Šta bi Vučiću sad više odgovaralo - izbori ili referendum? 1foto (BETAPHOTO/MILOŠ MIŠKOV)

U SNS ne znaju šta sa novonastalim okolnostima i protestima studenata, zato probaju razne taktike, od najave izbora, preko pritisaka i nasilja do svatodavnog referenduma o poverenju predsedniku države, Aleksandru Vučiću, iako je on svestan da je priča o referendum o njemu, čist „bonapartizam“, kažu sagovornici Danasa komentarišući šta u ovom momentu više odgovara naprednjacima, održavanje vanrednih izbora ili savetodavni referendum o povedenju predsedniku.

Od 1. novembra i pada nadstrešnice u Novom Sadu, koja je ubila 15 ljudi, pominjani su novi parlamentarni izbori, a Vučić je jednom čak i rekao da oni nisu nemogući.

Ali tokom prošle godine, Vučić je više puta pomenuo savetodavni referendum o poverenju njenu, da bi u utorak njegovo održavanje i najavio ukoliko opozicija preda 67 potpisa za inicijativu o takvom referendumu, što bi podržalo i 100 naprednjaka.

Zasad do inicijative nije došlo, ali se otvorilo pitanje, šta bi za Vučića u ovom trenutku bilo isplativije, novi izbori i savetodavni referedum koji su opozicija i deo stručne javnosti pravno osporili, bio bi održan u martu, aprilu ili maju.

Dragoljub Anđelković, za Danas kaže da je Vučić svestan da je njegova priča o referendum o njemu, čist „bonapartizam“, tj. zaklanjanje predsednika koji je protivustavno uzurpirao niz ovlašćenja, iza volje naroda koju on u velikoj meri lažno produkuje.

– Referendum te vrste mogao bi da prođe samo kada bi studenti, opozicija i generalno nezadovoljni građani, upali u njegovu zamku. Pošto se to nije desilo, a izazvan je nemali ne samo unutrašnji već i međunarodni odjek, našem spin diktatoru se ne isplati da na tome insistira. Stoga, vratiće se staroj „dobroj“ izbornoj prevari – smatra Anđelković.

Vučićevo pominjanje izbora, on komentariše rečima “kada Alek bez Kosova i demokratije ne zna šta će, seti se svojih poslovično nameštenih izbora, gde se unapred zna ishod, pa iz zato „galantno“ nudi”.

– Biračka mesta i dalje nisu pokrivena kamerama (koje su npr. u Bugarskoj, poznatoj po izbornim krađama, njih iskorenile), živimo u medijskom totalitarizmu, nema efikasnih mehanizama sprečavanja zloupotrebe budžeta i drugih nacionalnih resursa od strane režima. Sve to pruža Vučiću mogućnost da sprovodi izbore kao što je to radio, recimo, njegov kartel-autokratski kolega Norijega u Panami, pre nego što je završio u američkom zatvoru – opisuje on.

Odgovor demokratskih faktora na srpskoj društveno-političkoj sceni na njegove priče o izborima kao i o referendumu, kaže, trebalo bi da bude samo jedan: formirajmo tehničku vladu koja će sprovesti poštene izbore ili referendum o poverenju u predsednika, pa onda Vučiću biraj šta hoćeš od toga.

– Bilo šta što bi bilo sprovedeno pošteno, loše bi se završilo za nepošteni režim čiji je on noseći stub. Jer Vučiću odgovaraju izbori pod sadašnjim uslovima ili uz kozmetičku korekciju – konstatuje.
Dodaje da, ako bi izašao na referendum ili izbore na način koji proizlazi iz formiranja tehničke vlade (sa koministrima u ključnim resorima za kontrolu predizbornog i izbornog procesa, od finansijskog do bezbednosnog aspekta), u oba slučaja loše bi prošao.

– Zato za sada neće prihvatiti ni izbore, niti referendum, na transparentan način.Nudiće i dalje fejk izore pa povremeno ponovo i referendum, ne zato što misli da je to realno, već radi propagandnog efekta kod gledalaca njegovih sredstava masovnog dezinformisanja. Rečeno ne znači da u nekom trenutku neće pristati na pošteno odmeravanje snaga i formiranje tehničke vlade. Kada proceni da se Srbija toliko uskomešala da mu preti „rumunski scenario“, na taj način će pokušati da kupi vreme za beg iz zemlje – navodi Anđelković.

Dok Dejan Bursać, istraživač Instituta za filozofiju i društvenu teoriju, smatra da u SNS ne znaju šta sa novonastalim okolnostima i protestima studenata.

– Svašta su pokušali da bi smanjili nezadovoljstvo, od delegitimizacije, pritisaka, svojhi pozitivnih kampanja, nasilja, najava izbora i sad najava referenduma. Nisam siguran šta im od toga radi posao. Oni to vrlo uredno mere u istraživanjima javnog mnejnja i fokus grupama i zasad vidimo da nemaju ujednačenu strategiju – kaže on odgovarajući na pitanje šta mu više odgovar referendum ili izbori.

Prema njegovim rečima, očigledno da se SNS komunikaciono baš ne snalazi najbolje u celoj ovoj situaciji koja traje još od novembra i pokušava razne taktike samo da bi izbegao da ispuni zahteve koji sad već očigledno zalaze u temelje te stranke.

– Jedna od taktika jeste bacanje dimne zastave sa referendumom, pa gledanje da li će se javnost i opozicione političke stranke “upecti” na to. Verovatno je generalna ideja da se prebaci fokus sa protesta i traženja odgovornosti na izjašnjavanje o Vučiću gde su u SNS svesni da je Vučić i dalje popularan i da mogu da se sakriju iza njegove ličnosti i rejtinga. Ali vidimo da oni nisu baš sigurni šta hoće – zaključuje Bursać.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari