Stano: Sadržaj nacrta Statuta ZSO koji predlaže Vlada Kosova nepoznat, o njemu se nije razgovaralo ni sa Srbijom i EU 1foto (BETAPHOTO/European Commission/XAVIER LEJEUNE/DS)

Iz Evropske unije su danas poručili da je za sada „nemoguće“ oceniti predlog Vlade Kosova da sastavi i uputi Ustavnom sudu nacrt sopstvenog statuta za osnivanje ZSO navevši da nisu upoznati sa sadržinom statuta.

 

Portparol EU Peter Stano rekao je za Radio Slobodna Evropa da bi o takvom nacrtu trebalo razgovarati sa Srbijom i Unijom, koja od 2011. godine posreduje u dijalogu Beograda i Prištine.

„Sadržaj statuta, koji je Vlada Kosova sastavila nepoznat je i o njemu se nije razgovaralo ni sa Srbijom, ni sa posrednikom EU. Zbog toga je u ovoj fazi nemoguće proceniti njegovu kompatibilnost sa sporazumima iz 2013. i 2015. godine“, rekao je Stano.

Ministarka spoljnih poslova Kosova Donika Gervala saopštila je u četvrtak ujutru da je obavestila Savet Evrope da Kosovo namerava da pripremi nacrt statuta i da ga krajem meseca uputi na tumačenje Ustavnom sudu.

Kasnije tokom dana, ona je na konferenciji za novinare rekla da je Kosovo u „fazi posvećenosti“ za izradu nacrta statuta za osnivanje ZSO, a „ne u poodmakloj fazi“.

Stano je rekao da EU pozdravlja konačno izraženu spremnost Kosova da se sada angažuje, jer „nažalost, Kosovo od 2013. godine nije preduzelo nijedan korak ka uspostavljanju ZSO, a samim tim i ka jačanju manjinskih prava, iako je bilo mnogo prilika za to“.

„Važno je podsetiti da je uspostavljanje Zajednice opština sa srpskom većinom obaveza koju Kosovo dugo ne sprovodi, a koja proizilazi iz sporazuma o dijalogu iz 2013. godine. Ovo je jedini sporazum o dijalogu koji je ratifikovala Skupština Kosova sa dve trećine glasova. Dakle, to je jasna obaveza Kosova, po međunarodnom pravu“, dodao je Stano.

Iako su neke zemlje poput Francuske i Nemačke, pozvale Kosovo da preduzme konkretne korake ka uspostavljanju ZSO, Stano je rekao da dijalog kojim posreduje EU i zahtev Kosova za članstvo u Savetu Evrope nisu povezani.

„Dijalog koji olakšava EU i zahtev Kosova za članstvo u Savetu Evrope su odvojeni procesi. Međutim, i EU i Savet Evrope počivaju na poštovanju zakona, poštovanju ljudskih prava i zaštiti prava manjina“, naglasio je Stano.

Francuska, Nemačka i Italija su u pismu upućenom premijeru Kurtiju 15. maja insistirale da podržavaju nacrt statuta koji je za osnivanje Asocijacije predložio specijalni izaslanik Evropske unije za dijalog Priština-Beograd Miroslav Lajčak.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari