"Ne, to nije kriptovaluta, već studentska blokada": Profesor Filozofskog fakulteta o izostanku liderstva u pobuni akademaca 1foto (BETAPHOTO/MILAN OBRADOVIĆ)

Ona se proizvodi kolektivno od strane celokupnog sistema, a kompanije ili vlade ne mogu proizvesti nove jedinice. Njenu bezbednost, integritet i balans održava zajednica zbog čega je teža za zaplenu od strane organa reda. Radi na principu decentralizacije i distribucije, pa umesto da se podaci čuvaju na jednom centralizovanom mestu, oni se umnožavaju na više mesta širom mreže.

Ne, Ona nije kriptovaluta, već studentska blokada. A svaka sličnost sa Blokčejn tehnologijom je namerna – kaže za Danas Oliver Tošković, profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu.

Govoreći o uspešnosti studentske pobune koja je uspela kao nijedna do sad, u poslednjih 12 godina, da uzdrma temelje, prema naveliko utvrđenim definicajama – hibridnog i diktatorskog režima Aleksandra Vučića – sagovornik Danasa kaže da su razlozi uspeha trenutnih studentskih blokada i protesta brojni.

– Dobra organizacija, solidarnost, podrška od strane profesora i univerziteta kao institucija, ali i drugih udruženja i građana, veliki entuzijazam, mladost, posvećenost… A jedan od tih razloga može biti i način funkcionisanja, kroz mrežu, bez centralizovanog odlučivanja i posledično bez mogućnosti potkupljivanja – smatra on.

Upitan o tome da li je među tim razlozima preovlađujući onaj koji se ogleda u činjenici da ova studentska pobuna nema lidera, Oliver Tošković kaže da „suprotno državi u kojoj živimo, u ovim protestima sve je javno, transparentno, svačiji glas se uvažava, broji, čuva i doprinosi funkcionisanju cele mreže i vrednosti pokreta“.

– Poput blokčejn tehnologije, studentski protesti su decentralizovani (sve se čuva na mreži umesto na jednom centralizovanom mestu, što omogućava veću autonomiju i otpornost na probleme), transparentni (svi učesnici imaju pristup celokupnom procesu), neizmenjivi (odluke su uvezane i javne što sprečava njihovu naknadnu promenu) i sigurni (kombinacija gorenavedenih razloga i decentralizacije čini proteste izuzetno sigurnim i otpornim na napade). Trenutni protesti i blokade su mreža, sistem u državi bez sistema i institucija. Oni su uvezani sistem čvorova koji s punim pravom traži od države da ponovo bude sistem, da ponovo bude država – zaključuje sagovornik Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari