U Briselu bi danas trebalo da se održe pripremni tehnički razgovori predstavnika Beograd i Prištine pred sutrašnji susret premijera Srbije i Kosova Aleksandra Vučića i Ise Mustafe. Kako je najavljeno iz Kancelarije visokog predstavnika EU za spojnu politiku i bezbednost, u ovoj rundi pregovora najpre će se na tehničkom, a dan kasnije i na političkom nivou razgovarati o telekomunikacijama, energetici, zajednici srpskih opština i slobodi kretanja na mostu u Kosovskoj Mitrovici. Ukoliko pregovori budu uspešni i krunišu se novim sporazumima, Beograd i Priština bi mogli da računaju na napredak u procesu evrointegracija, najavljuju iz Brisela.

P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

„Proces formiranja ZSO je nepovratan i nije uperen ni protiv koga na Kosovu i Metohiji“, izjavio je u juče za FoNet Marko Đurić, šef Kancelarije za KiM Vlade Srbije. Đurić tvrdi da „srpska strana ide u Brisel sa dokazanom i iskrenom željom za normalizacijom odnosa“ i da je „glavna tema i cilj razgovora dogovor o principima za osnivanje ZSO i finalizovanje sprovođenja Briselskog sporazuma Beograda i Prištine o normalizaciji odnosa“. Na pitanje da li će Beograd eventualno pristati na neki ustupak da se 27. avgusta u Beč na konferenciju o Zapadnom Balkanu ne bi otišlo bez rezultata, Đurić je odgovorio da „Beograd čvrsto drži svoju poziciju i očekuje puno poštovanje do sada dogovorenog“.

Povodom izjava kosovskih zvaničnika da ZSO ne može da dobije izvršna ovlašćenja, Đurić uzvraća da će dokument koji dve stranu usaglase biti najbolji odgovor na takve tvrdnje iz Prištine. Pojedini beogradski mediji spekulišu da je Priština, navodno, pristala da ZSO ima predsednika, savet od 30 članova u kome su „gradonačelnici, predstavnici SPC i viđeniji građani“, sedmočlano izvršno veće i šefa te zajednice.

Iako se na predstojećim pregovorima tek treba da se potvrdi da će se ZSO direktno finansira iz budžeta Srbije, prištinski dnevnik Zeri već najavljuje da će buduća zajednica imati četiri izvora finansiranja – vlade Srbije i Kosova, EU i kosovske carine, te da će se u nju slivati više od 15 miliona evra.

Prema izjavama kosovskog ministra za lokalnu samoupravu i koordinatora Upravljačkog tima za uspostavljanje ZSO LJubomira Marića, formiranje ove zajednice očekuje se u narednim mesecima. On u Briselu na predstojećim pregovorima ne očekuje nova uslovljavanja Prištine, ali kaže da su kao nerešena pitanja ostali status zaposlenih u ZSO, finansiranje, uređivanje imovine.

O Unesko na najvišem političkom nivou

Povodom najava iz Prištine da bi u Briselu moglo da se razgovara i o članstvu Kosova u Unesku, Marko Đurić kaže da je „KiM već u ovoj UN organizaciji, kao deo Srbije i da nema potrebe da bude posebno predstavljeno“. Izvori Danasa tvrde da je posle rasprave u SB UN o ovoj temi prošlog petka slučaj kosovskog članstva u Svetskoj organizaciji za obrazovanje, nauku i kulturu podignut na najviši politički nivo, na kome će se najverovatnije i rešavati. Generalni sekretar UN Ban Ki Mun i šef srpske diplomatije Ivica Dačić u subotu su se „saglasili da će primena Rezolucije 1244 SB UN i dalje ostati osnova politike UN prema problemu Kosova“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari