Specijalni predstavnik EU na Kosovu Piter Fejt, pozivajući se na odredbe iz iz Ahtisarijevog sveobuhvatnog rešenja za budući status, odobrio je juče tekst Nacrta kosovskog ustava o čemu je pismom obavestio Ustavnu komisiju, saopšteno je iz Fejtovog kabineta. Usvojeni tekst Nacrta ustava Kosova, kako se ističe u Fejtovom pismu, u skladu sa Ahtisarijevim planom, obuhvata i odredbu da ustav stupa na snagu 15.
Specijalni predstavnik EU na Kosovu Piter Fejt, pozivajući se na odredbe iz iz Ahtisarijevog sveobuhvatnog rešenja za budući status, odobrio je juče tekst Nacrta kosovskog ustava o čemu je pismom obavestio Ustavnu komisiju, saopšteno je iz Fejtovog kabineta. Usvojeni tekst Nacrta ustava Kosova, kako se ističe u Fejtovom pismu, u skladu sa Ahtisarijevim planom, obuhvata i odredbu da ustav stupa na snagu 15. juna 2008.
Kako je Danasu objašnjeno u Ustavnoj komisiji, u ponedeljak, do kada bi na sajtu Komisije trebalo da se pojavi petojezična poslednja verzija dokumenta, planirana je „ceremonija potpisivanja Nacrta ustava“ koji će biti prosleđen predsedniku i privremenoj skupštini Kosova.
U kosovskom parlamentu našem listu je nezvanično rečeno da bi, kad Skupština bude zvanično obaveštena o Fejtovoj odluci, trebalo da se održi sednica Predsedništva Skupštine na kojoj će biti utvrđena procedura usvajanja ustava Kosova. Na zahtev poslanika očekuje se skupštinska rasprava o Nacrtu ustava, a skupštinski izvori tvrde da bi ona mogla da se održi najkraće za pet dana od sastanka Predsedništva, koliki je i rok za poslaničko proučavanje dokumenta. Prištinski mediji najavljuju da bi razmatranje predloga ustava u kosovskom parlamentu moglo da počne do 15. aprila.
Piter Fejt je u pismu u kojem obaveštava Ustavnu komisiju da je „overio Nacrt ustava Republike Kosovo“, ocenio da će „Kosovo imati moderan ustav koji garantuje potpuno poštovanje pojedinačnih, kao i prava zajednica, uključujući prava kosovskih Srba, po vladavini zakona“. Napominjući da je „pravo na lokalnu samoupravu čvrsto obuhvaćeno Nacrtom ustava“, Fejt „veruje da vlada i građani Kosova mogu da započnu sa izgradnjom održivog, multietničkog društva“.
Ustavna Komisija usvojila je 1. aprila potpunim konsenzusom konačni Nacrt ustava koji, kako je saopšteno iz Komisije, „reflektuje sve komentare, primedbe i predloge građana koje je Ustavna komisija ocenila kao one koji su u saglasnosti sa Deklaracijom nezavisnosti i međunarodnim obavezama Republike Kosovo“. Javna rasprava o Nacrtu kosovskog ustava u kojoj su, prema tvrdnjama Ustavne komisije učestvovali i Srbi, što njihovi politički predstavnici negiraju, završena je krajem februara.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.