Tadić: Od 2012. godine do danas zlo ovladalo politikom u Srbiji 1foto FoNet/Aleksandar Barda

Bez učešća u politici nema demokratije, moramo učestvovati, ako se ne učestvuje politiku i demokratiju prepuštamo zlu, političkim huljama, ološu i amoralnim ljudima, izjavio je danas predsednik Socijaldemokratske stranke Boris Tadić i istakao da neće da odustane i da ga niko nikada neće isterati iz politike.

„Ako se učestvuje znajte da ćete platiti cenu, od sebi nekada najbližih ili od onih koji imaju pravo da vas kritikuju i da vas ne razumeju jer je politika čudna delatnost, ljudi uopšte ne moraju da razumeju šta radite, ali pošto je ona javna delatnost morate da trpite kritiku“, rekao je Tadić na panelu koji je organizovan u okviru Razgovora sa Tamarom Tripić „Demokratija uzvraća udarac“.

Tadić, bivši predsednik Srbije, rekao je da je „od 2012. godine do danas zlo ovladalo politikom u Srbiji“.

On je ocenio da je opozicija u Srbiji slaba, „jer je getoizirana, a i sama se getoizirala“.

„Mediji su se takođe getoizirali. Ostali su neki hrabri novinari i javni intelektualci, ima ih desetak, 15, 20. To je živo tkivo otpora ovome što danas imamo u Srbiji. To je naša realna situacija“, kazao je Tadić.

On je istakao da su opozicione partije u Srbiji dramatično osiromašene pod izgovorom redukovanja sredstava iz budžeta za političke stranke da bi se uštedelo i da bi makroekonomska politika bila stabilnija, ali i zbog bojkota izbora, čime su sebe lišili javnih sredstava iz budžeta i oslonjene su samo na sredstva iz donacija i od članarina.

„Idemo u kampanju, krećemo prema građanima, želimo da im priđemo, ali nemamo više sredstva da obavljamo kampanju kao što se to dešavalo devedesetih godina“, rekao je Tadić.

On je naglasio da „ovo zlo, kriminalizacija, ovo čudovište koje imamo na vlasti mora da se pobedi“.

„U suprotnom neće biti oduzete samo društvene i državne institucije, nego će ljudima biti oduzete i profesije. Neće više biti prostora ni za arhitekte, ni za novinare, ni za lekare. Ovo je vlast koja grabi i otima sve, i institucije i profesije. Ovo su trgovci ljudskim dušama“, istakao je Tadić.

Urednik nedeljnika „Vreme“ Filip Švarm rekao je da u Srbiji imamo neku vrstu autoritarne demagogije koja prožima društvo i po vertikali i po horizontali.

„Kada pogledamo mediji pre i posle 2012. godine vidimo da ih je ostalo vrlo malo, možemo na prste jedne ruke da ih izbrojimo, koji postavljaju pitanja koja bi mediji trebalo da postavljaju. Svi ostali su u većoj ili manjoj meri neka vrsta propagandnog servisa vlasti“, ocenio je Švarm.

Govoreći o načinu javnog obraćanja vlasti, Švarm je ukazao da je to način obraćanja iz rijalitija i da je „reč o otvorenim lažima i pretnjama“.

„Svi oni koji ne misle ili ne govore ono što vlast želi da govore i da misle, pretvoreni su u neku organizovanu terorističku ili kriminalnu grupu. Treba stalno dokazivati da čovek nije kriv, dokazivati nevinost, a ne pravo da misli“, rekao je Švarm.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari