Predsednik Vlade Srbije Vojislav Koštunica izjavio je sinoć da su za Srbiju neprihvatljivi i uvredljivi zaključci sa samita EU vezani za budući status Kosova. „O zaključcima samita EU Skupština Srbije će morati da se izjasni posle sednice SB UN, kada pregovarački tim bude podnosio izveštaj o pregovaračkom procesu“, naveo je Koštunica.
Predsednik Vlade Srbije Vojislav Koštunica izjavio je sinoć da su za Srbiju neprihvatljivi i uvredljivi zaključci sa samita EU vezani za budući status Kosova. „O zaključcima samita EU Skupština Srbije će morati da se izjasni posle sednice SB UN, kada pregovarački tim bude podnosio izveštaj o pregovaračkom procesu“, naveo je Koštunica. Koštunica je kao „posebno uvredljivo i neprihvatljivo“ odbacio da se „osakaćenoj Srbiji za mirenje sa nasiljem nudi nagrada u vidu ubrzanog prijema Srbije u EU“. Predsednik vlade je naveo da je neprihvatljivo da se o „srpskoj pokrajini KIM govori kao o budućoj pravnoj i demokratskoj državi“. „Neprihvatljivo je da se govori o protivpravnom dolasku misije EU u pokrajinu kako bi se sproveo Ahtisarijev plan za stvaranje jedne marionetske države“, istakao je Koštunica. Dodao je da je neprihvatljivo da nema nastavka pregovora i da se, priznavanjem jednostrano proglašene nezavisnosti, podržava kršenje Povelje UN i Rezolucije 1244 SB UN. „Neprihvatljivo je i da se o nezavisnom Kosovu govori kao o jedinstvenom slučaju, jer jednostrana nezavisnost ne bi predstavljala jedinstven slučaj već bi označila najopasniji presedan napravljen posle Drugog svetskog rata“, istakao je predsednik Vlade Srbije.
Brisel- Francuski predsednik Nikola Sarkozi izjavio je na samitu Evropske unije u Briselu da se Beogradu mora uputiti pozitivan signal, ali da se Srbija može priključiti Uniji samo ako ispuni sve uslove oko izručenja optuženih za ratne zločine Haškom sudu i ako ispoštuje nezavisnost Kosova. Nezavisnost Kosova je neizbežna, ali mora se voditi računa i ne sme se izolovati Srbija, istakao je francuski predsednik na zasedanju lidera EU.
Ujedinjene nacije – Članice Saveta bezbednosti UN postigle su kompromis da se predstavnik Kosova obrati na sastanku iduće nedelje posvećenom budućnosti te pokrajine, javlja Rojters. U pokušaju da se nađe kompromis, ruski ambasador u UN Vitalij Čurkin predložio je da se predsednik Kosova Fatmir Sejdiju pozove da se obrati Savetu u skladu sa pravilom kojim se dozvoljava pojedincima, koji nisu državnici, da učestvuju u njegovim debatama. Čurkin je rekao da bi srpski premijer Vojislav Kostunica i Sejdiju bili pozvani na sastanak na osnovu dva različita pravila. „Biće jasno da će politički položaj dve strane koje učestvuju u razgovorima biti potpuno različit“, rekao je Čurkin novinarima u UN. Beta-Rojters
Tirana – Premijer Albanije Sali Beriša izjavio je juče da će ta zemlja otvoriti svoje granice za kosovske Albance, ako Srbija uvede ekonomski embargo Kosovu posle proglašenja nezavisnosti. „Ako Srbija uvede ekonomski embargo Kosovu, Albanija će otvoriti svoje granice kako bi pomogla kosovskom narodu“, rekao je albanski premijer za agenciju AFP. Albanija trenutno gradi put koji prolazi kroz planine na severu i koji će povezati Kosovo sa lukom Drač, 45 kilometara severozapadno od Tirane. Beta-AFP
Bukurešt – Rumunski predsednik Trajan Basesku izjavio je juče u Briselu posle samita EU da je „u nacionalnom interesu Rumunije da ne prihvata nezavisnost Kosova bez rezolucije SB UN“. Basesku je na konferenciji za novinare rekao da Rumunija i dalje stoji na svojoj političkoj i legalnoj poziciji u vezi sa statusom Kosova, što znači različit stav od drugih zemalja EU, ali svaka zemlja odlučuje prema svojim nacionalnim interesima.
Brisel – Predsednik Kipra Tasos Papadopulos izjavio je juče na samitu EU u Briselu da Kipar neće priznati jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova i ocenio da EU trenutno nema zakonske osnove za raspoređivanje policijske misije u pokrajini. „Ostajemo pri našem stavu, nećemo priznati deklaraciju o nezavisnosti Kosova donetu jednostrano“, rekao je Papadopulos novinarima na kraju samita. Beta-AFP
Ljubljana – Međunarodna konferencija pod naslovom „Odgovornost i izazovi EU na Zapadnom Balkanu nakon 10. decembra“ održana je juče u Ljubljani iza zatvorenih vrata, a na skupu su, pored ostalih, učestvovali koordinator Pakta stabilnosti za jugoistočnu Evropu Erhard Busek, predsedavajući prvog radnog stola Pakta stabilnosti Goran Svilanović, član kosovske pregovaračke grupe Veton Suroi i predstavnik kosovskih Srba Oliver Ivanović. Rasprave na konferenciji će, prema navodima slovenačkog ministarstva za spoljne poslove, doprineti sadržinskim pripremama na slovenačko predsedavanje EU, koje će u velikoj meri obeležiti i aktuelni događaji na Zapadnom Balkanu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.