Evropski parlament traži od Srbije da ima „pragmatičan stav“ prema statusu Kosova, mada napominje da „priznavanje Kosova zasad nije prihvatljiva politička mogućnost za vođstvo u Beogradu“. To se navodi u predlogu rezolucije o kojoj je juče raspravljao Spoljnopolitički odbor parlamenta Evropske unije u Briselu.

U predlogu rezolucije, koji će biti dopunjen dodatnim raspravama i amandmanima i usvojen na plenarnom zasedanju EP početkom juna, navodi se i da je Parlament „zabrinut“ zbog odnosa Srbije s Kosovom i naglašava da su „dobri susedski odnosi bitno merilo za težnje Srbije“ i drugih zemalja regiona za članstvo u Evropskoj uniji. Isto tako se „iskazuje razumevanje za emocionalne posledice onoga što je ostalo iza rata 1999“ kao razlog da je za Srbiju zasad neprihvatljivo priznavanje nezavisnosti Kosova.

Predlog rezolucije je obrazložen i time da je i dalje na snazi Rezolucija 1244 SB UN o Kosovu, mada su 22 zemlje EU priznale, a pet zemalja nije priznalo nezavisnost Kosova.

Pošto se u rezoluciji traži da „sve zemlje porade na jedinstvenom stavu prema Kosovu“, neki španski, rumunski i grčki poslanici su naglašavali da se ne može na posredan način tražiti da zemlje Unije koje nisu priznale Kosovo, to učine zaobilazno. Ovi poslanici su skrenuli pažnju i na to da se u zahtevima Beogradu za „pragmatičnu saradnju“ s Kosovom poštuje međunarodno pravo kao osnov za status Kosova i da se „proevropskoj, demokratskoj vladi u Beogradu“ ne može ni u kojem vidu nametati novi uslov, priznavanje samoproglašenja nezavisnosti u Prištini, kao uslov za ulazak u EU.

Francuski poslanik Arno Danžan je rekao da se mora odati priznanje vlastima u Beogradu da su na proglašavanje nezavisnosti Kosova reagovale pribrano i samo diplomatski, iako je bilo najava haosa i nasilja. Danžan je ocenio da će dijalog Prištine i Beograda biti jako teško uspostaviti. U prvoj verziji rezolucije, koju je izradila nemačka poslanica Ulrike Lunaček, izvestilac EP za Kosovo, ocenjuje se da je u cilju „pragmatičnog pristupa statusu“ Kosova dobar korak bilo potpisivanje sporazuma o policijskoj saradnji Beograda s Euleksom i traži se jačanje veza srpskih vlasti i Misije EU.

Takođe, „poziva se Srbija da prestane da blokira članstvo Kosova u međunarodnim organizacijama, a posebno kad je reč o nedavnoj molbi (Prištine) za prijem u Svetsku zdravstvenu organizaciju“. Takođe se „podvlači da taj sukob ugrožava regionalnu trgovinu i saradnju u okviru (regionalne zone slobodne trgovine) CEFTA, čime se nanosi šteta zemljama tog područja“.

Spoljnopolitički odbor EP poziva na „jačanje prekogranične saradnje Srbije i Kosova, posebno u lokalnoj ravni, kad je reč o stvarima bitnim za građane, kao što su prirodne sredina, infrastruktura i trgovina“.

Predlogom rezolucije se ukazuje na probleme „odsustva vladavine zakona i organizovanog kriminala na severu Kosova“. Dodaje se da „2010. godina mora biti ključna za napredak u ključnim reformama, kao što su bitka protiv korupcije, decentralizacija i reforma državne uprave“ na Kosovu.

Saradnja je neophodna

Beograd – Ambasador Švedske u Beogradu Krister Bringeus izjavio je da je za ulazak Srbije u EU regionalna saradnja s Kosovom neophodan uslov, bez kojeg je evropska perspektiva „zamagljena“. Bringeus je na konferenciji za novinare istakao da je „nezamislivo da u EU uvedemo dva partnera u ratnim odnosima“ i da ni Srbiji nije u interesu da se Kosovo razvije u nešto problematično i da bude „siromašni sused“ i „crna rupa“. A. M.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari