Uveliko pripremana misija Evropske unije na Kosovu imala bi tri komponente – politički, operativni i deo za podsticanje reformi da bi se „Kosovu pomoglo da ostvari perspektivu ulaska u EU“. To se navodi u dokumentu o ciljevima te misije, za koju su načelnu saglasnost dali prošlog petka lideri EU.

Uveliko pripremana misija Evropske unije na Kosovu imala bi tri komponente – politički, operativni i deo za podsticanje reformi da bi se „Kosovu pomoglo da ostvari perspektivu ulaska u EU“. To se navodi u dokumentu o ciljevima te misije, za koju su načelnu saglasnost dali prošlog petka lideri EU.
Iako je za nekoliko članica evropske dvadesetsedmorice i dalje otvoreno pitanje kako će EU naći pravnu osnovu za upućivanje te misije, planira se da „operativni modaliteti“ misije budu usvojeni na zasedanju šefova diplomatija EU, krajem januara 2008. Prema dokumentu o pripremi i ciljevima misije Evropske unije na Kosovu, u koji je imala uvida agencija Beta, „budućnost Kosova je ključni prioritet za EU“, a „održivo rešenje (statusa) životno je važno za stabilnost i napredak, kao i evropsku budućnost celog zapadnog Balkana“.
U tom cilju će biti „upotrebljeni svi instrumenti procesa stabilizacije i pridruživanja“, uz „stalan politički i tehnički dijalog“ s Prištinom za sprovođenje reformi, a biće prikupljena i zamašna donatorska sredstva za ostvarivanje tih ciljeva EU na Kosovu. Dosad je EU na Kosovu uložila oko dve milijarde evra, „a uložiće po stanovniku na Kosovu više nego bilo gde u svetu, u iduće tri godine“.
Šef italijanske diplomatije Masimo d’Alema ranije je stavio do znanja da se planira prikupljanje više od tri milijarde evra za Kosovo u sledeće tri godine. Po rešenju statusa će, kako je navedeno u pripremnom papiru EU, odmah biti sazvana međunarodna donatorska konferencija za Kosovo. U „smernicama“ za misiju istaknuto je da se sve pripreme EU za buduće prisustvo na Kosovu vrše bez unapred određenog stava o ishodu nastojanja za utvrđivanje statusa Pokrajine. Ali se naglašava da je „jasno da je potrebna odgovarajuća osnova za buduće sprovođenje rešenja za status, i to posebno za međunarodni civilni i vojni nadzor“.
„Evropska unija deluje uz saznanje da će posle rešenja statusa, upravljanje Kosovom biti u rukama njegovog naroda i izabranih vlasti. To podrazumeva veće prenošenje ovlašćenja s međunarodnih na domaće vlasti. Buduće međunarodno prisustvo pružiće snažna jemstva za obezbeđenje sprovođenja statusnog rešenja i vladavinu zakona“. Kosovo je, kako je navedeno, „poglavito evropsko pitanje i njegova budućnost je u evropskoj perspektivi. Evropska unija se zato aktivno priprema za buduće međunarodno prisustvo i prisustvo EU na Kosovu, u tesnoj saradnji s lokalnim i međunarodnim činiocima“.
U dokumentu, koji su pripremili Generalni sekretarijat Saveta ministara EU i Evropska komisija, dodaje se da će na Kosovu biti „međunarodno vojno prisustvo, misija OEBS sa širokim razmeštajem na terenu, dok će snažne napore za izgradnju (kosovskih) kapaciteta uložiti Svetska banka, Program za razvoj UN, Savet Evrope i drugi partneri“.
EU misija na Kosovu će imati tri komponente, i to „politički entitet“ u okviru Međunarodnog civilnog ureda, uz specijalnog predstavnika EU, za nadzor sprovođenja rešenja za status, „operativni entitet“ u sklopu misije Odbrambene i bezbednosne politike EU na polju vladavine zakone, kao i „entitet za podsticanje reformi“. „Entitet za reforme“ će biti u nadležnosti Evropske komisije i „pomoći će Kosovu u ostvarivanju dugoročnih reformi, ekonomskom razvoju, pospešenju regionalne integracije Kosova i ostvarivanju njegove perspektive ulaska u EU“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari