Političke partije u Srbiji, u proseku, na zakup prostora, komunalije i druge obaveze potroše između milion i pet miliona dinara, a ukupno DS, DSS, URS i SPS daju oko deset miliona dinara, podaci su do kojih je došao Danas. Godišnje najmanje troše naprednjaci i LDP, deset odnosno 20 miliona dinara.

Najkompletnije podatke dobili smo od DS, čiji prosečni mesečni troškovi zakupa prostorije, telefona, struje i grejanja iznose više od 1,3 miliona dinara. Kako navode u ovoj partiji, za centralu stranke u Krunskoj ulici račun za komunalije je oko 105.000 dinara, struja 95.000, internet i kablovska televizija 110.000, dok je kirija za prostorije 170.000. Poslednji računi za telefone, i fiksne i mobilne, za celu Srbiju demokrate su koštali ukupno 930.000, a za lizing za službene automobili odlazi svakog meseca po 150.000 dinara.

Međutim, prema podacima iz 2011. koji su dostavljeni Agenciji za borbu protiv korupcije, ističe se da DS godišnje troši skoro 110 miliona dinara na prostorije, komunalne troškove, komunikaciju i ostalo, dok samo za centralu „ode“ 43,6 miliona.

I u SPS tvrde za naš list da troškovi nisu fiksni, kao i da zavise od potrošnje struje, telefona i da nisu isti kada je partija u periodu izborne kampanje. Ipak, njihovi prosečni troškovi mesečno su između 1,3 i 1,4 miliona dinara. Prema finansijskom izveštaju za prošlu godinu, ova stranka troši manje u odnosu na druge za prostorije, ali su im godišnji troškovi za celu Srbiju 38,5 miliona, a samo za centralu u Beogradu skoro 33 miliona dinara. Više od 14 miliona troši se na „troškove komunikacije“.

Prosek mesečnih troškova DSS, kako navode, jeste skoro 2,2 miliona dinara. U DSS kažu za Danas da su od jula dobili povećanje sredstava za stranke, koje se koristi za štampanje brošura, dok milion dinara ide za pomaganje lokalnim odborima. Ukupno u 2011. stranka čiji je lider Vojislav Koštunica potrošila je na račune više od 26 miliona, od kojih 17 miliona dinara samo za centralu.

U URS napominju za naš list da se troškovi centrale okvirno kreću „u nivou onog što se partiji dotira iz budžeta, što je pet miliona dinara mesečno“. U to, kako dodaju, ulaze komunalni troškovi, održavanje automobila, ugovori. „Troškovi variraju iz meseca u mesec, u zavisnosti od toga da li se organizuju sednice, odbori i slično“, objašnjavaju u ovoj partiji. Njihov finansijski izveštaj, ipak, pokazuje malo drugačije. Za godinu dana se navodi da nekadašnji G17 plus za centralu godišnje troši nešto više od šest miliona, a ukupno za Srbiju skoro 30 miliona dinara.

U najvećoj parlamentarnoj i vladajućoj partiji SNS navode da su „mesečni troškovi promenljivi, tako da ne mogu konkretno da odgovore na pitanje Danasa“. Prema podacima koje su dostavljali Agenciji za bornu protiv korupcije, naprednjaci su prošle godine na troškove izdvojili 10,2 miliona dinara, od čega za Beograd skoro 7,5 miliona.

Nakon nekoliko sedmica čekanja, od LDP nismo dobili odgovor o njihovim mesečnim troškovima. Međutim, prema njihovom finansijskom izveštaju, u 2011. potrošili su za račune 20 miliona, od kojih je za Beograd izdvojeno čak 16 miliona dinara.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari