Monahinje iz manastira Sokolica kod Zvečana, na severu Kosova, počele su organizovano da uče albanski jezik, kako bi bolje komunicirale s lokalnim Albancima, koji posećuju ovaj hram Srpske pravoslavne crkve, verujući u čudotvornost lekovite vode iz obližnjeg izvora i skulpture Bogorodice s Hristom.


Albanci iz mnogih sela u okolini Zvečana, ali i šire na Kosovu, tradicionalno veruju u isceljujuću moć ovih pravoslavnih svetinja u Sokolici, posebno kada su u pitanju parovi bez dece, kao i deca koja ne mogu da govore, a u poslednje vreme, kako bi im uspešnije izašle u susret, osam monahinja uči njihov jezik, javila je agencija Frans Pres, čiji je izveštač razgovarao s igumanijom manastira, mati Makarijom. Mermerna skulptura Bogorodice veličine 110 sa 70 cm datira s početka 14. veka, a „isceljujući“ izvor je u neposrednoj blizini manastirske crkve.

„Kada nas pitaju kako da se mole, kažemo im da koriste maternji jezik i sve ostalo kako su naučili. Dopuštamo im da se mole i Alahu, kao mi Gospodu Bogu“, kaže mati Makarija. Pažnju izveštača AFP posebno je privukla činjenica da je Sokolica praktično okružena albanskim selima, da je u blizini nacionalno podeljene Mitrovice, a da su odnosi između Srba i Albanaca u tom delu Kosova i danas veoma napeti. Istovremeno, lokalno albansko stanovništvo, poput onih iz sela Boljetin, redovno dolaze u ovaj manastir SPC. „Naša vrata su im uvek otvorena. Ako veruju da će im Bogorodica pomoći, zašto ne bi bili dobrodošli“, navodi Makarija.

Igumanija Sokolice naložila je monahinjama, kako bi bez ikakvih prepreka komunicirale s posetiocima, da nauče albanski. Kako naglašava, „mora se znati taj jezik“. „Ne želim da one (monahinje) razgovaraju sa svojim komšijama Albancima, koji posećuju manastir, na engleskom, već na albanskom. Ja lično uvek tražim dobru albansku literaturu. Možda sam suviše stara da kvalitetno savladavam još jedan strani jezik, ali monahinje su mlade i one to mogu“, insistira Makarija, koja tečno zna engleski, nemački i grčki.

S druge strane, Albanci su puni hvale i za igumaniju lično i za ceo manastir. „Rat nam je doneo haos. Ali, igumanija nije čak dopuštala srpskim snagama da pod oružjem borave u okviru manastira“, kaže Mustafa Keljmendi, čijem je sinu Basriju Makarija „dva puta spasavala život od srpskih paravojnih snaga“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari