Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je juče u Madridu da želi da okrene novu stranu u odnosima Srbije i SAD i izrazio uverenje da će se uskoro sastati s novim američkim predsednikom. „Siguran sam da ću se uskoro sastati sa predsednikom Obamom da razgovaramo ne samo o našim bilateralnim odnosima, nego i o perspektivama za region“, rekao je Tadić na forumu Nova ekonomija u madridskom hotelu Ric.
„Mi treba da otvorimo novo poglavlje sa SAD. Potrebni su nam najbolji mogući odnosi sa SAD, jer bez saradnje sa njima nema ni mira ni demokratije na Balkanu“, dodao je predsednik Srbije. Tadić je rekao da je 2009. godina ključna za evropsku integraciju Srbije i izrazio nadu da će za vreme španskog predsedavanja EU, u prvoj polovini 2010, zemlja stići do „tačke sa koje nema povratka“, a to je kandidatura za članstvo u EU.
Govoreći o Kosovu Tadić je ponovio da Srbija nikada neće priznati jednostrano proglašenu nezavisnsot Pokrajine. Osporivši argumente da je Kosovo „jedinstveni slučaj“, Tadić je upozorio da bi eventualna ocena Međunarodnog suda pravde da je jednostrano proglašena nezavisnost Kosova u skladu sa međunarodnim pravom, predstavljala opasan presedan za druge zemlje sa sličnim problemima. Ako Sud odluči da je nezavisnost Kosova nespojiva sa međunarodnim pravom, dodao je Tadić, postoje dve opcije – tvrdoglavost ili ponovno pokretanje pregovora što je jedino rešenje koje bi doprinelo miru i stabilnosti.
Tadić je rekao i da Srbija 10 godina posle bombardovanja NATO počinje da se približava vladama zemalja članica, dodajući da bi o eventualnom pristupanju Srbije zapadnom vojnom savezu morala da se sprovede demokratska rasprava. „Samo građani Srbije na referendumu mogu da odluče da li Srbija treba da uđe u NATO“, rekao je.
U debati na forumu Nova ekonomija španski državni sekretar za EU Dijego Lopes Garido ponovio je da Španija treba da nastavi da podržava Srbiju i u njenom stavu prema Kosovu i u procesu približavanja EU. Tadić se u Madridu sastao i sa predstavnicima Udruženja poslodavaca, a dvodnevnu posetu Španiji završio je po podne susretom sa predsednikom Kongresa Hoseom Bonom.
Holandska nečista savest
Jedina prepreka putu ka EU je nefleksibilan stav Holandije zbog saradnje Beograda sa Haškim tribunalom, kazao je Tadići ocenio da je razlog za takav stav holandska „nečista savest“ jer nije sprečen masakr u Srebrenici, 1995. „Holandija se smatra odgovornom za tragične događaje u BiH i zato kažnjava demokratiju u Srbiji“, rekao je on.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.