Predsednik Srbije Boris Tadić izrazio je u Njujorku uverenje da će se, posle savetodavnog mišljenja Međunarodnog suda pravde (MSP), Beograd i Priština ponovo naći za pregovaračkim stolom i da će tada biti razmotrene sve moguće opcije, preneli su sinoć elektronski mediji.

Tadić je naveo da je u sedištu UN razgovarao sa predsednikom SAD Džordžom Bušom i visokim američkim funkcionerima Stivenom Hedlijem, Vilijemom Bernsom, Danijelom Fridom i Rozmari Dikarlo, kojima je preneo da Srbija nikada neće priznati nezavisnost Kosova. Identičan stav Tadić je ponovio i u razgovoru sa generalnim sekretarom UN Ban Ki Munom. „Za Srbiju je važno da SAD nisu sprečile da se predlog srpske rezolucije nađe na dnevnom redu Generalne skupštine UN, što je dobar znak“, naglasio je Tadić u intervjuu za RTS.

Predsednik Srbije istakao je da bi posebno osetljivo pitanje bilo ako bi neke države iz regiona priznale samoproglašenu nezavisnost Kosova.

Ističući da Srbija sada ima više mogućnosti za razgovor nego prethodnih godina, Tadić se usprotivio neumerenom optimizmu i apelovao na uzdržanost, objašnjavajući da je i Bušu rekao da dve zemlje, uprkos razlikama oko Kosova, moraju da razgovaraju. „Bez drugačijeg razumevanja od strane SAD pitanja Kosova, ne možemo da se izborimo za naše političke i ekonomske interese“, rekao je srpski predsednik, procenjujući da će promena administracije u Vašingtonu označiti novu stranicu u odnosima dve zemlje i novu stranicu u rešavanju budućeg statusa Kosova.

„Mada ni jedna administracija ne može da porekne ono što je uradila prethodna, otvoriće se nove mogućnosti, ko god da bude predsednik, Barak Obama ili Džon Mekejn“, naveo je Tadić.

Dobro je da građani Srbije znaju “da već danas imamo priliku da razgovaramo sa predstavnicima obe strane na izborima“, čime Srbija stvara uslove za bolju odbranu svojih interesa u SAD, rekao je predsednik Srbije.

Tadić je kazao da je „svestan“ da najmoćnije države sveta neće povući odluku o priznavanju jednostrane nezavisnosti Kosova, ali nije isključio mogućnost da to učini neka od ostalih zemalja, što bi bila „velika stvar“.

Prva ideja rezolucije o traženju mišljenja MSP-a jeste da se zaustavi talas priznavanja nezavisnosti Kosova i Metohije, istakao je on i obrazložio da će, što manje država to učini, biti manje i šanse da Kosovo jednog dana postane član UN.

Tadić je ukazao i na činjenicu da se na Srbiju danas vrše pritisci i ucene zato što brani svoje interese i što nikada neće odustati od svog teritorijalnog integriteta i suvereniteta.“Kada te ucene skinemo sa dnevnog reda, pozivajući se na mišljenje MSP, a verujem u takvu odluku, tog trenutka će snaga Srbije u međunarodnoj politici biti neuporedivo veća i stvoriće se uslovi da se vratimo u pregovarački proces“, rekao je Tadić.

Podela nije isključena

Predsednik Srbije Boris Tadić je kazao da nema dileme da će Srbija morati da razgovara sa predstavnicima međunarodne zajednice na Kosovu, ali je bitno da njihov mandat bude definisan kroz Savet bezbednosti UN. On je naglasio da je Srbija fleksibilna i da se ne protivi ulasku Kosova u međunarodne finansije institucije, ali da je vrlo nefleksibilna u odluci da brani njene interese na prostoru gde živi srpski narod i gde su njene kulturne i istorijske svetinje. Tadić nije isključio mogućnost podele Kosova, rekavši da su „sve opcije legitimne i bolje od ove u kojoj jedna strana gubi sve, a druga dobija sve“, ali je istakao da je još rano da se takvo pitanje postavlja. R. D.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari