Predsednik Demokratske partije Kosova koja je na parlamentarnim izborima na Kosovu osvojila najviše glasova, Hašim Tači, izjavio je da je Priština spremna da prizna nezavisnost Srbije i izrazio nadu da će i Beograd uskoro priznati kosovsku državu.
U intervjuu za jučerašnje izdanje dnevnika „Frankfurter algemajne cajtung“, Tači je, u vezi s datumom proglašenja nezavisnosti, rekao da „Kosovo ne namerava da negativno iznenadi ni Vašington ni Evropsku uniju“.
Predsednik Demokratske partije Kosova koja je na parlamentarnim izborima na Kosovu osvojila najviše glasova, Hašim Tači, izjavio je da je Priština spremna da prizna nezavisnost Srbije i izrazio nadu da će i Beograd uskoro priznati kosovsku državu.
U intervjuu za jučerašnje izdanje dnevnika „Frankfurter algemajne cajtung“, Tači je, u vezi s datumom proglašenja nezavisnosti, rekao da „Kosovo ne namerava da negativno iznenadi ni Vašington ni Evropsku uniju“.
– Naši potezi biće usaglašeni s međunarodnom zajednicom. Jer, mi ne želimo izolovanu nezavisnost. Ali, posle 10. decembra Kosovo će, u dogovoru sa Vašingtonom i Briselom, doneti odgovarajuće odluke – rekao je Tači.
Na pitanje da li je parlament Kosova spreman da simboličnom deklaracijom prizna nezavisnost Srbije, Tači je odgovorio da je spreman i da se nada da će „i Srbija uskoro biti u stanju da prizna kosovsku državu, posle čega je region spreman za EU“. Priština, kako je naveo predsednik DPK, od pregovora koji se sada vode „ne očekuje da će biti postignut kompromis sa Srbijom“.
Savet Evrope pozitivno ocenio tok kosovskih izbora
Priština – Posmatračka misija Saveta Evrope ocenila je juče da su izbori na Kosovu bili u skladu s međunarodnim standardima, ali da zabrinjava slab odziv. Misija je objavila preliminarni izveštaj u kojem se navodi da je 150 posmatrača, uključujući 29 izabranih članova iz kongresa Saveta Evrope, Evropskog parlamenta i odbora regiona EU, pozitivno ocenilo izborni proces. „Izbori su sprovedeni uglavnom u skladu s principima SE i u skladu s međunarodnim i evropskim standardima za demokratske izbore, ako se uzme u obzir zakasnelo raspisivanje. Izbori su se odvijali u mirnoj atmosferi, uprkos napetom političkom kontekstu usled približavanja roka pregovaračkog procesa o budućem statusu Kosova“, navela je misija SE.
– Mi ćemo do 10. decembra poštovati agendu posredničke trojke. Posle toga će Kosovo imati sopstvenu agendu. Donećemo odluku o nezavisnosti i očekujem da će ona imati međunarodnu podršku. Ne možemo da čekamo dok sve države ne budu spremne da nas priznaju – rekao je Tači.
Solana za brzo formiranje vlade
Brisel – Visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu i bezbednosnu politiku Havijer Solana pozvao je kosovske partije i lidere da brzo formiraju vladu. Solana je, kako prenosi Radio Slobodna Evropa, zatražio da se pregovarački tim kosovskih Albanaca „konstruktivno angažuje u presudnoj završnoj rundi pregovora o statusu Kosova“.
Odlučno je odbacio do sada pominjane mogućnosti za rešavanje statusnog pitanja Kosova – takozvani model Hongkong, kao i kiparski model i stvaranje konfederacije po ugledu na nekadašnju Srbiju i Crnu Goru. Dodao je da na osnovu razgovora sa evropskim vođama zna da i „svi oni smatraju da sada mora da se donese odluka“ i da „znaju, kao što zna i Srbija, da je nezavisnost jedino rešenje“.
Na opasku da ima država u EU koje ne žele da priznaju nezavisnost Kosova i koje će možda odbiti i misiju na Kosovu, Tači je pomenuo pre svega Grčku i Kipar i rekao da „Kosovo i svet ne mogu da budu žrtve teškoća koje imaju pojedine države“.
– U interesu Grčke je da ima partnerske odnose s Kosovom. Grčka ne treba da propusti ovu priliku. Razumem kiparsku dilemu, ali Kipar ne bi trebalo da postane izolovani deo EU. Čini mi se da će i Kipar na kraju biti deo evropske odluke. Za nas je važno za početak da smo službeno nezavisni i da imamo civilnu misiju EU i NATO u našoj zemlji, da negujemo dobre odnose sa susedima i gradimo bolje odnose sa Srbijom. Tako ćemo korak po korak biti integrisani u međunarodne strukture – ocenio je Tači.
Predsednik Kosova Fatmir Sejdiu ocenio je juče da su izbori održani na Kosovu 17. novembra bili demokratski, pravični i pošteni i da uprkos manjem učešću glasača na njima imaju puni legitimitet. On je rekao da Demokratski savez Kosova, čiji je predsednik, ne isključuje mogućnost koalicija s drugim partijama i spreman je da nakon utvrđivanja konačnih rezultata čestita pobedničkoj partiji. Uprkos ovakvim rezultatima izbora, kazao je, nema nameru da podnese ostavku, ističući da će predvoditi delegaciju Kosova na sastancima o statusu Pokrajine u Briselu i Beču. On je uveren da će posle tih sastanaka biti okončan pregovarački proces, pa samim tim i mandat pregovaračke ekipe Kosova. Predsednik kosovske Reformističke partije ORA Veton Suroi ocenio je juče da je Kosovo položilo još jedan ispit iz demokratije pošto su parlamentarni i lokalni izbori u Pokrajini prošli u najboljem redu.
– Izbori su bili velika pobeda za celo Kosovo, bez razlike – kazao je Suroi.
Kako je najavio, i on će zajedno s pregovaračkim timom Kosova otputovati u Brisel, gde će danas biti nastavljeni pregovori s trojkom Kontakt grupe i delegacijom Beograda, istakao da će i dalje ispunjavati obaveze koje je preuzeo kao član „ekipe jedinstva“.
– Ukoliko nakon konstituisanja institucija Kosova bude zatražena druga formula organizovanja pregovaračke ekipe, prihvatiću stav većine – rekao je Suroi.
ORA je, prema preliminarnim nezvaničnim rezultatima mreže nevladinih organizacija Demokratija na delu, dobila oko četiri odsto glasova, što je ispod izbornog praga za ulazak u kosovski parlament koji iznosi pet odsto.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.