Šta znači Dodikova ideja o automatskom srpskom državljanstvu građana RS? 1Foto: Beta/Miloš Miškov

Iako bi mogli da dobiju nove potencijalne birače uoči predstojećih izbora, deo opozicionara s kojima smo razgovarali nije oduševljen idejom srpskog člana Predsedništva BiH Milorada Dodika da svi građani Republike Srpske automatski dobiju državljanstvo Srbije jer smatraju da se radi o dilu za sakupljanje sigurnih glasova naprednjaka.

Dok iz CeSID-a poručuju da se politički pejzaž Srbije ne bi puno promenio produžavanjem srpskog biračkog spiska.

Dodik je naime nedavno ponovio ideju o državljanstvu koja je, čini se, u SNS dočekana sa oduševljenjem. Čeka se samo da predsednik Srbije Aleksandar Vučić to aminuje. A da će se to dogoditi očekuje potpredsednik GO SNS-a, Miloš Vučević, koji kaže da je to nešto o čemu će se uskoro sigurno razgovarati na najvišem nivou. Vučević veruje da će se o tome pozitivno izjasniti i premijerka Ana Brnabić. Vučić i Brnabić o tome glasno ćute.

Osim što je ova ideja na tragu Dodikove javne težnje da Srpsku pripoji Srbiji, od čega se Vučić jasno ne ograđuje, postavlja se pitanje kakav bi uticaj na predstojeće srpske izbore imala realizacija ove Dodikove zamisli, ako se ima u vidu da i se tokom prethodnih izbornih ciklusa i u Srbiji i u RS na društvenim mrežama uveliko ukazivalo na autobuse koji prevoze glasače na jednu ili drugu stranu Drine u zavisnosti gde se glasa.

Boško Obradović, lider Dveri, kaže da ova stranka podržava svaki oblik specijalnih veza između Srbije i RS, računajući i dvojno državljanstvo za sve Srbe sa druge strane Drine, ali da ova tema ne sme prerasti u dil o sigurnim glasovima u RS i Srbiji.

– Ta tema, kao i brojen druge zahteva, ozbiljnu javnu raspravu i analizu koje nema. Ovo ne sme perasti u lični dil između Vučića i Dodika o međusobnom slanju sigurnih glasova na izborima u Srbiji i RS jer to nije i ne sme biti poenta. Zato je veoma važno da se ova tema izvuče iz mračnih planova prepunih ličnih i stranačkih interesa vrhuške na vlasti u Beogradu i Banjaluci i iznese na svetlost javnosti kako bi se o tome popričalo mimo dnevnopolitičkog konteksta. Odnosi između Srbije i RS prevazilaze sitnošićardžijski lov u mutnom vladajućih klanova sa obe strane Drine – navodi Obradović.

Šta znači Dodikova ideja o automatskom srpskom državljanstvu građana RS? 2

I Pavle Grbović, predsednik PSG, ovu ideju vidi kao posledicu ličnih i stranačkih interesa Vučića i Dodika.

– Dodik je poslednji bastion od strane Vučića povampirene hegemonističke politike i vlažnog sna o Velikoj Srbiji. Nakon što su predstavnici Srba u Hrvatskoj jasno stavili do znanja da će voditi autonomnu politiku, i nakon što je postalo jasno da neće moći da se nametne kao lider ni Srbima u Crnoj Gori, cena Milorada Dodika je drastično porasla jer je on poslednji činilac koji održava iluziju o Vučiću kao velikom svesrpskom lideru. Međutim, njihova saradnja nije bazirana na očuvanju nacionalnih, već ličnih i stranačkih interesa i u tom kontekstu treba posmatrati i ovu najavu – smatra on. Kako dodaje, naravno da bi i SNS-u odgovaralo da pred izbore 2022. povećaju broj sigurnih glasova, pre svega u Beogradu.

Janko Veselinović, predsedavajući Udružene opozicije Srbije, za naš list kaže da se o ovome nije razgovaralo na UOPS-u, ali da će ovaj deo opozicije sigurno zauzeti stav ako bi ovo dodatno ugrozilo mogućnost normalnih izbora u Srbiji ali i u RS i BiH u celini.

– Dok imate autokratske režime, a to je slučaj i sa Srbijom i RS sve je sporno. Cilj nije da se ljudima daju državljanstva zbog životnih pitanja poput zdravstvene zaštite, školovanja i slično već zbog izbornog inženjeringa. U svoje ime o ovome govorim ovih dana. Državno angažovanje na lokalnim izborima u BiH je primer za to. Dakle, prvo rušenje diktatura, pa onda o ovako ozbiljnim temama – ukazuje on.

Aktivista Ne davimo Beograd Radomir Lazović ne misli kao njegove kolege. On smatra da je izborna prevara u Srbiji toliko velika, da bi dodatno manipulisanje vodilo potpunom debaklu koji ne bi bio dobar ni za SNS.

– Uprkos tome što se EU pravi da ne vidi sta se dešava u Vučićevoj stabilokratiji, oni su se ipak trudili da održe privid demokratije, što im nije uspelo. Mi sada nemamo nijednu opozicionu partiju u parlamentu. Bez obzira što mnogi pokušavaju da ovoj činjenici ne pridaju ozbiljan značaj, ona se izuzetno oseća i važna je u borbi protiv ovog režima. Zato mislim da iza Dodikove ideje ne stoji motiv izborne manipulacije, već on poput vernog pajaca još jednom skreće pažnju i dramatizuje regionalnu situaciju kako bi poslužio Vučiću za lokalnu upotrebu – navodi Lazović.

Izvršni direktor CeSID-a Bojan Klačar kaže da promene koje bi se dogodile realizacijom Dodikove ideje ne bi mogle biti toliko velike da promene čitav socijalni i politički pejzaž Srbije, sa svim njenim specifičnostima.

On objašnjava da svaki dodatni priliv punoletnog stanovništva u Srbiju povećava birački spisak a povećavanje biračkog spiska može da znači i da neke predikcije, koje su nam do sada bile poznate (navike birača, njihovi stavovi, politička opredeljenja…) mogu da se promene.

– U slučaju dobijanja državljanstva za stanovnike RS, važno bi bilo videti fleksibilnost uslova pod kojima se daje i kolika bi bila spremnost građana RS da to državljanstvo i uzmu. Imajući u vidu fakte da se državljanstvo Srbije stiče relativno lako, da su građani RS vezani za Srbiju i da su veoma dobri odnosi između Srbije i RS u tom slučaju je za očekivati da bi to pravo iskoristio značajan broj građana. To može da znači i promene u javnom mnjenju, ali bi bilo nagađanje predviđati u kom bi pravcu te promene išle. Ujedno, to bi značilo za sve aktere i da dobijaju jednu novu ciljnu grupu s kojom mogu da komuniciraju, novi potrošači ili novi birači – zaključuje Klačar.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari