Predsednik Srbije Boris Tadić pozvao je u Njujorku države koje nisu priznale jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova da ostanu pri takvoj odluci, i tako se usprotive jednoj od najvećih pretnji međunarodnom sistemu uspostavljenom osnivanjem Ujedinjenih nacija.

Predsednik Tadić je, obraćajući se juče učesnicima 64. zasedanja Generalne skupštine UN u Njujorku, naglasio da će države koje nastave da podržavaju teritorijalnu celovitost Srbije doprineti donošenju odluke Međunarodnog suda pravde o legalnosti unilateralnog proglašenja nezavisnosti u atmosferi lišenoj političkih pritisaka.

– Nema sumnje da će mišljenje tog suda biti snažan pravni presedan koji će se odraziti na čitav sistem UN. Ishod će ili odvratiti druge separatističke pokrete od pokušaja da sprovedu svoje namere, ili će ih ohrabriti da pođu sličnim putem. Najprostije rečeno, ukoliko se ne ospori ovo jednostrano proglašenje nezavisnosti, biće otvorena vrata za osporavanje teritorijalnog integriteta bilo koje članice UN. Pozivam sve članice UN da poštuju činjenicu da se Međunarodni sud pravde bavi ovim pitanjem. Njegove odluke ne smeju biti prejudicirane i njegov rad ne sme biti ometan. Proces donošenja savetodavnog mišljenja mora ići svojim tokom, bez političkih pritisaka kao što su nova priznavanja jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova – upozorio je Tadić.

Srbija je, prema njegovim rečima, stub stabilnosti Zapadnog Balkana i pruža ključni doprinos demokratskoj transformaciji regiona, insistirajući na jačanju regionalne saradnje i garantujući teritorijalnu celovitost svojih suseda.

Tadić je poručio da centralni strateški cilj Srbije ostaje članstvo u EU i da se ne sme dozvoliti da se proces proširenja Unije zbog novonastalih okolnosti u svetu zaustavi pre nego što u nju budu uključene države Zapadnog Balkana.

– Kako se približavamo 20. godišnjici pada Berlinskog zida, ne smemo zaboraviti da proces dovođenja svih evropskih nacija pod jedan krov nije završen. Ostalo je još mnogo posla i ne sme se dozvoliti da zamor u procesu proširenja postane realnost kao posledica nove realnosti u Evropi. Solidarnost mora ostati visoko na lestvici naših ciljeva – istakao je predsednik Tadić.

Govoreći o spoljnopolitičkoj orijentaciji Srbije, Tadić je naveo da, pored četiri stuba njene spoljne politike – Brisela, Moskve, Vašingtona i Pekinga, zvanični Beograd želi da produbi veze s državama Pokreta nesvrstanih.

– To ne želimo da učinimo samo zato da bismo poštovali tradiciju ili jačali stara prijateljstva, već zato što verujemo da međunarodna stabilnost i prosperitet ne mogu biti konsolidovani bez uzimanja u obzir mišljenja većine u svetskoj porodici naroda – objasnio je Tadić.

Predsednik Srbije je, osvrćući se na sadašnji trenutak u svetskoj politici i ekonomiji, istakao da se mora okončati tranzicija od starog poretka, koji je bio zasnovan na političkoj i ekonomskoj dominaciji, ka ravnopravnoj saradnji svih nacija. On je istakao i značaj borbe protiv klimatskih promena, i poručio da će Srbija tokom dvogodišnjeg predsedavanja Programu za zaštitu životne sredine UN (UNEP) biti posvećena borbi za uspostavljanje „zelene ekonomije“ i čistijeg sveta. Tadić je, u tom cilju, predložio da u Beogradu bude otvoren regionalni centar za praćenje klimatskih promena.

Slovenija se ne pridružuje

Slovenački ministar spoljnih poslova Samuel Žbogar izjavio je u Njujorku da njegova zemlja neće učestvovati u obeležavanju 50. godišnjice Pokreta nesvrstanih. U pogledu inicijativa Srbije za zajedničko organizovanje svečanosti povodom 50. godišnjice Pokreta 2011. godine, Žbogar je izjavio da „Slovenija nažalost u tome neće moći učestvovati kao organizator, ali nema ništa protiv da se to organizuje u Beogradu“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari