Premijer Republike Srpske Milorad Dodik rekao je juče da bi građani RS voleli da aktivno učestvuju u izborima za Skupštinu Srbije i da u njoj imaju dva-tri poslanika.
– Mi ne tražimo integraciju koja bi podrazumevala neko snažno učešće u političkom životu Srbije, ali bismo voleli da naši ljudi ovde mogu da izaberu dva-tri poslanika i da oni budu integrisani u Skupštinu Srbije – naglasio je Dodik u razgovoru sa grupom novinara iz Srbije, koja je bila u dvodnevnoj poseti Banjaluci.
Naglašavajući da ima dovoljno nacionalnih interesa za takvo rešenje, Dodik je dodao da je konačna odluka na parlamentu Srbije. Kao primer na koji se treba ugledati, naveo je da svi Hrvati u BiH imaju i državljanstvo Hrvatske i da vrlo aktivno učestvuju u izborima u matičnoj državi.
– To je nešto što bismo mi voleli. Nije nepoznato to nikome od političara u Srbiji, sve smo mi to govorili. Mi ovde imamo mogućnost za dvojno državljanstvo, ali su procedure oko godinu i po dana da neko ostvari to pravo, što je nepotrebno – rekao je premijer RS Milorad Dodik.
Aleksandar Vučić, zamenik predsednika Srpske napredne stranke, ukazuje za naš list da ova partija ne bi imala ništa protiv da Srbi iz Republike Srpske biraju poslanike za Skupštinu Srbije. Kako dodaje, to pitanje Srbija mora da reši u dogovoru sa međunarodnom zajednicom, ali i sa Republikom Srpskom.
– Mi ničim ne smemo da ugrožavamo opstanak Republike Srpske, kao i integritet i suverenitet Srbije i zbog toga moramo da se dogovaramo s međunarodnom zajednicom kada se radi o ovom slučaju – navodi Vučić.
S druge strane, poslanik Liberalno-demokratske partije Nebojša Ranđelović navodi za naš list da ne postoji nijedan pravni i državotvorni razlog da Srbi iz RS glasaju u srpskom parlamentu. On ističe na ne bi bilo u redu za građane Srbije da neko ko ne živi u njihovoj zemlji odlučuje umesto njih.
– Nije nemoguće da bi baš ta dva ili tri glasa mogla da formiraju vladu ukoliko bi se dogodili izbori. Zar ne bi bilo loše da ti poslanici koji nisu iz Srbije odlučuju o našoj sudbini – ukazuje Ranđelović.
Miodrag Radojević, saradnik Instituta za političke studije, kaže za Danas da je ovaj potez Milorada Dodika štetan ukoliko se posmatra iz političkog ugla, jer može da se ogleda kao narušavanje državnog integriteta i suvereniteta Bosne i Hercegovine.
– Dodik zastupa interes da Republika Srpska neće prihvatiti procese gubljenja dela nadležnosti u korist zajednice BiH o čemu se mnogo govori i zbog toga pokušava da animira javno mnjenje u Srbiji na sve načine. Međutim, to može da bude kontraproduktivno – objašnjava Radojević.
Dejan Vuk Stanković, politički analitičar, kaže za Danas da je Dodikova izjava politički veoma taktična, jer premijer RS želi da se suprotstavi pokušajima da se BiH još više centralizuje. Prema njegovom mišljenju, ovom izjavom Dodik hoće da spreči smanjenje ovlašćenja koje je RS dobila Dejtonskim sporazumom, ali i da pozove Srbiju da se aktivnije uključi u trenutnu situaciju u BiH.
– Dodikova izjava je nezgodna za političku elitu u Srbiji, posebno onu koja je na vlasti, jer dobar deo biračkog tela očekuje od države da uvek podržava RS – zaključuje Dejan Vuk Stanković.
Pismo Dodiku
Bivši premijer Srbije i lider Demokratske stranke Srbije Vojislav Koštunica uputio je pismo premijeru Republike Srpske Miloradu Dodiku povodom odluke Predsjedništva BiH da uputi formalan zahtjev za učlanjenje u NATO, u kojem se ponovo založio za održavanje referenduma srpskog naroda o tom pitanju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.