Tadić: Ne postoji Nikolićeva politika, nastavlja se autokratija 1Foto: EPA / ANDREJ CUKIC

Mada je odlazeći predsednik Srbije Tomislav Nikolić, pre par dana ocenio da „novi predsednik nije nova politika i nova ideologija i da on i Aleksandar Vučić dele istu ideologiju u poslednjih 25 godina“, sagovornici Danasa tvrde da neće biti kontinuiteta između Nikolićeve i Vučićeve politike.

Smatraju da Nikolić i nije imao spoljnu politiku, osim nekoliko izleta koji su izazivali buru negodovanja. Vučić će, kako napominju, voditi politiku kontinuiteta, ali ne sa Nikolićevom, već sa politikom koju je sam vodio dok je bio premijer Srbije.

Bivši predsednik Srbije Boris Tadić kaže za Danas da od 2012. godine na vlasti ne postoji ničija osim Vučićeve politike.

„U tom smislu besmisleno je pitanje da li će Vučić sprovoditi kontinuitet Nikolićeve politike, jer ne postoji „Nikolićeva politika“. Svi akteri na vlasti su u poslednjih pet godina samo marionete Aleksandra Vučića, koji je sebe poistovetio sa državom i postavio iznad svih zakona i institucija. Tako je sve vreme od 2012. godine, nezavisno od toga da li obavlja funkciju PPV-a (prvog potpredsednika Vlade) ili premijera. Kontinuitet takvog autokratskog upravljanja će slediti i kao predsednik“, smatra Tadić.

I politički analitičar Dragomir Anđelković slaže se da će Vučić, kao predsednik Srbije, voditi politiku kontinuiteta u odnosu na politiku koju je sam vodio kao premijer Srbije, ali ne u odnosu na politiku koju je vodio njegov prethodnik Tomislav Nikolić. Prema njegovim rečima spoljna politika, uostalom, dominantno je bila u domenu Vlade Srbije, a ne u ingerenciji predsednika države.

„Vučić kao predsednik države i šef najveće partije u zemlji, uostalom, imaće i dodatnog uticaja na Vladu Srbije. On će nastaviti politiku balansiranja u odnosu na Rusiju i Zapad, bez svrstavanja na jednu ili drugu stranu. Biće sigurno manje jakih izjava i gestova u odnosu na one koji su dominirali kod Nikolića. Svakako se ništa neće bitnije promeniti u spoljnoj politici“, napominje Anđelković.

 Đorđe Vukadinović, glavni i odgovorni urednik Nove srpske političke misli, ističe da ne postoji Nikolićeva spoljna politika. I on kaže da će Vučić voditi politiku kontinuiteta sa politikom koju je sam vodio kao premijer Srbije.

„To znači da će Vučić nastaviti sa politikom koja će sadržati mnogo demagogije, malo suštine, a najviše prazne retorike koja je i proevropska, proruska, propatriotska i proreformska, a jedina konstanta te politike biće borba za održavanje i jačanje lične vlasti“ , smatra Vukadinović. On dodaje da će Vučić ostati dosledan sebi i za razliku od Nikolića biće ga u medijima mnogo, kao i do sada. Nikolić se, kada ga je bilo u medijima, pojavljivao samo kao meta.

„Svako poređenje sa Nikolićem prosto je neprimereno i naravno za razliku od Nikolića, koji se nije mešao u rad vlade, Vučić će kao predsednik države i dalje bukvalno voditi vladu. On neće krenuti Nikolićevim stopama ni kada je u pitanju ostavka na mesto predsednika Srpske napredne stranke. On neće ponoviti Nikolićevu grešku i neće podneti ostavku na mesto šefa najveće partije. Praktično neće biti kontinuiteta između Nikolićeve i Vučićeve vladavine“, zaključuje Vukadinović.

Dragan Šutanovac, lider Demokratske stranke, kaže za Danas da će spoljna politika Srbije i nadalje biti haotična. To će, kako Šutanovac kaže, biti politika bez strategije koja neće omogućavati podizanje ugleda Srbije i rešavanje pitanja u čijem odlučivanju učestvuje međunarodna zajednica.

„Režim spoljnu politiku razume kao argument unutrašnje populističke politike i zarad svojih partikularnih interesa takve poruke i šalje, pre svega putem tabloidnih medija. Pod vođstvom Dačića i Vučića srpska diplomatija se raspala, a naš uticaj sveo se na domaće medije“, zaključuje Šutanovac.

Nikolić je, u intervjuu za državnu belorusku televiziju, ovih dana rekao da Srbija svoju politiku u odnosu prema Belorusiji, kao i drugim državama. Prema njegovim rečima, za vreme njegovog mandata Srbija je sklopila sporazume o strateškom partnerstvu sa Rusijom i Kinom, ušla u ozbiljne pregovore sa Evropskom unijom o članstvu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari