Ukoliko zvanični Beograd nastavi da odbija direktne tehničke razgovore sa predstavnicima kosovskih institucija, to će biti jasan znak da je Srbija digla ruke od Kosova i da ne želi da živi sa Albancima, odnosno da je nesposobna da upravlja manjinama.

S druge strane, odbijanjem direktnog dijaloga srpske vlasti rade direktno protiv državnog i nacionalnog interesa, jer pod izgovorom da svaka forma neposrednog razgovora vodi posredno priznanju kosovske nezavisnosti, oni se odriču i dela imovine na tom području koja Srbiji neizostavno pripada – kaže za Danas Dušan Janjić iz Foruma za etničke odnose komentarišući zahtev članova Komiteta za ljudska prava Saveta Evrope da Srbija, pored saradnje sa međunarodnim misijama na Kosovu, sarađuje i sa kosovskim institucijama.

Međutim, šef delegacije Skupštine Srbije u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope Dragoljub Mićunović, koji se nalazi u Strazburu na dvodnevnom zasedanju SE, reagujući na zahtev Komiteta za ljudska prava SE izneo je stav da će delegacija Srbije probati da „relativizuje“ taj zahtev fusnotom u kojoj se poziva na Rezoluciju 1244, odnosno da to ne utiče na status Pokrajine. On je rekao da će Srbija tražiti da saradnja sa Euleksom i organima na Kosovu bude definisana tako da mora biti u skladu sa Rezolucijom SB UN 1244.

– Videćemo da li je to slučajno ili iza toga stoji neka veća politika da polako počne da se govori o Kosovu. Mislim da ćemo imati dosta problema jer će biti pokušaja da se Kosovo na neki način vezuje za Savet Evrope. Zato treba blagovremeno lobirati i objašnjavati ljudima. Moramo biti aktivniji u komitetima, naročito u političkom i pravnom jer se u njima donose relevantne rezolucije – rekao je Mićunović.

Ovakav odnos predstavnika Srbije Dušan Janjić ocenjuje neozbiljnim jer, kako ističe, Srbija se još 2003. godine pred Savetom bezbednosti UN obavezala na direktan dijalog sa predstavnicima kosovskih institucija.

– Odbijanje direktnih pregovora rezultiralo je utemeljenjem kosovske nezavisnosti koja je usledila. Uostalom, kome nije jasno da je upravo plan od šest tačaka koji je Srbija dogovorila sa UN, uvod u direktne, tehničke razgovore sa Prištinom. Odlika pametnih političara u ovom slučaju bila bi da insistiraju na tehničkom dijalogu s kosovskim predstavnicima i da tako daju život planu od šest tačaka, a da pitanje statusa potpuno ignorišu – kaže Janjić.

Naš sagovornik ističe da skriveni izgovori srpske vlade poput bojazni da bi eventualno menjanje državne politike prema rešavanju kosovskog problema moglo da ojača retrogradne desničarske snage u društvu, ne piju vodu.

– Ako se plaše povratka na vlast radikala i Koštunice i zbog toga ne preuzimaju odgovornost i vode racionalnu politiku, onda neka daju ostavke. S druge strane, prigovori koji mogu doći upravo od radikala i DSS-a a odnose na to da direktni pregovori s Prištinom predstavljaju priznanje Kosova padaju u vodu jer bi im se moglo odgovoriti da oni zastupaju stav da ne bi trebalo voditi razgovore s jednim delom svoje države – kaže Janjić.

Dragoljub Mićunović rekao je u Strazburu da je izveštaj o ispunjavanju obaveza Srbije u celini korektan, ali da srpska delegacija ima primedbe na delove koji se odnose i na opstrukciju opozicije u parlamentu jer se o „globalno o destruktivnosti opozicije ne može govoriti jer nije sva opozicija delovala destruktivno“.

Dragan Todorović, šef poslaničke grupe SRS-a, stranke koja najviše opstruiše rad Skupštine Srbije, kaže za Danas da ta stranka i ne želi da se Srbija integriše u zajednicu evropskih zemalja jer je reč o uniji „koja hoće da nam otme Kosovo“. On ističe da SRS ne vrši opstrukciju već da „trpi teror vladajuće većine“.

U izveštaju o ispunjavanju obaveza Srbije koji je juče razmatrala Parlamentarna skupština SE izražava se žaljenje što statut Vojvodine još nije potvrđen u republičkom paralamentu i pozivaju „svi ključni akteri da reše što pre to pitanje u duhu konstuktivnog dijaloga“.

Tim povodom Danas je kontaktorao Dušana Elezovića koji kao šef pokrajinskog DS-a ima razumevanja za prekoračenja rokova usvajanja Predloga statuta Vojvodine. On naglašava da su objektivne okolnosti poput opstrukcije u parlamentu i usvajanja budžeta, uticale na prolongiranje, a da SPC i SPS kao i eventualne nesuglasice unutar DS-a nisu tome razlog. Elezović najavljuje potvrdu Predloga statuta u Skupštini Srbije do početka juna.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari