Mršava dvojka za "propalu državu" i poraz evropske ideje: Kako srpska opozicija reaguje na ocene EK? 1Foto: Lena Stevanović

Godišnji izveštaj Evropske komisije o napredovanju Srbije ka članstvu u EU najblaže rečeno još je jedan u nizu poraza evropske ideje u Srbiji. U izveštaju se kritikuje doslovno sve, a Srbija se praktično ocenjuje kao propala država, navode sagovornici Danasa iz opozicije, komentarišući ovogodišnji izveštaj Evropske komisije.

Izveštajem se, kako kažu, potvrđuje ono što srpska javnost dobro zna, da je vladavina prava na niskom nivou i da na međunarodnom planu Srbija vodi politiku kojom sama sebe sapliće kada su u pitanju evropske integracije.

Naši sagovornici konstatuju da su predsednicu Komisije, Ursulu fon der Lajen, koja je nedavno frenetično pohvalila vlasti u Beogradu, zbog navodnog rada na vladavini prava i demokratiji, ovim izveštajem demantovali njeni sopstveni službenici – konstatujući da progresa nema u ključnim oblastima.

Mršava dvojka za "propalu državu" i poraz evropske ideje: Kako srpska opozicija reaguje na ocene EK? 2
foto: M.A./ATAImages

*Perić Diligenski: Ograničeni napredak sinonim za tapkanje u mestu

Dr Tijana Perić Diligenski, poslanica stranke Srbija centar, kaže za Danas da izveštaj EK o napretku Srbije za ovu godinu ponavlja višegodišnju zamerku o „ograničenom napretku“ u oblasti vladavine prava. Prevedeno sa birokratskog i diplomatskog rečnika, „ograničeni napredak“ je sinonim za tapkanje u mestu i odsustvo bilo kakvog boljitka.

„Mršava dvojka za vladavinu prava, koja obuhvata pregovaračka poglavlja 23 i 24, govori o politički zavisnom pravosuđu, kršenju ljudskih prava i sistemskoj korupciji. Prema mišljenju evropskih birokrata, „određeni napredak“ je postignut u borbi protiv korupcije i to samo zbog donošenja Nacionalne strategije za borbu protiv korupcije (2024-2028). Navedeni strateški dokument se nedrio punih 6 godina, da bi na kraju bio sadržajno i idejno prazan i kao takav usvojen je na Vladi i nije ni stigao do parlamentarne rasprave“, objašnjava Dilegnski.

Prema njenim rečima borba protiv korupcije je deveta rupa na svirali ovom režimu, što se ogleda u odsustvu procesuiranja javnih funkcionera za korupciju, kupovini glasova, zaobilaženju procedura javnih nabavki, hapšenjima komunalnih policajaca nižeg ranga, proganjanju tužilaca koji otkrivaju koruptivne kanale.

„Posebno je alarmanto stanje u oblasti slobode izražavanja, gde se podvlači da nema napretka, što znači da je Srbija pala na popravni. Nalazi izveštaja demantuju izjavu Ursule fon der Lajen o tome da je Srbija posvećena sprovođenju reformi u oblasti vladavine prava i demokratije i da „dela prate reči“. Ne bi bilo zgoreg da se u Evropskoj komisiji postigne jedinstven stav o napretku Srbije, kako ne bi delovali kao raštimovani orkestar, koji pred sobom ima notne zapise, koji ne odgovaraju melodiji koja se izvodi uživo“, zaključuje poslanica Srbija centra.

Mršava dvojka za "propalu državu" i poraz evropske ideje: Kako srpska opozicija reaguje na ocene EK? 3
foto FoNet Milica Vučković

*Lopandić: Jedini napredak na polju ekonomske politike

I njen stranački kolega, potpredsednik SRCA Duško Lopandić, smatra da je jedini napredak Srbije u izveštaju EK na polju ekonomske politike, koja je opterećena korupcijom i arbitrarnim odlučivanjem o velikim poslovima, bez pravih tenderskih procedura i sl.

Lopandić kaže da je izveštajem potvrđeno e ono što srpska javnost dobro zna, da je vladavina prava na niskom nivou i da na međunarodnom planu Srbija vodi politiku kojom sama sebe sapliće kada je u pitanju evropska integracija.

„Nakon izveštaja dolazi odluka država članica oko daljih koraka o otvaranju klastera 3 i međuvladina konferencije, pa ćemo videti u narednim nedeljama da li je „litijumska politika “ i puzajuće okretanje beogradske vlasti ka zapadu bilo dovoljno da nadomesti geopolitikom ono što nije urađeno na planu suštinskih reformi, demokratizaciji i oslobađanju medija. Srbiji je potrebno više iskrenog dijaloga u društvu o smeru u kom zemlja ide, a ne nametanje unapred usvojenih rešenja i konfrontacija kao sistem vlasti“, navodi Lopandić.

Mršava dvojka za "propalu državu" i poraz evropske ideje: Kako srpska opozicija reaguje na ocene EK? 4
Printskrin RTS

*SSP: U izveštaju se ktitikuje doslovno sve

I stranka Slobode i pravde smatra da je godišnji izveštaj EK još jedan u nizu poraza evropske ideje u Srbiji.

„U izveštaju se kritikuje doslovno sve, a Srbija praktično ocenjuje kao propala država. Pravosuđe i Skupština su pod potpunom kontrolom vladajuće partije, javne nabavke i svi značajniji infrastrukturni projekti izvor bujajuće korupcije, novinari pod pritiskom vlasti, a sudovi nesamostalni i neefikasni. Izbori su dokazano pokradeni, a Srbija se umesto Evropi više približava Kini i usklađuje sa njenim političko-ekonomskim interesima“, navodi se u saopštenju SSP.

U saopštenju ove stranke se dodaje da kada je sve to u izveštaju napisano tako, postavlja se pitanje odakle dolaze poruke hvale upućene od strane predsednice te iste Evropske komisije, Ursule Fon der Lajen Aleksandru Vučiću i njegovim reformama i sveopštem napretku Srbije.

„Budući da je gđa der Lajen izjavila da „reči Vučića prate dela“, očekujemo kao najveća proevropska stranka u Srbiji, od EK, da ove njihove oštre reči isto tako isprate makar nekakva dela. Tako bi makar donekle ispravili štetu koju je gđa der Lajen svojim izjavama nanela evropskoj Srbiji“, ocenjuje SSP.

Mršava dvojka za "propalu državu" i poraz evropske ideje: Kako srpska opozicija reaguje na ocene EK? 5
Foto: V. Maričić

Vujačić: Ako se SNS bude pitao članstvo u EU ostaće pusti san

Marko Vujačić, međunarodni sekretar Zeleno-levog fronta, smatra da ovaj izveštaj najjasnije oslikava ‘učinak’ SNS-a na takozvanom ‘evropskom putu’ koji oni vode već 12 godina – loše, neuverljivo i poražavajuće.

„U ogromnoj većini klastera i poglavlja, progresa nema – on je ograničen ili minimalan, čast retkim izuzecima. Članstvo Srbije u Evropskoj uniji ostaće pusti san, ako se SNS bude pitao. Postoji ozbiljna opasnost da ćemo propustiti i ovu priliku koju je Brisel pokrenuo kako bi ceo region do 2030. godine potpisao pristupne ugovore“, navodi Vujačić za Danas .

On dodaje da je predsednicu Komisije, koja je nedavno frenetično pohvalila vlasti u Srbiji zbog navodnog rada na vladavini prava i demokratiji, najviše je demantovao izveštaj njenih sopstvenih službenika – konstatujući da progresa nema u ključnim oblastima – demokratskim standardima, integritetu izbora, vladavini prava, spoljnoj politici, ili slobodi izražavanja i medija.“

Mršava dvojka za "propalu državu" i poraz evropske ideje: Kako srpska opozicija reaguje na ocene EK? 6
foto (BETAPHOTO/MEDIJA CENTAR BEOGRAD)

*Kozma: Posebno je naglašen problem postojećeg sastava REM-a

Vujačičev stranački kolega poslanik ZLF-a Robert Kozma, dodaje da EK konstatuje da je i dalje veoma prisutan pritisak na zaposlene u javnom sektoru kada se radi o odluci za koga će glasati, zloupotreba javnih resursa od strane vladajućeg režima, kao i da je na snazi kontrola medijske scene, a posebno je naglašen problem postojećeg sastava REM-a. U oblasti slobode izražavanja jasno je naglašeno da nema napretka.

„U izveštaju se konstatuje da ne postoji napredak kada se radi o reformi javne administracije, da je potrebno da se prestane sa praksom zaobilaženja transparentnih javnih nabavki kada se radi o investicijama koje se realizuju kroz bilateralne sporazume sa drugim državama. I tamo gde se konstatuje ograničen napredak, zapravo nema suštinske promene. Uzmimo za primer borbu protiv korupcije. Ograničen je napredak jer je Vlada RS u toku avgusta usvojila novu Strategiju za borbu protiv korupcije, ali je sprovela u potpunosti samo 1 od 24 preporuke za borbu protiv korupcije. S toga se i konstatuje, ono što je veoma poznato građanima Srbije, a to je da je korupcija preovlađujuća u mnogim oblastima“, navodi Kozma.

Prema njegovim rečima, eventualno otvaranje klastera 3 koje može uslediti tek nakon šta Savet EU to odobri, za sada nije preporučeno u Izveštaju, nego se konstatuje da je u poglavljima u okviru tog klastera dovoljan nivo pripreme.

„Međutim, otvaranje klastera 3 ne rešava suštinske probleme sa kojima se Srbija suočava. Bez rešavanja ovih problema Srbija neće postati članica Evropske unije, nego će ostati tu gde jeste – „zaglavljena u integracijama“, dovoljno blizu da bude deo geopolitičke celine Evropske unije, ali daleko od punopravnog članstva da bi građani mogli da osete prave koristi članstva u Evropskoj uniji: kvalitetan i dostojanstven život, demokratske institucije koje rade za građane, mogućnost da udišemo čist vazduh i zaštitimo naše prirodne resurse i životnu sredinu“, zaključuje Kozma.

Mršava dvojka za "propalu državu" i poraz evropske ideje: Kako srpska opozicija reaguje na ocene EK? 7
foto A.K./ATAImages

* Lutovac: Srbija se udaljava od standarda EU

I Zoran Lutovac, predsednik i poslanik Demokratske stranke, konstatuje da su i ovaj, kao i prethodni Izveštaji EK u potpunom neskladu sa onim što izgovaraju zvaničnici EK uključujući Ursulu fon der Lajen. Dok u izveštajima postoji jasna i nedvosmislena kritika iskazana diplomatskim rečnikom, kako kaže, u susretima za zvaničnicima u Beogradu briselski zvaničnici se ponašaju kao da su deo propagandnog tima Aleksandra Vučića.

„Srbija se ne približava standardima uređene demokratske države, nego se u praksi, naprotiv, još i udaljava od tih standarda. Dakle, jasno je da je Srbija daleko, daleko od ispunjavanja kriterijuma – to potvrđuju i izveštaji, ali je isto tako jasno da mnogi briselski zvaničnici govore drugačije podržavajući u Srbiji stabilokratiju umesto demokratiju. Vučić ne ispunjava kriterijume, jer bi time izgubio osnovne poluge vlasti – kontrolisane medije i institucije, ne bi mogao da organizuje izbore na kojima može da ucenjuje, pritiska i krade“, ocenjuje Lutovac.

On konstatuje i da mu zvaničnici EU to tolerišu kako bi ispunjavao ono što traže od njega mimo komplikovanih demokratskih procedura. I to je taj začarani krug u kojem su taoci građani Srbije.

Mršava dvojka za "propalu državu" i poraz evropske ideje: Kako srpska opozicija reaguje na ocene EK? 8
Foto: LSV – Vojvođani

*Kostreš: Srbija će morati da izruči krivce za događaje u Banjskoj

Bojan Kostreš, lider LSV-a, smatra da se izveštajem EK poručuje da ukoliko Srbija želi da bude deo Evrope moraće da ispuni sve spoljnopolitičke zahteve koje EU ima, a koji se kriju od domaće javnosti. Oni idu od uvođenja sankcija Rusiji, preko smanjenja kineskog uticaja, do toga da se isporuče teroristi krivi za događaje u Banjskoj.

Ti zahtevi, kako kaže Kostreš, sve više će dobijati na značaju i biće stavljeni u prvi plan. On konstatuje i da je Srbija na mnogo lošijoj poziciji, nego što u izveštaju piše, jer kupivina glasova i ucenjivanje birača, pravljenje mediijskog mraka u korist vlasti su stvari sa kojima Srbija mora da se suoči, a postojeći režim će to sorovesti veoma teško. Sve to, kako kaže, zahteva konsolidovanu opoziciju koja mora da da odgovore na ključna pitanja oko uvođenja sankcija Rusiji, priznanja realnosti na Kosovu i zaustavljanja kineskih investicija.

Mršava dvojka za "propalu državu" i poraz evropske ideje: Kako srpska opozicija reaguje na ocene EK? 9
Foto: Printscreen ParlamentSrbija

* Nestorović: Izveštaj EK je ciničan i bez konkretnih mera

Danijela Nestorović, poslanica Ekološkog ustanka, smatra da izveštaj EK odslikava pravo stanje u Srbiji. A to je da ne postoji vladavina prava, da je na snazi medijski mrak, nefunkcionisanje institucija sistema, targetiranje političkih neistimišljenika, ali ujedno predstavlja i svojevrsni pritisak na aktuelnu vlast u pogledu priznaja tzv. države Kosovo, kao i pritisak na ubrzanu odluku o uvođenju sankcija Rusiji i naravno, neizbežno temu: litijum.

„Smatram da Evropi odgovara vlast kakva jeste trenutno. Oni vrlo dobro znaju njegove poteze. Oni vrlo dobro znaju kakvu politiku on sprovodi ( sistem prodaj, pokloni sve što se može zarad pristupa fondovima, novcu). Kritike jesu na mestu ali šta će se tim povodom učiniti. Dok je ovaj režim na vlasti, nema mogućnosti za pristup EU. Svakako da Vučić i njegova SNS nikada neće dozvoliti vladavinu prava kao jednu od osnovnih demokratskih načela.

To pokazuje i nove izmene Krivičnog zakonika i Zakonika o krivičnom postupku. Uvođenjem policijske države u 21. Veku je vraćanje unazad u mrak i tamu diktature“, ocenjuje Nestorovićeva i dodaje da je izveštaj EK ciničan, bez konkretnih mera i da bi morao da bude znatno rigorizniji.

Mršava dvojka za "propalu državu" i poraz evropske ideje: Kako srpska opozicija reaguje na ocene EK? 10
foto FoNet Ana Paunković

*Aleksić: Ključni problem su ljudi koji bahato vode državu

Miroslav Aleksić, poslanik i lider NPS, ističe za Danas da godišnji izveštaj EK pokazuje da Srbija, nažalost, nije napredovala u reformama kako bi se približila ulasku u EU, a poražavajuće je što će to najočitije biti u oblasti vladavine prava.

,,Srbija je u oblasti vladavine prava nazadovala. Ovo je još jedan u nizu izveštaja koji potvrđuje da aktuelni režim ne želi da radi na reformama države, kao i da ne želi da Srbija postane član EU i zato nazadujemo dugi niz godina na tom putu, umesto da napredujemo”, navodi Aleksić.

On ističe da stalno naglašava značaj poglavlja 23 i 24 jer se te reforme tiču zakonodavstva i pravosuđa što direktno utiče na život napih građana i dodaje da je to nešto što na prvom mestu treba da poboljšamo zarad naše zemlje i kvaliteta života u Srbiji, a ne zbog EU, ali da se nažalost, vlast u Srbiji umesto tim svojim poslom, bavila novopostavljenim službenicima Evropskog parlamenta.

,,Naš ključni problem su ljudi koji već dvanaest godina bahato vode ovu državu i rasprodaju deo po deo naše teritorije, trgujući našim životima kako bi kupili sebi još koji dan na vlasti. Zašto se mi konačno ne bismo držali naših interesa? Stranci koji dolaze kod nas ponašaju se onako kako im se dozvoli”, dodaje Aleksić.

Mršava dvojka za "propalu državu" i poraz evropske ideje: Kako srpska opozicija reaguje na ocene EK? 11
foto FoNet Milica Vučković

*Jovanović: Evropska politika Srbije je iracionalna i nezrela

Za Miloša Jovanovića, predsednika Nove demokratske stranke Srbije, evropska politika Srbije i težnja naše države za članstvom u EU potpuno je iracionalna i još jedan je pokazatelj naše nezrelosti i našeg istorijskog posrnuća.

„Iracionalna je zato što je navedeno članstvo duboko u suprotnosti sa našim najvitalnijim nacionalnim i interesima – i ovde ne mislim samo na pitanje Kosova i Metohije odnosno teritorijalne celovitosti naše države već i na civilizacijski model koji nam se nudi i koji će nas odvesti, kao naciju, u nestanak“, navodi Jovanović za Danas.

Prema njegovim rečima evropska politika je nezrela zato što predstavlja samo još jedan beg od odgovornosti i potragu za mentorom, kao da naša sudbina ne zavisi, ili ne treba da zavisi od nas samih.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari