Zašto su i vlast i veći deo opozicije protiv Deklaracije o Srebrenici koju predlaže koalicija NADA? 1foto (BETAPHOTO/MILOŠ MIŠKOV)

Koalicije NADA, najverovatnije će 11. jula predati službama u Skupštini Srbije u proceduru „Deklaraciju o Srebrenici“, kojom se odlučno odbacuje tvrdnja da ratni zločin u Srebrenici predstavlja zločin genocida.

Iz Novog DSS čiji je Glavni odbor ranije usvojio ovaj dokument, očekuju od stranaka koje se deklarišu kao nacionalno odgovorne da podrže ovaj dokument.

Sudeći prema raspoloženju poslanika vlasti i opozicije, predlog NDSS neće dobiti potrebnu podršku da se o njemu i raspravlja.

I dok pojedini poslanici smatraju da je takva rasprava preko potrebna, dotle veći deo opozicionih stranaka  navodi da bi to bilo dodatno potkopavanje međunarodne pozicije Srbije. Iz vlasti poručuju da bi bilo suludo trošiti energiju na odbacivanje rezolucije o Srebrenici koja je već odbačena u UN od većine zemalja.

* NDSS: Insistiranje na laži o izvršenom genocidu u Srebrenici otvara mogućnost za dodatne pritiske

Da podsetimo, Glavni odbor Nove Demokratske stranke Srbije usvojio je Deklaraciju o Srebrenici 9.juna kojom se odlučno odbacuje tvrdnja da ratni zločin u Srebrenici predstavlja zločin genocida. U Deklaraciji se ističe da se pravda, pomirenje i održivi mir mogu ostvariti isključivo na temeljima istorijske istine i upozorava da u „aktuelnim i predstojećim geopolitičkim okolnostima, insistiranje na laži o izvršenom genocidu u Srebrenici otvara mogućnost ka daljim pritiscima na srpski narod na prostoru celog Balkana i ugrožavanju njegovih vitalnih nacionalnih interesa“.

Zašto su i vlast i veći deo opozicije protiv Deklaracije o Srebrenici koju predlaže koalicija NADA? 2
foto FoNet Milica Vučković

„Time što se srpskom narodu nameće krivica za nepostojeći genocid stvara se mogući osnov za promenu izvornog Dejtonskog sporazuma, unitarizaciju Bosne i Hercegovine i posledično ukidanje Republike Srpske, što srpski narod i Republika Srbija, kao garant Dejtonskog sporazuma, ne mogu da dozvole“, napominje se se u Deklaraciju NDSS.

Miloš Jovanović, lider NDSS, smtara da nije dobro kada se jedini narod koji je bio žrtva genocida želi okarakterisati kao „narod koji je počinio u skorijoj istoriji genocid“.

„Svedoci smo tom neprestanom pokušaju krivotvorenja istorijskih činjenica i pokušaja nametanja krivice srpskom narodu za ono što nije učinjeno. Ta laž može imati konkretne i praktične posledice, mislim na Republiku Srpsku. Ako ta laž zaživi, kao istina o Srebrenici, biće lakše raditi na unitarizaciji Bosne i Hercegovine i nestanku Republike Srpske“, objasnio je Jovanović, dok Vojislav Mihailović, lider POKS-a, dodaje da će se na primeru ove deklaracije videti ko je vera, a ko nevera.

Zašto su i vlast i veći deo opozicije protiv Deklaracije o Srebrenici koju predlaže koalicija NADA? 3
foto: Printscreen

* Pavić: Krajnje je vreme da država zauzme stav o ključnim istorijskim pitanjima

Iz pokreta Branimira Nestorovića „Mi, snaga naroda“ uprkos tome što nisu upoznati sa detaljima inicijatve NDSS, kažu da principijelno podržavaju svaku skupštinsku inicijativu koja bi podrazumevala odbacivanje „laži o genocidu“ u Srebrenici, kao i osudu istinskog genocida u NDH, što i sami, kažu da nameravaju da pokrenu.

„Krajnje je vreme da kao država zauzmemo stav o ključnim pitanjima vezanim za našu prošlost, jer ona očigledno utiču na to kako nas drugi tretiraju, a i kako sami sebe posmatramo. U pogledu Srebrenice se svakako ne bi zaustavili na pukoj rezoluciji, nego bismo tražili i formiranje komisije ili instituta za utvrđivanje pune istine o tim događajima, jer Haška verzija Srebrenice služi jedino propagandnim lažima protiv nas kao države i naroda“, ističe za Danas Aleksandar Pavić, poslanik Mi, snaga naroda.

* Skupština Srbije 2010. godine usvojila Deklraciju o osudi zločina u Srebrenici

 

Poslanici prozapadne opozicije, međutim, napominju da ne vide razlog za održavanje takve jedne sednice koja bi iskopala još dublji jaz ka međunarodnoj zajednici. Podsećaju da je Skupština Srbije 2010. godine usvojila Deklaraciju o osudi zločina u Srebrenici iz jula 1995. godine kada je ubijeno 8.000 Bošnjaka.

Ta Deklaracija, koju je predložila vladajuća koalicija predvođena Demokratskom strankom tadašnjeg predsednika Srbije Borisa Tadića, poziva se na presudu Međunarodnog suda pravde, kojom je utvrđeno da je u Srebrenici jula 1995. godine izvršen genocid, i u tekstu se osuđuje zločin na način utvrđen presudom pomenutog suda, bez pominjanja termina genocid.

* Đorđević: Zbog političkog profiterstva NDSS negira presude Međunarodnog suda pravde

„Već 14 godina je na snazi Deklaracija Narodne skupštine Republike Srbije, za koju su tada glasali i mnogi članovi sadašnje Vlade, a prema kojoj su priznate kvalifikacije zločina u Srebrenici od strane međunarodnih sudova, koji kažu da je to bio genocid. Čak je i sadašnji predsednik Vlade Republike Srpske u javnoj izjavi u decembru 2007. godine zločin u Srebrenici nazvao genocidom“, napominje za Danas Biljana Đorđević, poslanica Zeleno levog fronta.

Zašto su i vlast i veći deo opozicije protiv Deklaracije o Srebrenici koju predlaže koalicija NADA? 4
Biljana Đorđević, Foto: Ana Milošević/Danas

Prema njenim rečima, nije u duhu poštovanja međunarodnog prava da negiramo presude Međunarodnog suda pravde zbog političkog profiterstva kako to čini NDSS, posebno ako svoju deklaraciju pokušava da utemelji u međunarodnom pravu.

„Nije ni moralno jedan zločin pravdati drugima što se tekstom deklaracije NDSS implicira. Najzad, ne mogu da ne primetim da se retorika SNS i NDSS slažu u tome da navodno braneći, zapravo optužuju srpski narod za kolektivnu krivicu, samo što oni kažu da je srpski narod kriv zbog ratnog zločina a ne zbog genocida. Za mene to nije ni nacionalno odgovorno. Možda se za ovakvu disciplinu poruke dobijaju sablje od SNS-SPS režima, ali mi iz Zeleno-levog fronta poručujemo da ne pristajemo da na srpski narod i sve nas neko svaljuje kolektivnu krivicu kako bi se pravdali zločinci u njihovim redovima, i na to ne pristajemo niti kao građani i građanke Srbije niti kao pripadnici i pripadnice srpskog naroda“, ističe poslanica ZLF-a.

Dodaje da ZLF osuđuje pokušaj relativizacije zločina tako i izbegavanje odgovornosti za nesuočavanje sa njima.

„Ništa od toga ne vodi pomirenju. Ovo nije takmičenje u broju žrtava ratnih zločina. Ponoviću ono što je rekla moja koleginica Jelena Jerinić prošle godine u Narodnoj skupštini: priznanje da se u Srebrenici dogodio genocid ne znači nipodaštavanje nijedne druge žrtve, nijedne srpske žrtve“, zaključuje Đorđević.

Zašto su i vlast i veći deo opozicije protiv Deklaracije o Srebrenici koju predlaže koalicija NADA? 5
Foto: Đ. Stanković/Privatna arhihva

* Stanković: Više od Deklaracije me brine što kandidati NDSS u Nišu pokušavaju da pređu na drugu stranu

Na usvajanje Deklaracje iz 2010. godine podseća i Pavle Grbović, poslanik i lider Pokreta slobodnih građana i zato smatra da je revidiranje takvih tema zarad jeftinih dnevnopolitičkih poena nepotrebno.

„Takva sednica, koju predlaže Novi DSS dovela bi do daljeg potkopavanja međunarodne pozicije Srbije i njenog udaljavanja od porodice najuređenijih evropskih zemalja. Narodna skupština se još 2010. usvajanjem deklaracije jasno odredila prema pitanju Srebrenice, a pitanje naše spoljne politike se jasno očitava i u Ustavu Republike Srbije i bilo bi neodgovorno i štetno ako bi se takve teme revidirale zarad jeftinih dnevnopolitičkih poena“, navodi Grbović.

Đorđe Stanković, poslanik Narodnog pokreta Srbije, kaže da se trenutno bavi postizbornom situacijom u Nišu i niškim opštinama, na kojima su , kako kaže, kandidati NDSS-a najsporniji, jer planiraju da pređu na drugu stranu

„Ekološki ustanak je više puta iznosio svoj stav ovim povodom da su čak i sudije Haškog tribunala podeljene u pogledu kvalifikacije onoga što se desilo u Srebrenici. Ali, kako još uvek nismo dobili tekst deklaracije, ne možemo se izjasniti tim povodom. Kada budemo zvanično dobili tekst, izjansićemo se“, kaže Danijela Nnestorović, poslanica Ekološkog ustanka.

Snežana Paunović
foto A.K./ATAImages

* Iz vlasti poručuju da je rasprava o Deklaraciji NDSS trošenje vremena, bez efekta

Protiv inicijative Novog DSS su i poslanici vlasti, jer smatraju da bi to bilo trošenje vremena bez efekta i da bi energiju trebalo uložiti u prevenciju i zaustavljanje eventualnih recidiva ove nerealne i maliciozne rezolucije.

„Takva inicijativa DSS precizno definiše da je prefix “novi” u nazivu ove političke stranke samo šminka i to loša. Narativ, razmišljanje pa i politički učinak je kao i ranije baziran na politikanstvu, daleko od državotvorne politike. Suludo je trošiti energiju na odbacivanje rezolucije, koju je odbacila većina zemalja članica UN, to je trošenje vremena bez efekta. Vreme, energiju i politički autoritet treba uložiti u prevenciju i zaustavljanje eventualnih recidiva ove nerealne i maliciozne rezolucije. Demagogija u parlamentu u kojoj bi, sigurna sam, briljirao lider Novog DSS nema nikakav efekat“, poručuje Snežana Paunović, šefica poslaničkog kluba SPS u Skupštini Srbije.

Prema njenim rečima, ne treba obmanjivati građane Srbije na taj način, već treba nastaviti sa radom, svako u skladu sa svojim kapacitetima.

„Pred Srbijom su mnogi izazovi sa kojima se moramo suočiti, a to je svakako važnije od dopadljivih parola i inicijativa bilo koje političke stranke i pojedinca“, napominje potpredsednica SPS-a, a iz Srpske napredne stranke poručuju za Danas da su oni ozbiljna i odgovorna stranka.

„Kada budemo razgovarali o tom predlogu NDSS na stranačkim organima i poslaničkom klubu, saopštićemo stav“, kaže Radoslav Molojičić, poslanik SNS za Danas.

Zašto su i vlast i veći deo opozicije protiv Deklaracije o Srebrenici koju predlaže koalicija NADA? 6
Edin Đerlek, autor fotografijeMiloš Perić

Đerlek: Srbi nisu genocidan narod, ali se u Srebrenici dogodio genocid

Poslanici stranke Rasima Ljajića nisu želeli da se izjašnjavaju o predloženoj Deklaraciji NDSS-a, a poslanik Stranke pravde i pomirenja Edin Đerlek kaže za Danas da odgovorno tvrdi da Srbi nisu genocidan narod, niti se mogu tako okarakterisati.

„Međutim naš stav je jasan, a to je da se u Srebrnici jeste dogodio genocid.To je potvrdio Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju u Hagu, a potom i Međunarodni sud pravde. I Srbi kao narod su preživeli genocid kroz istoriju i mislim da je vreme da o tim stvarima pričamo otvoreno i bez tenzija, da pokažemo poštovanje prema svim žrtvama ratova na Balkanu, jer se samo tako suočava sa prošlošću i brani princip pravde, a ne isključivo i samo za svoj narod, onda nema niti principa niti pravde“, navodi Đerlek.

On ističe da ne zna šta Miloš Jovanović želi da postigne sa ovom Deklaracijom.

„Cenim ga kao obrazovanog političara, međutim to nije garant ispravnosti postupaka, a pogotovo ne mudrosti, naročito u ovim osetljivim okolnostima kada smirivanje tenzije i pronalaženje zajedničkih vrednosti za unapređenje odnosa i harmonizaciju treba svima da nam bude imperativ. Iako drugačije gledamo na neke stvari u prošlosti, moramo ostati okrenutu jedni prema drugima“, napominje poslanik SPP .

Dodaje da mi vekovika živimo zajedno i uprkos određenim neslaganjima imamo mnogo više zajedničkog i onoga što nas nas spaja, a ne razdvaja.

„Zato je jako važno da svi političari u regionu vode računa kakve poruke šalju, nikako antagonističke već pomiriteljske, u tome se ogleda i politička zrelost i dobronamernost“, zaključuje Đerlek.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari