Imajući na umu iskustva država koje su već postale članice EU, postoji konsenzus da svaka zemlja koja je u procesu pregovora o pridruživanju treba da odabere najstručnije osobe, koje ne pripadaju nužno političkim strankama, za pregovaračke timove, ukazuje za Danas Hana Semanić, članica Centra za istraživanja proširenja EU iz Budimpešte.
Govoreći o zadacima koji čekaju Srbiju u predstojećim mesecima kada je reč o nastavku evropske integracije, Semanićeva ističe da je pregovarački proces dugotrajan i zahteva višegodišnju predanost i posvećenost, što ne bi trebalo da zavisi od političke opredeljenosti.
„Treba težiti ljudima koje će ostati na raspolaganju tokom celog pregovaračkog procesa, jer će u suprotnom pregovori nazadovati. Iako nije čest slučaj da su predstavnici nevladinog sektora direktno i kontinuirano uključeni u pregovarački proces, za Srbiju bi bilo dobro da civilni sektor prati pregovore i da predstavnici nevladinih organizacija aktivno sudeluju u radnim grupama“, smatra ona.
Prema mišljenju sagovornice Danasa, nevladin sektor bi mogao da priprema kvalitetne izveštaje i smernice za Vladu, kao i da sprovodi monitoring ključnih poglavlja. „Srbija bi trebalo da izbegne da se predstavnici civilnog društva regrutuju po kriterijumu koga vlast smatra kvalitetnim, a da se umesto toga raspiše konkurs za prikupljanje prijava najboljih i najkvalitetnijih ljudi, koji će biti u stanju da se uhvate u koštac sa svim izazovima koji će se državi naći na putu“, zaključuje Semanićeva.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.