROJICA?
U Vladi Srbije nezvanično tvrde da je sa svim detaljima dogovora u Briselu upoznat samo šef tima za dijalog s Prištinom Borislav Stefanović. Izvori Danasa tvrde da je vlada usvojila Stefanovićev izveštaj iz Brisela, u kojem, navodno, nema detalja o dogovorenom. Takođe se spekuliše i da niko, osim „trojke“ – predsednik Srbije, predsednikov savetnik Jovan Ratković i Borislav Stefanović, ne zna šta se zapravo događa, mada se od vlade očekuje da donese odluku o izmenama uredbe koja reguliše pitanje registracija i vozačkih dozvola, kao i uputstva za njihovu primenu. Kao poseban problem kandiduje se i razlika u tumačenju dogovora o slobodi kretanja – dok Beograd i Srbi sa severa KiM očekuju da se sprovodi samo južno od Ibra, u Prištini kažu da važi na celom Kosovu.
Kosovska vlada usvojila je ranije ovog meseca „zaključke o kriterijumima“ za registarske tablice i lična dokumenta, koji će početi da se primenjuju od 1. novembra. Preregistracija i izdavanje vozačkih dozvola trajaće do kraja 2011.
„LIČNE KARTE USLOV ZA SVE OSTALO“
Bajram Redžepi, ministar unutrašnjih poslova Kosova, saopštio je da preregistracija neće biti besplatna, kako je ranije najavljeno, nego će se obavljati prema važećim zakonskim propisima, što važi i za izdavanje vozačkih dozvola. „Datumi nisu bili precizirani dogovorom u Briselu. Kosovo samostalno odlučuje o primeni dogovorenog“, kaže Redžepi za Danas.
Prema rečima šefa MUP Kosova, pravo na registraciju i zamenu dokumenata imaju svi građani koji žele kosovske tablice i vozačke dozvole, a za to su im potrebni – saobraćajna i kopija važeće vozačke dozvole, lična karta i izvod iz matične knjige rođenih. Redžepi precizira da će „na osnovu srpskih dokumenata, pod uslovom da nije reč o falsifikatu, Srbi dobiti kosovske lične karte, saobraćajne dozvole i tablice“, ali da će „moći da zadrže svoja srpska dokumenta, i to zbog dvojnog državljanstva, koje Ustav Kosova dozvoljava“.
Edita Tahiri, zamenik premijera Kosova i šef prištinskog tima za dijalog s Beogradom, potvrđuje za Danas da „primena dogovora o vozačkim tablicama i saobraćajnim dozvolama počinje 1. novembra i sva ilegalna dokumenta tada prestaju da važe“.
„Dogovor se primenjuje na celom Kosovu, i severno i južno od Ibra. Vlada Kosova je 25. jula, akcijom specijalne jedinice Rosa, počela primenu reda i zakona na severu i taj plan se sprovodi u koordinaciji sa EU i SAD. Policija ima pravo da na celom Kosovu zaustavi i kazni sve koji ne poštuju propise“, upozorava Tahiri.
Potpuno drugačije mišljenje o briselskim dogovorima iznosi njen beogradski kolega Borislav Stefanović. „O ličnim kartama nije razgovarano u Briselu, niti su one deo dogovora. Nije bilo reči ni o tome da li su kosovske lične karte uslov za izdavanje vozačke dozvole. To je stvar Prištine, koja o tome sama odlučuje. Srpska dokumenta koristiće se na KiM kao i do sada, dok će Albanci u centralnu Srbiju ulaziti sa ličnim kartama, uz takozvane „kartončiće“, kaže Stefanović za Danas.
„REGISTARSKE TABLICE STATUSNO NEUTRALNE“
Borislav Stefanović upozorava da „svako onemogućavanje korišćenja srpskih tablica i ličnih karata na KiM je izigravanje briselskog dogovora, kojim nije obuhvaćen sever Pokrajine“. Stefanović negira da su ovakvim rešenjem Srbi južno od Ibra „žrtvovani“, jer su im, kako naglašava, „obezbeđene statusno neutralne „KS“ tablice“. Glavni beogradski pregovarač tvrdi da će „Beograd učiniti sve da Priština ne sprovede svoje zamisli, uključujući i reciprocitet, ako ne bude drugog načina“.
Rada Trajković, poslanik Jedinstvena srpske liste u Skupštini Kosova, ocenjuje da je veliki problem u tome što „Beograd ne obaveštava Srbe na KiM o onome što se dogovara s Prištinom“. „A, mi snosimo sve posledice. Dogovorom o tablicama srpske institucije su povučene sa KiM, a Srbi su ostavljeni da se integrišu u kosovski sistem. Prepušteni su Prištini“, smatra Rada Trajković.
Marko Jakšić, potpredsednik Skupštine zajednice opština AP KiM, poručuje da „na severu KiM niko neće uzeti kosovske lične karte, niti će se kosovski zakoni o registarskim tablicama i saobraćajnim dozvolama ovde sprovoditi“. Kako ističe, Euleks nije sposoban da to učini, a KPS je na severu već odbijala takva naređenja Prištine.
Promena carinskog režima od 31. oktobra
Vlasnici novih automobila, koji carinu plate Republici Srbiji do 31. oktobra, biće oslobođeni plaćanja carine Prištini, dok sva vozila kupljena posle ovog datuma moraju da se ocarine prema pravilima MUP Kosova, javlja Radio KiM.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.