Ne bi bio prvi put da Vučić diže veću buku nego što ima razloga, ne bi li “oduzeo dah” građanima i opet sveo politiku u Srbiji na svoj patetični uzdah, kaže za Danas politikolog Mladen Mrdalj, a povodom najave predsednika Srbije Aleksandra Vučića da će se povući, ako neko misli da može i ume bolje od njega.
Vučić je to, kako je preneo Pink, rekao svojim stranačkim kolegama, nakon što ih je upoznao sa sadržajem dijaloga koji je imao sa predstavnicima SAD, EU, Nemačke, Francuske i Italije u petak.
Kako je preneo Pink, „pojedini funkcioneri pokušali su da pametuju i govore kako ni slučajno ne treba prihvatiti dalje pregovore sa EU i SAD, pa je Vučić poručio da će se on povući, ako neko misli da može i ume bolje.
Rekao je da će „ako narod odbije pregovore i ako neko misli da treba da ekonomski uništimo zemlju, on vođenje prepustiti pamentijima od sebe“.
Nije najjasnije da li je Vučić mislio na povlačenje sa čela stranke ili sa čela države, budući da je najavljivao i jedno i drugo.
Usledila su saopštenja naprednjačkih odbora po Srbiji i pojedinaca iz Predsedništva naprednjaka, poput Sandre Božić, Gorana Vesića, Branislava Nedimovića, Bratislava Gašića, Miloša Vučevića, koji su njegov odlazak sa čela stranke poistovećivali sa krahom države i dosadašnje politike. Svi do jednog saglasni su da Vučić ne treba da se povlači ni sa jedne funkcije.
Mrdalj kaže da ukoliko se zbilja radi o ozbiljnim pretnjama jedinstvenog Zapadnog fronta, onda se može razmišljati o tome da Vučić traži način kako da novo, kritično, popuštanje oko statusa Kosova predstavi kao najmanje loše rešenje.
– Uporedo sa tim, verovatno vrši dubinsko analiziranje reakcija građana, crkve i raspoloženja u vojsci i policiji, na osnovu koga će odlučiti kako će tačno predstaviti tu odluku. Najava Vučićevog povlačenja iz SNS se uklapa u ranije najave o formiranju Srpskog bloka, ali i u taktiku disciplinovanja ogromne partije koja zna da ničija funkcija i ničije radno mesto nije sigurno bez Vučića na celu SNS – kaže on.
Upitan o Vučećivom povlačenju sa mesta predsednika države, odgovara da ne veruje da će se povući sa čela Srbije sve dok ne promeni način izbora predsednika Srbije tako da se izbor vrši u Skupštini.
– Jer SNS nema koga da isturi za predsednika Srbije ko bi pobedio u prvom krugu, a ako isturi nekoga ko bi mogao, taj kandidat bi onda mogao i da ugrozi Vučićevu dominaciju – zaključio je Mrdalj.
Ono što se može zaključiti je da je Vučić ovom najavom otvoreno pitanje Kosova i njegovo rešavanje stavio malo po strani, a sebe istakao u prvi plan.
Svakako je podigao buru među naprednjacima, koji su zbog toga već počeli da se homogenizuju i mobilišu, što će posredno uticati i na njihove glasače.
On je tako glasače čini se, stavio pred izbor „ja ili Srbija“, što bi moglo da ih navede na mišljenje da je situacija zaista ozbiljna kada je on spreman na tako veliku žrtvu, te da je ipak bolje staviti interese države ispred ličnih i prihvatiti ono što se pred Srbiju stavlja i njega sačuvati kao lidera.
To bi mogao da bude scenario u kojem Vučić ide u pravcu potpisivanja sporazuma sa Kosovom pod okriljem međunarodne zajednice i za to dobija osnivanje Zajednice srpskih opština.
Da li on to zaista hoće, sada niko sa sigurnošću ne može da kaže. Ali ono što je zasad poznato je da je on u petak, posle razgovora sa takozvanom „velikom petorkom“ na kraju svog obraćanja rekao da će nastaviti da štiti Srbiju bar još neko vreme.
Svoje povlačenje sa mesta predsednika Vučić je podsetimo najavio prošle godine s obrazloženjem da će to učiniti kako bi Srbiji kupio još šest ili devet meseci, odnosno ako bi se Srbiji nametalo neprihvatljivo i ponižavajuće rešenje za kosovski problem. Zato ni ovaj scenario ne bi trebalo isključiti, iako sada ne izgleda da je Vučić na to spreman.
Moguće je i da će Vučić ovu situaciju iskoristiti za povlačenje ne sa mesta predsedniak države, nego sa mesta SNS, što je već više puta najavljivao. A onda ući u stvaranje takozvanog pokreta Srbije, koji je takođe više puta najavljivao, a sa kojim će izaći na izbore tražeći podršku naroda za teške odluke i potpis na francusko-nemački plan odložiti na neko vreme.
Najava premijerke Ane Brnabić da će se građani na kraju izjanjavati, ne mora nužno da znači referendum. To mogu biti i izbori.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.