Studentske blokade zbog tragedije u Novom Sadu na železničkoj stanici, 1. novembra, usled pada nadstrešnice, koja je usmrtila 15 ljudi, te odbijanja režima Aleksandra Vučića da se suoči sa odgovornošću za takav zločin, uzimaju maha svakodnevno i šire se Srbijom, produžavajući niz broja fakulteta koje se takvom načinu protesta pridružuju.
Za petak su poljoprivrednici najavili masovne blokade zbog, kako su naveli, nepravde koja im je naneta. Oni traže smenu celokupnog Ministarstva poljoprivrede na čelu sa ministrom Aleksandrom Martinovićem.
Takođe, traži se i smena Skupštinskog odbora za poljoprivredu na čelu sa Marijanom Rističevićem i premijera Miloša Vučevića, koji je lično garantovao sprovođenje sporazuma sa poljoprivrednicima, koji oni, ponovimo, smatraju izneverenim.
Pojedini predstavnici poljoprivrednika izrazili su uoči početka blokade saobraćajnica širom Srbije u petak, 13. decembra, da daju punu podršku studentima koji blokiraju svoje fakultete.
Naznačimo i to da su advokati uveliko u protestu, prosvetni radnici su nedavno ispunili ulice u nekoliko navrata žaleći se na položaj koji zauzimaju u sistemu, opozicioni poslanici prionuli su na novi način borbe, blokirajući institucije, završavajući po pritvorima…
Na pitanje o tome da li i na koji način studentske blokade i protest inspirišu ostale društvene grupe na pobunu i kako se talas demonstracija razvija, u kom smeru ide, Zoran Stojiljković, profesor Fakulteta političkih nauka u penziji, kaže za Danas da nije siguran ko tu koga pobunjuje, naznačavajući značaj svakog protesta posebno.
– Protesti su ovde kao na traci. Tako da nisam siguran da li studentski protesti inspirišu ostale društvene grupe na protest, ili su oni sami posledica delovanja ostalih društvenih grupa, koji su protestovali. Još od jeseni svaki čas imamo poneki protest, ali tako je već neko vreme – kaže Zoran Stojiljković.
Možemo reći da je niz krenuo od prosvetara, poljoprivrednika i ekoloških aktivista…, dodaje.
– Da bi sada došlo do ozbiljnog buđenja studenata. Međutim, moramo da naglasimo da protesti sami po sebi ne dovode do promena. Protesti pomeraju granice preko kojih režim ne može da pređe i da prelazi – kaže sagovornik Danasa.
Međutim, studentski protesti, prema mišljenju Zorana Stojiljkovića, imaju svoju posebnost, jer stavljaju vlast na iskušenje da dođe do sukoba sa budućnošću društva.
Kako dodaje, kada se protesti udružuju i uspevaju u ostvarivanju svojih zahteva, to dovodi do rasta dostojanstva samih demonstranata, a to je, ističe dalje, uslov za stvaranje prostora za društveno-političke promene.
Reakciju režima Aleksandra Vučića na proteste i studentsku pobunu, Zoran Stojiljković vidi kao kombinaciju postepenog popuštanja i izražavanja besa.
Tome dodaje i pokušaje otvaranja novih tema i čekanje da prođe vreme, protesti utihnu i društvo upadne apatiju.
Zoran Stojiljković konstatuje da prisustvujemo „početku kraja režima“, ali napominje i da, iako protesti nastaju iz besa, da bi imali efekte, moraju da se koordinišu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.