Nemački kancelar Olaf Šolc planira da u petak (19. jula) dođe u iznenadnu posetu Beogradu kako bi prisustvovao potpisivanju sporazuma o saradnji između Srbije i Evropske unije o uvozu mineralnih sirovina, koje uključuju i litijum, objavio je portal Politiko.
Reč je o minaralnim sirovinama koje su kritične za digitalnu i zelenu tranziciju EU.
Kako se navodi, interes Nemačke kao najvećeg proizođača automobila u Evropskoj uniji da obezbedi litijum je veliki, posebno unutar Evrope, kako bi smanjila zavisnost od Kine.
Dodaje se da su izvori Politika potvrdili da će potpredsednik Evropske komisije Maroš Šefčovič učestvovati u ceremoniji potpisivanja.
U tekstu briselskog portala Politiko piše i da je srpski predsednik Aleksandar Vučić ranije bio u velikoj meri izolovan među evropskim liderima zbog kontroverznog flertovanja sa Rusijom i Kinom, tenzija sa Kosovom i optužbi za izbornu prevaru.
Nemačka, kao najveći proizvođač automobila u EU, ima ogroman interes da obezbedi litijum – posebno u Evropi kako bi smanjila svoju zavisnost od Kine. Neobično je, međutim, da Šolc u tako kratkom roku ode na ovakvo putovanje. Njegova kancelarija je odbila da komentariše, navodi Politiko.
Vlada Srbije saopštila je u utorak da će ponovo pokrenuti rad na kontroverznom projektu iskopavanja litijuma na zapadu zemlje, nakon prošlonedeljne presude ustavnog suda kojom je poništeno prethodno otkazivanje rudarske operacije.
Olaf Scholz will visit Serbia’s Aleksandar Vučić on Friday to sign an EU lithium deal
🔴 The trip is delicate due to Vučić’s flirts with Putin & Xi and rule of law & environmental concerns
🔴 But Germany needs lithium for its electric vehicles
My story:https://t.co/JIANyYCdeN
— Hans von der Burchard (@vonderburchard) July 16, 2024
Prethodna vlada u Beogradu zaustavila je projekat i poništila licence koje su dodeljene britansko-australskom rudarskom gigantu Rio Tinto nakon masovnih protesta pre više od dve godine, podseća Politiko.
Očekuje se da će na ceremoniji potpisivanja učestvovati potpredsednik Evropske komisije Maroš Ševčovič, rekla su dvojica ljudi sa kojima je Politiko razgovarao.
Predsednica Komisije Ursula fon der Lajen razmišljala je da se pridruži putovanju, ali je njeno učešće neizvesno s obzirom na to da još uvek treba da dobije većinu na glasanju u Evropskom parlamentu u četvrtak da bi bila potvrđena za drugi mandat na čelu EK, piše portal.
Politiko o rudniku Jadar
Rudnik Jadar, u blizini grada Loznice u zapadnoj Srbiji, sadrži neke od najvećih evropskih rezervi litijuma. Vučić je prošlog meseca za Fajnenšel tajms rekao da će rudnik, za koji očekuje da bude otvoren 2028. godine, proizvoditi 58.000 tona litijuma godišnje. To bi bilo jednako 17 odsto proizvodnje električnih vozila u Evropi ili 1,1 milion automobila.
Ekološke nevladine organizacije i stanovnici Loznice upozorili su da bi izgradnja rudnika mogla dovesti do uništavanja staništa i zagađenja vode. Mnogi takođe strahuju od potencijalnog raseljavanja stanovnika u toj oblasti.
Radomir Lazović, kopredsednik opozicione stranke Zeleni-levi front Srbije, rekao je za Politiko da je odobrenje rudnika od strane Ustavnog suda povezano sa političkim uticajem.
„U zemlji u kojoj institucije ne rade, izbori se kradu, Ustavni sud radi kao po komandi“, rekao je Lazović, „teško je zamisliti da će iste institucije štititi interese građana kada je u pitanju životna sredina, a posebno takve projekte visokog rizika“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.