Tri „kosovska uslova“ koja Beograd, prema rečima kancelara Nemačke Angele Merkel, treba da ispuni za dobijanje statusa kandidata za ulazak u EU – rezultati u direktnom dijalogu s Prištinom, neometani rad Euleksa na celom Kosovu i gašenje „paralelnih struktura“ – politički lideri kosovskih Srba različito komentarišu.

Slažu se samo u jednom – srpske institucije koje Merkelova naziva „paralelnim“ u sadašnjim okolnostima nemaju alternativu, a njihovo gašenje dovelo bi do iseljavanja kosovskih Srba . Taj stav deli i Oliver Ivanović, državni sekretar Ministarstva za KiM.

– Zahtevi Merkelove nisu prihvatljivi ni za Srbe na celom KiM, ni za državu Srbiju. Ona traži regulisanje odnosa po modelu dve Nemačke, pri čemu se zaboravlja da su u te dve Nemačke živeli Nemci, što ovde nije slučaj i što bi značilo priznavanje samoproglašene kosovske nezavisnosti. Gašenje srpskih institucija dovelo bi do tihog egzodusa Srba s KiM, a što se tiče Euleksa, u državnom vrhu Srbije nema funkcionera, od predsednika Republike do ministra za KiM, koji nije kritikovao njihov rad – kaže za Danas Marko Jakšić, potpredsednik Skupštine zajednice opština AP KiM.

Za Radu Trajković, poslanika Jedinstvene srpske liste u Skupštini Kosova, saradnja s Euleksom nije sporna, kao ni uređenje prostora KiM, koje bi doprinelo stabilnosti regiona.

– Ne razumem šta su to paralelne institucije. Za mene je relevantno sve što funkcioniše, uključujući i lokalne srpske institucije na severu. Srbi na KiM nemaju druge institucije osim srpskih u kojima mogu da reše pitanja prosvete, zdravstva, socijale. Te institucije zadržavaju srpski narod da se ne iseli s KiM. Za mene je problem pitanje u koje institucije Srbe treba integrisati. Kao poslanik u Skupštini Kosova tvrdim da su postojeće kosovske institucije diskriminatorske – ne mogu Srbima da obezbede ni sigurnost, ni opstanak na KiM – tvrdi za Danas Rada Trajković.

Prema rečima Olivera Ivanovića, Beograd je „svesno ušao u dijalog s Prištinom u nameri da doprinese smirivanju situacije i poboljšanju uslova života kosovskih Srba“. On smatra da „saradnja s Euleksom zavisi od same Misije EU koja, pod pritiskom kosovskih Albanaca, ima problem da definiše svoju ulogu na KiM, što je pokazala i nedavna kriza na severu, gde je posao Euleksa obavljao Kfor“. Ivanović naglašava da „takozvane paralelne institucije koje pominje Angela Merkel nemaju alternativu, jer su to jedine institucije u kojima Srbi žele da se obrazuju, leče i ostvaruju sva svoja prava“.

Iako Oliver Ivanović veruje da „niko ne može da žrtvuje Srbe na KiM“, mišljenja su podeljena u vezi s hipotetičkim pitanjem da li je, u slučaju da vlast popusti pod pritiscima Zapada, moguć sukob Beograda i kosovskih Srba. Rada Trajković smatra da spora ne bi bilo zato što „Srbi nemaju bolju alternativu od srpske države“. Marko Jakšić i Milan Ivanović, predsednik SNV severnog KiM, najavljuje nenasilni otpor i institucionalnu političku borbu ne samo Srba sa severa, nego i, kako kažu, nacionalnih snaga u celoj Srbiji, kako u srpskom parlamentu, tako i pred Ustavnim sudom.

Priština zadovoljna

Visoki kosovski zvaničnici poručili su juče da su poruke nemačke kancelarke Angele Merkel izrečene u Beogradu „jasne i ispravne“ i moraju biti ispunjenje ako Srbija želi da dobije status kandidata za članstvo u EU. Kako je preneo Radio Slobodna Evropa, zamenik premijera Kosova Hajredin Kuči rekao je da je Merkelova u Beogradu poslala Srbima „poruke mira“.

„Beograd mora da se izjasni“

– Očekujemo da se vlast u Beogradu izjasni da li će u skladu s Ustavom i zakonima Srbije braniti deo svoje državne teritorije i goloruk narod. Ukoliko Beograd na to nije spreman, Srbi će odgovoriti mirnim svenarodnim otporom, jer ni do sad nisu prihvatali iz Beograda rešenja na štetu srpskih interesa – izjavio je za Danas Milan Ivanović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari