Potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić izjavio je juče da Vlada Ukrajine podržava teritorijani integritet Srbije. „Mislim da možemo da računamo na Ukrajinu u borbi za teritorijalni integritet“, kazao je on za Radio-televiziju Srbije nakon razgovora sa prvim vicepremijerom Ukrajine.

Potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić izjavio je juče da Vlada Ukrajine podržava teritorijani integritet Srbije. „Mislim da možemo da računamo na Ukrajinu u borbi za teritorijalni integritet“, kazao je on za Radio-televiziju Srbije nakon razgovora sa prvim vicepremijerom Ukrajine. Đelić, koji predvodi delegaciju Srbije na Godišnjoj skupštini Evropske banke za obnovu i razvoj u Kijevu, kazao je da Ukrajina trpi velike pritiske određenih zemalja da prizna jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova. „Konačnu odluku o tome, prema ustavu, donosi predsednik Ukrajine“, naveo je Đelić.
Priština – Zamenik premijera Kosova Hajredin Kući izjavio je juče da se Vlada Kosova i opštine pripremaju za donatorsku konferenciju o Kosovu koja će biti održana 11. jula u Briselu. „Mi smo već dobili projekte ministarstava, opština i civilnog društva. Sada smo u fazi njihovog izbora, posle ćemo ih predstaviti mogućim donatorima, da bi posle toga bili dostavljeni Briselu“, rekao je Kući za agenciju Kosovalajv. Prema njegovim rečima, dva su cilja koja kosovske institucije imaju za briselsku konferenciju. „Prvi je da dobijemo što veći broj donacija i drugi da donacije budu u saglasnosti sa interesima i prioritetima vlade“, rekao Kući. On je dodao da se donatorskom konferencijom neće ostvariti sve potrebe društva, ali da se može postaviti osnov za brži ekonomski razvoj. Kući je odbio da odgovori koliko sredstava očekuju od donatorske konferencije, naglašavajući da sve zavisi od donatora. Projekti koji će imati prioritet su iz oblasti ekonomskog razvoja i poboljšanja životnog standarda, a biće orijentisani na energetiku, infrastrukturu, poljoprivredu, zdravstvo i obrazovanje. Zvaničnici Evropske unije su pre nekoliko meseci najavili da bi se na donatorskoj konferenciji mogle obezbediti donacije veće od milijardu evra.
Priština – Premijer Kosova Hašim Tači izjavio je juče da će posle 15. juna, kada stupa na snagu novi ustav Kosova, institucije te pokrajine funkcionisati na celoj njenoj teritoriji. „Verujem da će posle 15. juna institucije Republike Kosovo funkcionisati na celoj teritoriji Kosova s punim državnim legitimitetom koji proizlazi iz ustava zemlje, uz savete i nadziranje od međunarodne civilne vlasti i NATO-a“, kazao je Tači na sednici Vlade Kosova. Dodao je da će Vlada odgovorno izvršavati sve obaveze koje proizlaze iz paketa međunarodnog posrednika Martija Ahtisarija. Kosovski premijer je ocenio da je situacija u Mitrovici rovita. Komentarišući najave da će doći do kašnjenja uspostavljanja misije Euleksa na Kosovu, Tači je rekao da Kosovo želi i traži jedno mesto međunarodnog civilnog odlučivanja i izrazio nadu da će dileme koje se sada nameću biti vrlo brzo rešene.
Priština – Vlada Kosova je na jučerašnjoj sednici razmotrila predlog zakona o obrazovanju, delokrugu rada i zadacima Obaveštajne agencije Kosova. Premijer Kosova Hašim Tači je rekao da što pre treba usvojiti taj zakon, kako bi posle 15. juna moglo da se krene u stvaranje agencije, koja, prema njegovim rečima, ne treba da bude pod partijskim ili političkim uticajem. Tači je rekao da su izvršene sve konsultacije kako bi zemlja imala moderan zakon, ali i modernu obaveštajnu službu. „Mi smo u stalnim konsultacijama i s predsednikom Kosova. Opredeljenje je svih da se nikako ne dozvole politički uticaji. Biće to agencija u službi zemlje i građana, nikako pod političkim ili partijskim uticajem“, rekao je Tači. Zamenik premijera Ram Manaj koji je pred Vladom obrazložio predlog zakona rekao je da su predlogom zakona predviđene sve zakonske mere koje će omogućiti bezbednost na Kosovu. Predlogom međunarodnog posrednika Martija Ahtisarija, koji je bio osnova za izradu Ustava Kosova predviđeno je da Kosovo ima svoju obaveštajnu agenciju čiji će rad biti pod stalnim nadzorom odgovarajućih institucija.
Priština – Vlada Kosova utvrdila je Predlog zakona o državnim praznicima kojim je predviđeno 11 državnih praznika s 12 neradnih dana. Među praznicima nisu, dosad redovno proslavljani, Dan oslobođenja i 28. novembar – Dan albanske zastave. Glavni praznik prema predlogu Vlade je 17. februar – Dan proglašavanja nezavisnosti Kosova. Državni praznici prema ovom predlogu su i Nova godina, Dan ustava Kosova, Međunarodni praznik rada 1. maj, Dan Evrope 9. maj, Ramazanski i Kurban-bajram, te Božić i Uskrs po gregorijanskom i julijanskom kalendaru. Odgovarajući na pitanje novinara posle sednice Vlade zašto među praznicima nije i Dan albanske zastave, premijer Hašim Tači je rekao da je Kosovo nezavisna, suverena, demokratska multinacionalna država koja ima državne praznike, ali se takođe poštuju i nacionalni praznici. Upitan da li će proslavljati 28. novembar, kosovski premijer je rekao da će „kao i svi drugi obavljati svoje institucionalne obaveze“. Očekuje se da će kao Dan oslobođenja biti proglašen 11. ili 12. jun, koji su u gradovima na Kosovu obeležavani prethodnih godina kao dan kada su iz Pokrajine otišle jedinice Vojske Jugoslavije, ili u njih ušle jedinice OVK.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari