Tokom svojih diskusija sa srpskim zvaničnicima generalni sekretar Alijanse Jens Stoltenberg razmatraće odnose između NATO i Srbije i aktuelne bezbednosne izazove, navodi za Danas zvaničnik NATO, govoreći o sutrašnjoj poseti Stoltenberga Beogradu. Prema rečima našeg izvora, „moguće je da lideri za vreme tih razmatranja pokrenu i pitanje izbegličke krize i pretnje od terorizma“.

Kako naš list saznaje, generalni sekretar NATO i predsednik Vlade Srbije održaće sutra posle podne zajedničko predavanje na Fakultetu političkih nauka pod nazivom „Bezbednost u savremenoj Evropi“. Zgrada fakulteta biće zbog toga pod posebnim merama bezbednosti, uključujući i postavljanje detektora ispred amfiteatra, gde će se studentima obratiti Stoltenberg i Vučić. Inače, otac Jensa Stoltenberga, Torvald, postao je nedavno počasni građanin Beograda i povelju su mu uručili Vučić, gradonačelnik Siniša Mali i predsednik Skupštine grada Nikola Nikodijević. Torvald Stoltenberg je postavljen za prvog sekretara Ambasade Norveške u Beogradu 1960. godine, a vreme službovanja u Beogradu opisao je u autobiografskoj knjizi „O ljudima“.

Poseta generalnog sekretara NATO-a Jensa Stoltenberga Srbiji ulazi u okvir redovnih konsultacija i aktivnosti prema partnerskim zemljama, smatra Milovan Drecun, poslanik Srpske napredne stranke. Dodaje da Srbija jeste partnerska zemlja koja je dostigla najviši oblik saradnje sa NATO bez članstva u alijansi i taj vid komunikacije sa generalnim sekretarom je uobičajen.

Drecun ističe da je sastanak uobičajen tim pre što će se govoriti o unapređenju saradnje izme?u Srbije i NATO i svakako će biti razmotrene međunarodne bezbednosne teme koje utiču i na bezbednost i članica NATO i same Srbije.

„Prioritet će svakako imati međunarodni terorizam, migrantska kriza a treba imati u vidu da saradnju sa NATOimamo i u okviru KFOR gde je najveći kontigent iz NATO i da on predstavlja najvažniji mehanizam zaštite srpskog naroda na KiM. Poseti ne treba davati nikakav drugi značaj, to je nešto što je uobičajeno u aktivnostima generalnog sekretara NATO i zemalja koje su partnerske“, ističe Drecun, dodajući da Srbija ima dobru saradnju sa NATO i ona izuzetno dobro funkcioniše i bez članstva u toj alijansi.

Prema njegovim rečima, čak i kada bi postojala volja da pristupimo ovom vojnom savezu, NATO ne bi mogao Srbiju da primi jer je tretira kao zemlju koja ima nerešeno teritorijalno pitanje zbog statusa KiM.

„Moj stav je da ne treba da menjamo poziciju vojne neutralnosti, ali želimo saradnju sa svim organizacijama, a NATO je prioritet zbog okruženja u kome se nalazimo. Neutralnost pruža za sada zadovoljavajući okvir da mi možemo da jačamo naše sopstvene odbrambene sposobnosti, a sa druge strane da ih uklopimo u taj kolektivni sistem zaštite preko NATO i bez članstva u organizaciji jer nam to ova saradnja preko programa Partnerstva za mir omogućava“, zaključuje Drecun.

Za Dragana Šutanovca, poslanika Demokratske stranke, nakon dešavanja u Parizu, a pre toga i u Njujorku i Beslanu, svim mislećim ljudima jasno je da je bezbednost postala nedeljiva i da se naprosto terorizam čak i organizovani kriminal, sele sa kontinenta na kontinent u veoma kratkom roku i izazivaju problem svim građanima bez obzira u kojoj državi žive.

„U tom smislu svaka vrsta neutralnosti u smislu neučestvovanja u sprečavanju ili drugoj aktivnosti koju obavlja policija i tajne službe bi bila katastrofalna sa lošim posledicama po građane Srbije. Ovo nužno ne mora da znači učlanjenje u NATO da bi se sarađivalo, ali mora da se nađe način da se najčešće moguće sarađuje pre svega sa zemljama u okruženju i velikim silama koje imaju razvijen bezbednosni sektor i koje mogu da nam pomognu da sprečimo eventualne tragedije koje mogu da se dese i na teritoriji naše zemlje“, kaže Šutanovac, koji je u vreme vlasti Borisa Tadića bio ministar odbrane. On dodaje da u našem regionu nekoliko zemalja naginje ka NATO, ali još nisu ušle u savez zbog trusnog regiona, poput Makedonije.

Šutanovac kaže da ga raduje poseta Stoltenberga Beogradu gde je odrastao i prema kome ima posebnu emociju.

„Siguran sam da će on ponuditi možda viši stepen saradnje koji Srbija treba oberučke da prihvati jer je pre svega to u interesu bezbednosti naših gra?ana. Ukoliko Putin danas dogovara čvršću saradnju sa SAD, mislim da samo neodgovorni političari i ljudi u Srbiji danas mogu da kritikuju saradnju Srbije sa Amerikom ili NATO“, ističe poslanik DS.

Tusk u Beogradu

Predsednik Evropskog saveta Donald Tusk dolazi u subotu u posetu Beogradu, preneli su juče elektronski mediji. Tusk dolazi dan posle sastanka evropskih ministara u Briselu o zaštiti granica. Teme razgovora tokom iznenadne posete, prema medijskim napisima, biće migrantska kriza, ali i otvaranje poglavlja i evropski put Srbije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari