Tražimo da se uključi Tužilaštvo: Članovi Anketnog odbora za rekonstrukciju Tržnice u Kragujevcu 1Foto: Z. S. M.

 

Glavni zaključak u vezi sa radom Anketnog odbora za rekonstrukciju Gradske Tržnice je da je od početka rađeno protivzakonito, odnosno da se počelo sa radovima kada osnovni urbanistički dokument (PDR) to nije dozvoljavao, pa se dalje nastavilo sa promašajima u projektu, izboru izvođača radova da bi na kraju dovelo do urušavanja dela zgrade, kaže Veroljub Stevanović iz pokreta Zajedno za Šumadiju.

Stevanović je ovaj zaključak izneo danas na konferenciji za štampu članova Anketnog odbora iz opozicionih stranaka za rekonstriusanje Gradske tržnice u Kragujevcu, na kojoj su sem njega još govorili Milan Milosavljević iz „za Kragujevac – Znamo se!” i Ivan Dubljanin iz Demokratske stranke.

Tražimo da se uključi Tužilaštvo: Članovi Anketnog odbora za rekonstrukciju Tržnice u Kragujevcu 2
Sve je od početka na Tržnici rađeno protivzakonito – Veroljub Stevanović ZZŠ Foto: Z. S. M.

– Tražimo da se uključi tužilaštvo, jer umesto 210 dana i koštanja dva miliona evra, tržnica se rekonstruiše već 1.400 dana i koštaće više od 9 milona evra, plus izgubljena dobit, podsetio je Stevanović.

Milosavljević: Sav novac do sada uzaludno potrošen

Milan Milosavljević sa opozcione liste u gradskom parlamentu „Za Kragujevac – Znamo se!” već se više puta, kao što je Danas prenosio, oglašavao u javnosti povodom rada Anketnog odbora za Tržnicu. Po njegovim rečima Anketni odbor je odrzao četiri jako kvalitetne i produktivne sednica na kojima su aktivno ucesce uzeli svi clanovi AO.

– Rad AO podelili smo u dva dela, prvi deo vezan za dokumrntaciju oko planiranja, projektovanja i izdavanja građevinskih dozvola i drugi deo vezan za finansije, tačnije cilj nam je da utvrdimo tačan iznos utrošenog novca i iznos izgubljene dobiti zbog kašnjenja u radu, kaže on.

Zbog ozbiljnog pristupa svih članova AO, već na trecoj sednici imali su usvojen zajednički stav, prihvaćen od svih članova odbora vezan za dokumentaciji oko planiranja projektovanja i izdavanja građevinskih dozvola.

– Taj zajednički stav, tačnije konstataciju kako smo formulisali, predsednik Anketnog odbora Dušan Soković je bio u obavezi, a po ranije postignutom dogovoru, da iznese u javnost jer je to obaveza odbora da predoči građanima potpunu istinu vezanu za Tržnicu. Pošto on to nije učinio, mi kao ozbiljni ljudi kojima je stalo do Kragujevca, ovom prilikom to činimo, istakao je Milosavljević i naveo sledeće: da je kompletna dokumentacija rađena mimo procedura i bez poštovanja planskih dokumenata, da je Gradska uprava izdala lokacijske uslove nepoštujući važeci plan detaljne regulacije, kao i da je Zavod za zaštitu spomenika kulture izdao saglasnost za gradnju dva objekta iako je planom detaljne regupacije, jasno i nedvosmisleno to zabranjeno.

– Meni lično zajednički usvojena konstatavija puno znači jer od 2019. godine iznosim u javnost detalje vezane za ovaj projekat i ova konstatacija Anketnog odbora pokazuje da sve sto sam pričao je istina, napominje on.

Njegov utisak je na osnovu pregledane dokumentacije „da smo imali sreću u nesreći”.

– Naime, da je gradska uprava izabrala izvođača radova sa dobrim referencama, sa iskustvom u renoviranju ovakvih objekata, toj firmi se ne bi urušio deo zida na zgradi Tržnice, nastavili bi po projektu da rade, u jednom trenutku srušili bi kupole na zgradi Tržnice kako je projektom planirano i objekat bi se urušio, navodi Milosavljević.

Tražimo da se uključi Tužilaštvo: Članovi Anketnog odbora za rekonstrukciju Tržnice u Kragujevcu 3
„Sreća u nesreći” da je odabran nekompetentan izvođač radova – Milan Milosavljević Za Kragujevac – Znamo se! Foto: Privatna arhiva

Da li bi to bilo u momentu rušenja ili kasnije, to Građevinski fakultet iz Beograda nije precizirao ali je jasno skrenuo pažnju da se kupole ne diraju zbog stabilnosti objekta.

– Ovako, imali smo, da kažem sreću, pa je Gradska uprava izabrala firmu bez bilo kakvog iskustva, nestručnim pristupom su obrušili deo zida i tada nastaju problemi, uočavaju se manjkavosti projekta i sve kreće iz početka, podseća ovaj naš sagovornik.

Na kraju, on se javnno obratio gradonačelniku Nikoli Dašiću, zahtevajući po treći put da skine hipoteku sa zgrade Gradske tržnice.

– Takodje bih zamolio odgovorne na ovom projektu da po završetku rekonstrukcije opet urade projekat stabilnosti jer je to u opštem interesu, zaključio je Milan Milosavljević.

On je dodao i da je peta sednica Anketnog odbora otkazana manje od 24 sata pre odrzavanja, „verovatno po naređenju iz Beograda” jer je po njegovim rečima „postupak rekonstrukcije urađen po istom principu kao i nadstrešnice u Novom Sadu”.

– Nismo jos uvek obradili kompletnu dokumentaciju, jer nam nisu sve ni dostavili ali ono što možemo sa sigurnošću da tvrdimo je da je sav novac koji je utrošen do sada uzaludno potrošen. To je iznos preko tri miliona evra. Dokaz ove tvrdnje je novi ugovor potpisan 26. aprila ove godine sa novim izvođacem po principu „ključ u ruke” a novac u iznosu od preko 3,5 miliona evra obezbeđen je iz budžeta, završio je Milosavljević svoje izlaganje.

Dubljanin: Zašto vlast nije spremna da javno prihvati činjenice?

Po mišljenju Ivana Dubljanina, predsednika GrO DS Anketni odbor u vezi Tržnice, osnovan je sa namerom da utvrdi sve okolnosti vezane za rekonstrukciju objekta.

– Danas možemo da tvrdimo da su zaista utvrđene sve činjenice. U čemu je onda problem i zašto te činjenice nisu kroz zaključke i odluke usvojene na odboru i prezentovane javnosti. Prosto zato što su one toliko nepovoljne po sve učesnike u ovom poslu a pre svega gradsku vlast, da oni nisu spremni da bez nekog ublažavanja istine, izadu u javnost, tvrdi Dubljanin, dodajući „bez obzira što smo o većini činjenica o kojima smo raspravljali imali identično ili slično mišljenje”.

Ali, kada se to „prenelo” na papir, naišlo je na otpor članova Anketnog odbora iz redova vlasti.

– Mi zaista nismo spremni da kada je istina o svemu što se dogodilo u vezi Tržnice pravimo bilo kakve kompromise. Ne možemo to da činimo jer je samo sticajem okolnosti izbegnuta tragedija epskih razmera. Čak i ono što se dogodilo u Novom Sadu nedavno, moglo je da bude bleda senka onoga što je moglo da se dogodi u Kragujevcu. Mi danas, koliko god to bilo neobično reći, možemo da budemo srećni što se objekat urušio u vreme rekonstrukcije a ne kada je bio gotov i pušten u rad, smatra on.

Tražimo da se uključi Tužilaštvo: Članovi Anketnog odbora za rekonstrukciju Tržnice u Kragujevcu 4
Članovi Anketnog odbora iz redova opozicije neće biti dekor i pristati na postojeće stanje – Ivan Dubljanin DS Foto: Z. S. M.

Po njegovim rečima može „samo da zamisli posledice urušavanja na pijačni dan, kada je Tržnica puna prodavaca i kupaca”.

– Zašto vlast nije spremna da prihvati činjenice javno ? Zato što bi morala da prihvati i odgovornost, a oni prosto nisu navikli i naučili da odgovaraju za bilo šta. Korupcija i nesposobnost, postali su model ponašanja, koji se ne sankcioniše nego nagrađuje. Burazerska ekonomija, prelila se na sve segmente društva i ništa više nije zaštićeno, pa ni istorijski spomenici a očigledno i ljudski životi, rekao je Dubljanin.

Vlast u Kragujevcu imala je priliku da pokaže da je drugačija ali nije imala hrabrosti a ni volje.

– Umesto priznanja odgovornosti i jasnog označavanja krivaca, mi imamo „razvodnjavanje” priče, a kada je u pitanju anketni odbor u vezi Zastave servis i njegovu potpunu opstrukciju. Time neće učiniti da opozicija odustane od zahteva a ni građani. Naprotiv, samo će nas dodatno motivisati. Ako budemo ćutali, ako ne budemo uporni, oni će sa svojih pozicija direktora i upravljača ključnih komunalnih preduzeća u gradu dovesti u opasnost i ostale građane, jer ako ovo prođe nekažnjeno neće više biti plana i zakona koji neće biti prekršen, smatra on.

Oni, po njemu, računaju na to da institucije sistema nisu u funkciji, da pravosuđe neće sankcionisati njihovo ponašanje i da će ostati nekažnjeni.

– Tvrdim da će ih građani kazniti, ako pravosuđe neće, jer Kragujevčani vole svoj grad, poštuju njegovu istoriju i neće dozvoliti da se neko bogati na njihov račun, pri tome dovodeći u opasnost i njih i njihovu decu. Mi kao članovi anketnih odbora iz redova opozicije, nećemo biti dekor i nećemo pristati na postojeće stanje što ćete i videti u narednom periodu, zaključio je Ivan Dubljanin.

Tražimo da se uključi Tužilaštvo: Članovi Anketnog odbora za rekonstrukciju Tržnice u Kragujevcu 5
Pres konferencija opozicionih članova Anketnog odbora za Tržnicu Foto: Privatn arhiva

Da podsetimo, kao što je Danas već nebrojeno puta pisao, rekonstrukcija Tržnice počela je maja 2020. godine za vreme gradonačelnika Radomira Nikolića. Prekinuta je odmah početkom jula, kada je urušen deo zida. Tim povodom sem revolta Kragujevčana oglasila se i „Evropa nostra”, međunarodna organizacija za zaštitu kulturnog nasleđa.

Gradonačelnik Nikola Dašić je krajem 2021. godine obećao istragu povodom devastiranja Gradske tržnice i radova koji nisu odmicali rekavši tada da to nije „političko već kragujevačko pitanje” ali se, uglavnom, na tome ostalo i po pitanju odgovornosti.

Više vesti iz ovog grada čitajte na posebnom linku.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari