Šta su susretom dobili Vučić i Zelenski i šta će na to reći Putin? 1foto FoNet/Instagram predsednika Srbije

Susret predsednika Ukrajine i Srbije Volodimira Zelenskog i Aleksandra Vučića na samitu u Atini privukao je mnogo pažnje i podizanje obrava srpske ali i šire javnosti, s obzirom na to da Vučić, kao neko ko se protivi uvođenju sankcija Rusiji, važi za „Putinovog čoveka“ u ovom regionu.

Ipak, čini se da je Zelenski, uprkos tome, procenio da je razgovor s predsednikom Srbije važan jer ih povezuju, kako je naveo, poštovanje Povelje UN i nepovredivosti granica.

Obojicu su zbog tog sureteta kritikovani, a ostaje da se vidi da li će i kako reagovati predsednik Rusije Vladimir Putin, na čiju je stranu Vučić stao i prilikom usvajanja deklaracije iz koje je, kako on tvrdi, izbačen deo o uvođenju sankcija Rusiji zbog agresije na Ukrajinu i deo oko ratnih zločina.

Bez obzira na kritike, sagovornici Danasa smatraju da je susret pozitivan za obojicu i za zemlje koje vode.

Nikola Lunić, izvršni direktor Saveta za strateške politike, za Danas kaže da u današnje vreme svaki susret sa predsednikom Zelenskim znači više naoružanja i municije za Ukrajinu.

– Nema sumnje da će i ovaj susret Zelenskog i Vučića doprineti ukrajinskoj borbi za slobodu. Kako će to u ovom trenutku Rusija analizirati i proceniti ne znam, ali nisam siguran da joj ovakav razvoj događaja odgovara. Naime, u njenom interesu je destabilizacija u regionu Zapadnog Balkana i evetualno potencijalni sukobi. A to nije interes ni Ukrajine ni Srbije, jer Ukrajina i Srbija imaju ekpslicitne i jasne, praktično, zajedničke interese u okviru međunarodnog prava. A to je priznanje teritorijalnog suvereniteta i integriteta svojih zemalja – objašnjava Lunić.

On ističe da je susret dobar i pozitivan za obojicu bez obzira na kritike dela javnosti u obe zemlje.

– Činjenica je da javnost ni u jednoj ni u drugoj zemlji ne treba i nije neophodno da bude obaveštena o svim aspektima saradnje Ukrajine i Srbije. Mislim da Zelenski i Vučić imaju razloga da se sastaju i mislim da će imati razloga i u budućnosti za još bliže odnose dve zemlje. Analitičari širom sveta niti znaju niti treba da znaju u ovom trenutku sve aspekte bilateralne saradnje – ukazuje on.

Bivši ambasador u Srbije u Belorusiji Srećko Đukić smatra da prvim bilateralnim susretom Vučica i Zelenskog, koji se dogodio na neutralnim terenu, u Atini, niko nije izgubio.

– Naprotiv. Mislim da su dobile i jedna i druga strana i prava je politička šteta da do tog susreta i razgovora dolazi skoro godinu i po dana nakon ruske invazije na Ukrajinu. Nerazumljiva je pozicija distanciranja Beograda od Kijeva, i izbegavanje posete i razgovora sa Zelenskim. Ako ništa drugo, normalna komunikacija uklonila bi šumove u vezama koji su počeli da ugrožavaju srpsko-ukrajinske odnose u najosetljivijem kosovskom segmentu – navodi on.

Prema njegovim rečima, Srbija mora ulagati u posleratnu Ukrajinu i Evropu u ovim ratnim vremenima, mora biti sa evropskim zemljama i narodima među kojima će Ukrajina zauzimati istaknuto mesto.

Kada je reč o Putinu i Rusiji, oni, kaže Đukić, mogu samo da budu zahvalni Vučicu da on, uz najvišu cenu odbija da im uvodi sankcije, što Srbiju veoma staje i sadašnje i moguće još više buduće pozicije u međunarodnim odnosima.

– Treba računati da su ti odnosi dinamični i da Srbija pod Vučicem neće uvek uživati soft politiku, i da nas evropski put može skupo koštati zbog iskazanog kašnjenja i svojevrsnog blokiranja, bez namere da te prepreke Beograd efikasnije otklanja – zaključuje Đukić.

Vučić je na konferenciji za novinare pitan da li je sa Zelenskim razgovarao oružju, na šta je odgovorio da su razgovarali o svemu.

– Naravno, razgovarao sam o situaciji na ratištu, evropskom putu Ukrajine i Srbije. O Kosovu i Metohiji, teritorijalnom integritetu Ukrajine i o svemu drugom što se nas tiče. Imali smo vrlo pristojan i korektan razgovor – kazao je on.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari