Srbija i Turska su glavni partneri u stabilizaciji prilika na Balkanu, a jedan od najvećih regionalnih izazova je svakako situacija u Bosni i Hercegovini – kaže za Danas šef srpske diplomatije Vuk Jeremić povodom sinoćnjeg trilateralnog sastanka u Istanbulu sa turskim i bosanskohercegovačkim kolegama Ahmetom Davutogluom i Svenom Alkalajem.

Kako ističe Jeremić, razgovori ministarske „trojke“ bili su veoma uspešni i nastaviće se u skoroj budućnosti.

– Srbija i Turska su veoma zainteresovane za kompromisno rešenje trenutnih političkih problema u BiH, zemlji u kojoj obe države imaju posebne interese i istorijsku pozadinu. I Beograd i Ankara žele stabilnu BiH na uspešnom putu evropskih integracija – naglašava Jeremić.

Sudeći prema stavovima srpskog ministra spoljnih poslova, Turska i Rusija postaju ključni međunarodni partner Srbije, uz Evropsku uniju koja svakako ostaje „centralni i vrhunski strateški prioritet“, kako iznova ističu predstavnici državnog vrha zemlje. Ankara i Moskva imaju viševekovne korene na Balkanu i „imale su, imaju i imaće izrazit uticaj“ u ovom regionu. Važno je da ove dve sile tu ulogu ostvaruju kroz tesnu saradnju sa Srbijom, koja bi od ovog savezništva mogla znatno da ojača i na regionalnom i na širem međunarodnom nivou i zaista se nametne kao neupitni politički lider Zapadnog Balkana, objašnjavaju za Danas dobro obavešteni diplomatski izvori.

Nakon poseta predsednika Dmitrija Medvedeva i Abdulaha Gula Beogradu, koje su mesecima bile pažljivo pripremane i potom vrlo ambiciozno realizovane, postaje jasno da strateški prioritet Beograda, u periodu neizvesne dinamike procesa evropskih integracija, jeste da postane ključni partner u isto vreme i Moskve i Ankare, zemalja koje su moćni međunarodni igrači i izuzetno uticajni u regionu.

Dok je savezništvo s Rusijom potpuno vidljivo javnosti, kroz proces protivljenja samoproglašenoj nezavisnosti Kosova i brojne ekonomske sporazume, partnerstvo s Turskom tek dolazi do izražaja, a rešavanje političke krize u BiH predstavlja neku vrstu „oglednog polja“ u kojoj meri Srbija i Turska mogu da usaglase do izvesne mere različito sagledavanje toga šta bi trebalo da bude kompromisno rešenje tamošnjih prilika. Trilateralni sastanci, poput sinoćnjeg u Istanbulu, imaju za cilj međusobnu koordinaciju diplomatskih aktivnosti na terenu i predstavljaju napor da budućnost BiH ne bude u potpunosti zavisna od uspeha ili neuspeha butmirskog procesa, navode izvori Danasa. Beograd sa svojim uticajem na Republiku Srpsku i Ankara, koja je vrlo uvažavana u većinski bošnjačkoj Federaciji, pokušavaju ne da uspostave alternativu težnjama EU i SAD, oličenim kroz pregovore u Butmiru, već da osiguraju da dijalog u cilju rešenja dobrog za sve strane u BiH bude nastavljen i posle 18. novembra, novog datuma koji su Brisel i Vašington odredili kao rok za dogovor o promenama tamošnjeg ustava.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari