Narodna poslanica Tamara Milenković – Kerković ocenila je da je mandatarka Ana Brnabić imala samohvalisavi ekspoze, koji uprkos tome „ne može da sakrije desetogodišnje propadanje, siromaštvo i pljačku Srbije“.
Brnabić je juče u Skupštini Srbije podnela svoj ekspoze, skupštinska sednica je nastavljena danas, a glasanje poslanika o 28 ministara u novoj Vladi očekuje se najkasnije u četvrtak.
Milenković – Kerković je kazala da je mandatarka u ekspozeu istakla sve „džinovske“ korake koja je postigla prethodna Vlada, na čijem čelu je takođe bila, i postigla, kako kaže, da se Srbija svrsta među prvih deset zemalja sveta, a pritom zaboravila da pomene pljačke, zloupotrebe, korupciju, partokratiju, odlazak građana iz zemlje, siromaštvo, poskupljenja, inflaciju, moralnu i socijalnu bedu.
„Hvaleći mere vlasti tokom pandemije kovida 19 Brnabić je navela da smo bili lider u broju i brzini nabavljenih vakcina, opreme i izgradnje kapaciteta, ali zaboravlja da kaže da nikada nismo saznali koliki je broj umrlih, kolika je bila vrednost i cena vakcina i opreme, kao da su tri nove bolnice gradila preduzeća bliska vlasti SNS, po nekoliko puta višim cenama, kao jedini ponuđači“, rekla je Milenković – Kerković, koja je i potpredsednica Srpskog pokreta Dveri i predsednica niškog odbora te stranke.
Ona je dodala da je Brnabić, kada je govorila o merama podrške privredi i stanovništvu tokom kovid epidemije od skoro devet milijardi evra, prećutala da je zbog neselektivnosti tih mera potrošeno dve milijarde evra više, i to iz zaduženja, da će taj novac građani morati da vrate sa kamatama i da je samo 0,2 odsto tih para vraćeno u budžet.
„Govoreći o najnižoj stopi nezaposlenih od 8,9 odsto, Brnabić je prećutala da iz zemlje svake godine zbog partokratski zarobljenog tržišta rada, zbog siromaštva i beznađa do koje je ova vlast dovela, odlazi 60.000 najobrazovanijih mladih ljudi, zanatlija, porodica i stručnjaka. Radne snage zbog toga nema i vlast planira da nedostajeće ljude zamenjuje stranom radnom snagom“, rekla je ona.
Ističući izgradnju infrastrukturnih projekata kao „gigantski“ poduhvat ove vlasti, mandatarka nije pomenula da „u javnoj potrošnji i izgradnji javnih objekata nema adekvatne kontrole, da je tržište javnih nabavki monopolizovano, da konkurencije nema, da za milionske pljačke i zloupotrebe nije odgovarao gotovo niko, kao i da je Srbija svake godine sve više na listi najkorumpiranijih zemalja“.
„Veličajući uspeh politike privlačenja stranih direktnih investicija od 3,7 milijardi evra u 2021. godini, ona je zaboravila da pomene da plate zaposlenih kod stranih investitora finansiraju sami građani Srbije, i to sa 93,5 odsto svih subvencija od 2006. godine. Prećutala je da većina stranih investitora donosi najniži nivo tehnolologije, da imaju najjeftiniju radnu snagu, energente i porez u Evropi. Pritom, domaća industrija ne postoji nigde u planovima nove Vlade, kao što nema ni ministarstva koje se bavi industrijom“, rekla je narodna poslanica.
Ona je kazala da je mandatarka zaboravila da pomene da su projekti za 68 postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, koje je pomenula – preskupi, netransparentni i ekološki upitni.
Prećutala je i da građani naselja Brzi Brod u Nišu protestuju dva meseca, braneći svoj park, vrtić, šetalište i crkvu od štetnog dejstva nadzemnog dalekovoda, dodala je.
„Pominjući zaštitu životne sredine, Brnabić nije pomenula da su građani na lokalu, na planinama i u gradovima, u ratu sa vlastima da bi zaštili prirodu, živi svet, vazduh, vodu i zemlju od divljačke i najčešće nelegalne gradnje“, kazala je ona.
Milenković – Kerković je ocenila da Brnabićkino veličanje „dualnog obrazovanja“, kao najvećeg dostignuća u obrazovanju, govori o nameri buduće vlasti da „uskoro niko od obrazovanih ne ostane u zemlji i da se status univerziteta, akademskog obrazovanja i univerzitetskih profesora sroza još više“.
„To govori o njihovoj nameri da sve koje su do sada oterali iz zemlje zamene ’dualno obrazovanim’, emigrantima i najsiromašnijima koji će najčešće raditi po ugovorima o povremenim i privremenim poslovima“, kazala je ona.
Ovde bez članstva u SNS niko nema budućnost
„Čuli smo da je prosečna plata prešla 600 evra, ali nismo čuli ništa o najvećem zaduženju, minimalcu za koji ne može minimalna potrošačka korpa da se kupi, o korupciji, ništa o domaćoj privredi, o mladima koji beže jer se guše u siromaštvu bez perspektive, o nezaposlenosti i nemogućnosti za samoostvarenje ukoliko ne uđu u sastav najvećeg monopoliste u Srbiji – u red članova SNS-a. Bez tog članstva niko u Srbiji budućnost trenutno nema“, rekla je Milenković – Kerković.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.