Da vam kažem, snabdeti ne više od dvadeset, trideset hiljada ljudi na severu Kosova sa robom iz Srbije na koju su vlasti u prištini uvele takse, i nije neki problem.
To su male količine, takoreći, za jedan šleper… Tako da, robe u tim opštinama ima, cene nisu podignute, roba dolazi alternativnim, prema kosovskim vlastima nelegalnim, a prema srpskim, legalnim putevima, a tako je manje više i stalno bilo. Na svu robu iz Srbije porezi su bili plaćani i pre uvođenja taksi – ocenjuje za Danas Goran Bogdanović, bivši ministar za KiM tokom vlasti Borisa Tadića.
S obzirom na to da Bogdanović živi u Leposaviću, pitali smo ga o glasinama koje smo čuli od pojedinih trgovaca koji rade na severu Kosova da se sprema akcija da sve prodavnice i ugostiteljski objekti budu zatvoreni na nekoliko dana, sa ciljem da se pokaže kako je srpsko stanovništvo ugroženo i kako u prodavnicama i ostalim objektima nema robe. Sagovornik Danasa kaže da je ta priča na nivou glasina i da, ukoliko se ostvare takva nagađanja, to bi bio direktan udarac beogradskih vlasti na Srbe koji žive na severu Kosova.
– Prosto ne mogu da zamislim da bi tako nešto moglo da se dogodi. Moji rođaci u Leposaviću imaju radnje. Koliko znam, nemaju nikakvih problema sa nabavkom i prodajom robe. Ta roba iz Srbije stiže alternativnim putevima, i to je za sada tako – ističe Goran Bogdanović za naš list.
Prema rečima Tihomira Đeloševića, vlasnika radnje „Klas“ koja posluje, takođe, u Leposaviću, nestašice robe zbog uvođenja taksi na robu iz Srbije još nema, zato što se, kako kaže, trgovci snalaze i uvoze je i dalje alternativnim putevima.
– Ali, imamo naznake da će i ti ilegalni kanali biti onemogućeni, pa smo sastavili spisak zahteva za vlast u Beogradu, koji smo predali vlastima u Leposaviću, kako bi nam pomogli da takvu situaciju izbegnemo – kaže za Danas Đelošević.
Komentarišući glasine o tome da se sprema takozvana akcija dirigovana iz Beograda da se povuče sva roba sa rafova kako bi to mediji pod kontrolom države to snimili i plasirali priču o ugroženosti koja nije odraz realnog stanja, trgovac iz Leposavića kaže da se o tome priča uveliko, ali da nije otišlo dalje od prostih glasina.
– Ono što bih ponovio u vezi sa ovom temom je da su vlasnici trgovačkih radnji u Leposaviću sastavili taj spisak zahteva kako bismo sprečili prepreke na alternativnim kanalima putem kojih do nas dolazi roba iz Srbije. Mi smo za državu Srbiju 100 odsto legalni. Za vlasti u Prištini smo 100 odsto nelegalni. Dakle, imamo sve većih problema da tu robu preteramo i dovedemo do prodavnica i u tome se sastoji suština naših zahteva vlastima u Srbiji – zaključuje Đelošević.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.