“Vučić nema odakle da povuče nove simpatizere”: Zbog čega se sukob SNS-a i SPS-a popeo na viši nivo? 1foto (BETAPHOTO/MILOŠ MIŠKOV)

Sukob između Srpske napredne stranke (SNS) i Socijalističke partije Srbije (SPS) popeo se na “viši nivo” direktnom prozivkom predsednika SPS-a Ivice Dačića od strane poslanika SNS-a Nebojše Bakareca. Iako su razmirice između ovde dve stranke već viđene, ovog puta se može naslutiti dodatan motiv SNS-a da se u taj sukob upusti, jer bi time “pokrpila rupe“ među svojim biračima, a na račun SPS-a.

Iako je sukob SNS-a i SPS-a prisutan u javnosti već neko vreme, ovog vikenda je dobio dodatnu dimenziju uključivanjem lidera socijalista u raspravu.

Skorije smo videli sukob između nekoliko funkcionera SPS-a sa gradonačelnikom Beograda Aleksandrom Šapićem zbog njegovih izjava o komunizmu i Titu, a nedugo nakon toga, problem je bio i gostovanje visokog funkcionera Branka Ružića na televiziji N1.

Svaka takva razmena kritika bi se eventualno završila izvinjenjem Ivice Dačića, koji bi svaki put ponovio je SPS veran i lojalan koalicioni partner SNS-u i da ne postoji razlog za brigu o raspadu dugogodišnje vladajuće koalicije.

U sukob se direktnije uključio i predsednik Srbije Aleksandar Vučić koji je u obraćanju članovima Predsedništva i Glavnog odbora SNS-a rekao da ta stranka među koalicionim partnerima nema prijatelje, te da za to ima u dokaze.

Ipak, ovaj sukob podigao se na viši nivo gostovanjem narodnog poslanika SNS-a Nebojše Bakareca na TV Pink gde je kritikovao lojalnost nekoliko funkcionera SNS-a tvrdeći da “u kriznim situacijama” skoro niko iz SPS-a ne staje u odbranu određene stvari.

Imenom i prezimenom je spomenuo bivšeg direktora javnog preduzeća „Srbijašume“ Igora Braunovića i bivšeg ministra prosvete Branka Ružića i optužio ih da rade protiv Vučića, dok je za ministra bez portfelja Novicu Tončeva rekao da je “nevidljiv.”

Svoje izlaganje završio je pitanjem za Ivicu Dačića da li je on “podelio uloge u SPSu, da li je on naredio Ružiću, Braunoviću, Tončevu da se tako ponašaju?“.

Nedugo nakon gostovanja Bakarec je direktno prozvao i Dačića u objavi na društvenoj mreži Instagram u kojoj je podelio prepisku sa šefom socijalista u kojo se vidi da ga je Dačić pozvao dva puta i pitao da li mogu da se čuju.

„Šta ima predsednik SPS da zove poslanike SNS? Da im preti? To kod mene ne pali. Otporan sam na pretnje“, napisao je Bakarec u objavi.

Glavni urednik Nove srpske političke misli, Đorđe Vukadinović kaže za Danas da nema previše razloga za uzbuđenje ukoliko bismo sudili na osnovu prethodnog iskustva.

“Vučić nema odakle da povuče nove simpatizere”: Zbog čega se sukob SNS-a i SPS-a popeo na viši nivo? 2
foto FoNet Milica Vučković

“Slične scene smo gledali u različitim oblicima i ranije, posebno tokom predizbornih kampanja ili preformiranja vlada”; kaže Vukadinović.

On podseća da je tada bilo “prozivki, šutiranja i ponižavanja SPS-a, kao i optužbi na njihov račun kako samo čekaju priliku da promene tabor”.

“Onda da bi se tenzije brzo slegle i nastavili bi po starom kao vozač i suvozač ove naše političke nevolje i nesreće. No meni se čini da ovde ima i nekih novih momenata koje ne bih potcenio jer mislim da je ozbiljnija stvar nego inače”, pojašnjava naš sagovornik.

Kao prvi indikator da iza “poslednje epizode” sukoba stoji nešto više, Vukadinović ističe činjenicu da se sada taj sukob vodi “na višem nivou time što je sada direktno pozvan i prozvan i sam Dačić dok su ranije gađani njegovi saradnici, bliži ili dalji”.

“Drugo, sada nije kampanja, bar ne da znamo, a priča o rekonstrukciji vlade je inače nešto što je na dužem štapu, i spada u redovne i ritualne političke epizode u Vučićevoj Srbiji. Tako da ne verujem da najavljena rekonstrukcija može biti povod”, ističe Vukadinović.

On podseća da se svaki dosadašnji sukob SPS-a i SNS-a završio izvinjavanjem Dačića “naprednom Đuri što ga je tukao”, dok je sada i nakon Dačićevog izvinjenja zbog gostovanja Ružića na N1, i sam predsednik socijalista došao na tapet.

“SPS je nezadovoljan topljenjem i postepenim preuzimanjem svog biračkog tela od strane naprednjaka, ali i dobrog dela resursa prilikom podele plena i dogovora po lokalnim samoupravama i javnim preduzećima”, tvrdi Vukadinović i dodaje da “tinajuče nezadovoljstvo” postoji posebno u srednjem i nižem ešalonu koji se na terenu oseća “pritisnuto od strane velike braće iz SNS-a”.

Ipak, on naglašava da SPS najverovatnije ni ne razmišlja o menjanju strane i dodaje da Dačićeva izjava da je bio u opoziciji i da mu se nije svidelo važi za celu partiju.

Kao dodatan razlog za nezadovoljstvo birača SPS-a naš sagovornik ističe i činjenicu da su birači SPS mnogo skeptičniji prema projektu rudnika litijuma i Rio Tintu.

Vučić je svestan da je rejting SNS-a u padu

Međutim, Vukadinović dodaje da iza ovog sukoba stoji možda još jedan faktor koji se tiče rejtinga SNS-a.

“Meni se čini da ovu novu fazu tog već viđenog rijalitija karakteriše manji upadljiv ali možda ključan momenat, a to je da bez obzira na Vučićeve izjave i busanje u grudi, on je svestan da rejting SNS-a, u svetlu svih ovih događaja, svakako ne može da raste, samo je pitanje koliko je u padu”, smatra sagovornik Danasa.

Ono što Vučiću predstavlja problem, tvrdi Vukadinović, jeste to što više nema odakle da povuče nove simpatizere osim od strane SPS-a.

“Zato mislim da ovaj napad nije motivisan uobičajenim sado mazohističkim ritualom, pa ni strahom da će Dačić promeniti stranu, već jednom sračunatom namerom i željom da već dosta omekšalo telo SPS-a (u smislu partijske identifikacije) prelomi i privuče sebi i to je suština”, pojašnjava Vukadinović.

On ističe da su se granice između biračkog tela ove dve partije, koja su bila odvojena, poprilično izgubile dugogodišnjim koalicionim nastupima i zajedničkim listama

“Moguće je da je Vučić pragmatično i racionalno procenio da je sad dobar trenutak da napadne to biračko telo kojm je izbledela identifikacija sa SPS-om i njenim liderom”, ističe naš sagovornik i dodaje da namera može biti i zadavanje “fatalnog udarca” biračkom telom SPS-a čime bi popunio rupe unutar biračkog tela SNS-a.

Ipak, kada je reč o odonosu snaga na političkoj sceni, Vukadinović naglašava da to ne menja previše, jer je reč o “istom režimskom bazenu”.

“Ali je Vučiću stalo do toga da unutar tog zajedničkog bazena isuši ili smanji ovaj koalicioni, a sad mu se čini da je dobra prilika za to”, zaključuje sagovornik Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari