U Evropskoj komisiji i stručnim telima Evropske unije uveliko je odmakla izrada „redosleda mera“ za postepeno ukidanje viza EU za državljane Srbije, a slovenačko predsedništvo EU i Evropska komisija nadaju se da bi nacrt dokumenta o tome mogao da bude dovršen do kraja meseca.
Spremnost da se ubrzano krene ka sklapanju sporazuma o stavljanju Srbije na tzv.
U Evropskoj komisiji i stručnim telima Evropske unije uveliko je odmakla izrada „redosleda mera“ za postepeno ukidanje viza EU za državljane Srbije, a slovenačko predsedništvo EU i Evropska komisija nadaju se da bi nacrt dokumenta o tome mogao da bude dovršen do kraja meseca.
Spremnost da se ubrzano krene ka sklapanju sporazuma o stavljanju Srbije na tzv. belu šengensku listu ispoljena je kod svih članica EU, preneli su agenciji Beta diplomatski izvori EU u Briselu. Kroz izradu prve verzije nacrta ocenjeno je da je Srbija po pripremama za uvođenje biometrijskih pasoša i drugim dostignutim standardima odmakla ispred ostalih država Zapadnog Balkana, koje još nemaju režim bez viza sa EU. Uvođenje biometrijskog pasoša u skladu sa standardima EU i Organizacije za međunarodnu civilnu avijaciju (ICAO), u kojem moraju biti biometrijski podaci, fotografija i otisci prstiju, jedan je od glavnih uslova kad su u pitanju potpuno bezbedni dokumenti za buduće putnike bez viza u EU. U prvom nacrtu „redosleda mera (putne mape)“, o kojem bi sutra trebalo da raspravljaju ambasadori, stalni predstavnici zemalja evropske dvadeset sedmorice, a u koji je imala uvida Beta, podvlači se i velika važnost visoke bezbednosti i pouzdanosti svih dokumenata i posebno ličnih karata.
Iako to dosad nije bilo pominjano, prvi put se među uslovima vezanim za vizni režim EU navodi i merilo procene stope odbijenih zahteva za izdavanje EU viza državljanima Srbije, a to znači i drugih zemalja regiona. Od Srbije se zahteva, a to će biti i uzor za ostale zemlje regiona koje budu dobile EU šengenski režim bez viza, i da na polju suzbijanja ilegalne imigracije i sprovođenja sporazuma o prihvatanju vraćenih ilegalnih imigranata zakonski uspostavi potpuno siguran nadzor granica, uz uspostavljenje stručnih i efikasnih pograničnih službi koje moraju da sarađuju sa srodnom posebnom službom EU – Frontex. U tom sklopu je od posebne važnosti da otkrivaju i sprečavaju mreže ilegalne imigraciju i usaglase sa EU merilima za davanje azila.
Prvi nacrt „redosleda mera“ za ukidanje EU viza sa Srbijom sadrži i važne odredbe u borbi protiv organizovanog kriminala, korupcije i terorizma, naročito u prekograničnoj i pograničnoj delotvornoj kontroli i saradnji. EU od Srbije očekuje da usvoji nacionalnu strategiju za borbu protiv trgovine ljudima i drogom, „pranja novca“, a vlasti u Beogradu moraju da donesu i zakone o sprečavanju finansiranja terorizma i oduzimanju imetka stečenog kriminalom. U Srbiji bi, zahteva Evropska komisija, morala delotvorno proraditi i nezavisna agencija za suzbijanje korupcije, a Beograd je dužan da sprovodi i međunarodne konvencije o saradnji pravosuđa na polju kriminala. Zaštita ličnih podataka i njihove razmene je, takođe, naročito podvučena, a navedena je i potreba da Srbija potpiše konvenciju Saveta Evrope i druge međunarodne obavezujuće akte o zaštiti ličnih podataka. Srpske vlasti, pored ostalog, prema nacrtu „putne mape“, treba da obezbede i slobodu svih srpskih građana u zemlji i izvan zemlje, bez ikakve vrste diskriminacije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.