Pad režima bivšeg premijera Slovačke, Roberta Fica, pre nekoliko godina, stalni protesti građana u Poljskoj, poraz Andreja Babiša, češkog premijera, a sada i Sebastijana Kurca, austrijskog premijera, biće lekcija iz koje će drugi lideri, poput Viktora Orbana, premijera Mađarske, ili Janeza Janše, slovenačkog predsednika vlade, ali i predsednika Srbije, Aleksandra Vučića, izvući pouke i izbeći greške – kaže za Danas Nemanja Štiplija, glavni i odgovorni urednik portala European Western Balkans.
On je u odgovoru na pitanje Danasa, kako će se na Srpsku naprednu stranku Aleksandra Vučića odraziti slabljenje Evropske narodne partije, usled takvog trenda, poput pada sa vlasti Sebastijana Kurca u Austriji i nedavnog gubitka izbora Demohrišćanske stranke Angele Merkel u Nemačkoj, rekao da Mađarsku, Sloveniju i Srbiju sledeće godine očekuju izbori, a u Budimpešti i Ljubljani opozicija se već unapred dobro organizovala i povezala.
– To u ovom trenutku, promena na čelu vlade u Beču, neće imati prevelik uticaj, između ostalog i zato što Sebastijan Kurc za sada ostaje na čelu vladajuće stranke. Poslednjih godina se pokazalo da politika EU prema Srbiji i Aleksandru Vučiću u dobroj meri nadilazi partijske podele u Evropi – Evropska narodna partija na jednoj, umerena Partija evropskih socijalista i Socijalista i demokrata, i veoma krtički liberali i zeleni. Nijedna zemlja u kojoj na vlasti nije Evropska narodna partija nije se posebno istakla u kritici vlasti u Srbij i zemljama Zapadnog Balkana, i zauzimanju za vladavinu prava i stanje demokratije, više nego što je to ustaljena politika poslednjih 20 godina – kaže Nemanja Štiplija.
Sagovornik Danasa zaključuje da vlade Evropske unije teže da izbegnu rizik još većeg udaljavanja vlasti u Srbiji od Unije.
Podsetimo, juče je Aleksander Šalenberg zvanično preuzeo dužnost austrijskog kancelara, umesto Sebastijana Kurca koji se suočava sa optužbama za korupciju.
Protiv Kurca i još devetoro ljudi je pokrenuta istraga i svi osumnjičeni su na različite načine povezani sa vladajućom konzervativnom Narodnom partijom.
Kurc je negirao da je koristio državni novac da bi plaćao medijima da izveštavaju o njemu o pozitivnom svetlu.
Optužbe za korupciju umalo su dovele do pada vlade, jer je Zelena stranka, manji koalicioni partner, saopštila da Kurc više ne može da bude kancelar.
Pre manje od mesec dana, Sebastijan Kurc je bio u zvaničnoj poseti Srbiji, tokom koje je, kao i prethodnih puta u susretu sa Aleksandrom Vučićem, izrazio svoju naklonost prema predsedniku Srbije, srdačnim odnosom.
On je, prema fotografiji koju je Vučić objavio na društvenim mrežama, u domaćinskoj atmosferi i raspoloženju, spremao biftek sa predsednikom Srbije. „Divno popodne koje zajedno provodimo Sebastijan Kurc i ja“, napisao je Vučić na Instagramu uz objavljenu fotografiju.
Tadašnji kancelar Austrije boravio je u radnoj poseti Srbiji, tokom koje mu je Vučić uručio Orden Republike Srbije na lenti.
Sebastijan Kurc je tada izjavio da se nada da će Srbija uskoro otvoriti nove klastere u pristupnim pregovorima sa Evropskom unijom jer je „važno da postoji priznanje“ za njen „enorman napredak“.
O Vučićevim srodnim stanovištima i podršci koju dobija od lidera zemalja takozvane Višegradske grupe, a u kojima se događaju promene, jer partije iz bloka Evropske narodne partije, najsnažnijoj političkoj grupaciji u Evropu, gube vlast, javnost uveliko svedoči u poslednjih godinu dana.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.