U sedištu Ujedinjenih nacija u Njujorku juče je potvrđeno da su zvaničnici svetske organizacije primili pismo predsednika Srbije Borisa Tadića u kome se traži „rasformiranje takozvanih Kosovskih bezbednosnih snaga“, kao „nelegalne paravojne organizacije, koja predstavlja jasnu pretnju za bezbednost Srbije“. Brenden Varma iz Kancelarije portparola generalnog sekretara UN izjavio je da „Njujork za sada nema komentara“ na Tadićevo protestno pismo zbog formiranja KBS, prenosi Beta.
Tadić je zvanično obavestio generalnog sekretara UN Ban Ki-Muna i generalnog sekretara NATO Jap de Hop Shefera da „Republika Srbija protestuje zbog formiranja takozvanih KBS“ , upozorivši da „njihovo postojanje i aktivnosti, sadašnje i buduće, predstavljaju direktnu opasnost za mir i stabilnost na Zapadnom Balkanu, što je zajednički cilj svih legitimnih aktera u regionu“. Predsednik Srbije ukazao je da „KBS nisu formirane u skladu sa Rezolucijom 1244 SB UN, nego na osnovu takozvanog Ahtisarijevog plana, koji nije nikada usvojen u Savetu bezbednosti“.
„Formiranje takozvanih KBS predstavlja flagrantno kršenje Ustava Srbije, međunarodnog prava i u potpunosti je neprihvatljivo za Srbiju. Stoga, Republika Srbija smatra da one moraju biti odmah rasformirane“, poručio je TadićBan Ki-Munu i Jap de Hop Sheferu.
Dragan Šutanovac, ministar odbrane, izjavio je juče da Srbija ima korektne odnose sa NATO, ali da nije zadovoljna zbog formiranja KBS i da insistira da se Pokrajina demilitarizuje. On je podsetio da je zbog formiranja KBS još pre šest meseci prekinut odnos na najvišem nivou između načelnika Generalštaba Vojske Srbije i komandanta Kfora. Šutanovac smatra da „nije ugroženo odbrambeno i da nema razloga za formiranje formacije poput KBS“.
Oliver Ivanović, državni sekretar Ministarstva za KiM, odbacio je juče kritike opozicije da Vlada Srbije nije na vreme reagovala na formiranje KBS. Ivanoviću intervjuu za Betu tvrdi da je Beograd osporavao KBS još od predstavljanja Ahtisarijevog plana. On smatra da „način na koji se opozicija bavi problemom KiM i KBS nije dobar, zato što stvara utisak u javnosti da taj problem Srbija može da reši jednim potezom“.
Ivanovićkaže da Srbe ne mogu umiriti uveravanja NATO zvaničnika da pripadnici KBS neće imati bojevu municiju i da se neće „baš slobodno šetati“, jer „samo njihovo postojanje može podići napetost, nervozu i stvoriti uslove za sukobljavanje dve etničke zajednice“. Prema njegovim rečima, NATO i Brisel su pali na pritisak Albanaca koji su formiranje KBS doživeli kao simbol pune državnosti.
Dok zvanični Beograd traži rasformiranje KBS, čiji je mandat zvanično počeo 21. januara, komandant novoosnovanih vojnih snaga na KiM, inače bivši komandant Kosovskog zaštitnog korpusa i OVK Sulejman Selimi tvrdi da „KBS streme da budu deo NATO.“
– Od kada je počeo ovaj proces se odvija u saradnji sa NATO. Bilo je permanentno interesovanje NATO da pomogne stvaranju KBS i verujem da će se ta saradnja nastaviti. Srećni smo da možemo steći iskustva NATO, kako u obuci, opremanju, tako i u infrastrukturi – izjavio je juče Selimi za Dojče vele.
On tvrdi da će KBS imati „otvorena vrata“ za sve građane Kosova bez obzira na nacionalnu, versku ili polnu pripadnost“ i da među njihovim pripadnicima „ima dosta pripadnika manjina, među kojima su pripadnici srpske zajednice“. Selimi nije želeo da komentariše zahteve predsednika Srbije Borisa Tadića za raspuštanje KBS.
– Ne bih želeo da komentarišem izjave drugih o Kosovu i KBS. Mi smo nova država i funkcionisaćemo kao država. Znate da je Srbija protiv nezavisnosti i svega što je pozitivno na Kosovu. Dokazaćemo da su KBS i sama država Kosovo prosperitetne – kaže Selimi.
Protest bivših pripadnika KZK
Protest više od 200 bivših pripadnika KZK, nezadovoljnih što nisu primljeni u KBS okončan je juče posle najave da će rezultati testova i prijava biti detaljno prekontrolisani. Posle razgovora sa ministrom KBS Fahmi Mujotom i predsednikom Skupštinske komisije za bezbednost Rustemom Mustafom, pripadnici rasformiranog KZK prekinuli su protest i najavili da će ih u ponedeljak primiti kosovski premijer Hašim Tači. Oni su jučerašnji protest pred zgradom kosovskog parlamenta započeli pretnjama da će destabilizovati Kosovo zato što je prilikom formiranja KBS bilo mahinacija. Vladi Kosova upućen je poziv da „preduzme mere, jer je situacija veoma ozbiljna“, uz opomenu „da se ne igra osećanjima bivših pripadnika KZK i da ih ne tera na ludilo“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.