Predsednik Srbije Boris Tadić izvukao je političke dividende iz potpisivanja energetskog sporazuma, a zbog premijera Srbije Vojislava Koštunice prekršen je strogi protokol Kremlja – piše moskovska štampa. Za razliku od prvog kruga predsedničkih izbora, ovog puta su demonstrirali potpuno jedinstvo, ocenjuje Rosijska gazeta.
Predsednik Srbije Boris Tadić izvukao je političke dividende iz potpisivanja energetskog sporazuma, a zbog premijera Srbije Vojislava Koštunice prekršen je strogi protokol Kremlja – piše moskovska štampa. Za razliku od prvog kruga predsedničkih izbora, ovog puta su demonstrirali potpuno jedinstvo, ocenjuje Rosijska gazeta. „Radi toga, srpska strana je čak insistirala, ali prijateljski, da se promeni Kremaljski protokol. Po protokolu, u salu gde su lidere čekale obe delegacije, trebalo je da uđu samo lideri dve zemlje, ali je ruski protokol izašao u susret gostima i zajedno sa Putinom i Tadićem, kroz vrata sale Svete Jekaterine, ušao je, takođe, srpski premijer“, piše vladin list. Dnevnik dodaje da je ruska strana takođe odlučila da ispoštuje paritet na visokom nivou, i da je na izjave za novinare trio prerastao u kvartet, pošto je sa Putinom izašao i potpredsednik vlade, predsednički kandidat, Dmitrij Medvedev. Sa lica srpskih funkcionera tog dana nije silazio osmeh, posebno Tadiću, koji je, čini se, očekivao od događaja političke dividende u drugom krugu izbora, navodi Rosijska gazeta. „Tadiću kratka poseta Moskvi znači da će u drugom krugu izbora očigledno dobiti dodatne poene, što se ne može reći za kandidata Tomislava Nikolića, koji se takođe sprema da poseti Rusiju, ali kako tvrde izvori u Kremlju, ne može da računa na prijem u Kremlju“, navodi list.
Komsomolska pravda piše da se predsednik Putin „sreo sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem, i rešio još jedan važan geopolitički zadatak za Moskvu, a da se čini da je Tadić, takođe otišao zadovoljan“. Dolazak u Moskvu Tadiću može da podigne rejting u očima Srba, bez ozbira na to što ga zvanično Kremlj nije podržao kao kandidata. Ali, to što se Putin sreo upravo sa njim, i potpisao važne sporazume, već mnogo znači, navodi dnevnik.
Komersant detaljno piše o odnosima Tadića i Koštunice. Oni su doleteli raznim avionima, i u različito vreme, i „nije bilo teško ubediti se da su odnosi među njima, blago rečeno, ne baš jednostavni“, piše ovaj list. Izveštač lista iz Kremlja navodi da je bio svedok kada je jedan deo srpske delegacije „uporno molio“ članove ruske delegacije uoči potpisivanja sporazuma da se na sto ispred Koštunice takođe stavi mikrofon, a da je drugi deo delegacije bio izrazito protiv toga. „Pri tom se ta dva burna toka, nisu presecala. Kako su jedni odlazili od Rusa, koji su ranije bili saglasni na svaku varijantu razvoja događaja, samo da se Srbi ne bi predomislili, drugi su odmah prilazili i počinjali da ih ubeđuju da ne čine rizične postupke, koji mogu da omrače tako dobre pregovore“, prenosi list. Dnevnik dodaje da je na kraju mikrofon bio postavljen i za Koštunicu, jer nije bilo u interesu Rusa da omrače tako svetao praznik, jer su, na kraju krajeva dobili sve što su hteli: 51 odsto akcija NIS već im je bio u rukama.
List navodi da se Putin i Medvedev, koga ruski predsednik zvanično podržava u predsednčkoj kampanji, u poslednje vreme, zbog predizborne kampanje u Rusiji, ne razdvajaju, ali da je ovog puta to bio drugačiji slučaj, te da je Medvedev bio prisutan samo zato što je srpska delegacija bila u paru. „Protokol u Kremlju je strog, i prisustvo Medvedeva za stolom gde se potpisuju sporazumi i gde obično prisustvuje samo predsednik, izgledalo je veoma čudno“, navodi list. Dnevnik piše da niko nije mogao da pretpostavi da Koštunica ne namerava ni korak da odstupi od Tadića, koji se našao u pat poziciji, jer je i tako u komplikovanim odnosima sa premijerom. Ali, Tadić nije mogao da odbije takvu pratnju i takvu podršku, jer mora da pobedi na izborima, a glasovi Koštunice su značajni, navodi Komersant. „Tadić je ponavljao da se Srbija nikada neće složiti sa nezavisnošću Kosova, a Koštunica je i tu iskoristio svoj minut slave kako bi se usprotivio misiji EU na Kosovu. Samo Medvedev je nazvao potpisiavnje sporazuma sjajnim napretkom, a o Kosovu nije rekao ni reč, jer njegovo vreme na te teme još nije došlo, ali je sve bliže“, piše Komersant.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.