Iako je u Vladi Srbije prošlonedeljni zajednički hitni sastanak svih skupština 10 većinski srpskih opština iz kosovskog sistema lokalne samouprave bio najavljen kao „početak stvaranja političkog jedinstva i institucija na KiM, o čijem će se formalizovanju kasnije razmišljati“, srpski gradonačelnici sada najavljuju da je „inicijativa za osnivanje zajednice srpskih opština podignuta na viši politički nivo“.
– Viši politički nivo je pregovarački sto u Briselu, za kojim Beograd i Priština treba da se dogovore o ZSO. Sastanak u Gračanici imao je konsultatitvni, a ne konstitutivni karakter – objašnjava za Danas Goran Rakić, gradonačelnik Severne Mitrovice u kosovskom sistemu lokalne samouprave.
On kaže da na prošlonedeljnom sastanku u Gračanici nije preciziran rok u kom odbornicima treba na bude predstavljen Nacrt statuta ZSO, što je jedan od zahteva sa ovog skupa. Prema Rakićevim rečima, „ovaj dokument, za čije je pisanje ovlašćen jedino Upravljački tim koji je imenovala Vlada Srbije, najpre treba da se usaglasi sa Prištinom“.
– Beograd i Priština u Briselu treba da predstave i usaglase svoje nacrte i da se dogovore, pa tek onda da odbornici 10 većinski srpskih opština na KiM daju svoje sugestije. Problem su izvršna ovlašćenja ZSO, sa kojima se Priština ne slaže – kaže Rakić.
Njegov kolega iz Gračanice Vladeta Kostić izjavio je za RTK2 da „u formalno pravnom smislu još nije otpočeo proces stvaranja ZSO, jer se nisu ispunile zakonske pretpostavke, niti je usvojen statut Zajednice“. Povodom zahteva sa skupa u Gračanici, kojim se traži da se odbornicima dostavi Nacrt statuta ZSO, Kostić pominje „više verzija koje su u opticaju“.
U Vladi Srbije Danasu je nezvanično rečeno da o Nacrtu statuta može da govori samo predsednik Upravljačkog tima za osnivanje ZSO Ljubomir Marić, inače aktuelni ministar za lokalnu samoupravu u kosovskoj vladi. Marić je prisustvovao prošlonedeljnom sastanku u Gračanici, ali danima ne odgovara na telefonske pozive.
– Sastanak u Gračanici ne treba posmatrati kao pritisak na međunarodnu zajednicu i Prištinu zbog ZSO, niti je to tamo tako shvaćeno. To je jedan od mehanizama da Srbi nastave proces pregovora u Briselu. Na ovom skupu su usaglašeni stavovi Srba sa KiM i Vlade Srbije, što će podići efikasnost srpske politike i lokalno i u Beogradu. Sastanak je važan i zbog podele odgovornosti, a dogovoreno je i da se oni kojih se tiče formiranje ZSO o tome informišu – kaže za Danas politički analitičar Dušan Janjić.
On objašnjava da „inicijativni statut preko Upravljačkog tima prave četiri srpske opštine na severu KiM uz pomoć Beograda i da on treba da bude predstavljen kosovskom Ministarstvu lokalne samouprave“. Na Vladi Kosova je da, napominje Janjić, pripremi zakon o ZSO koji treba da usvoji kosovski parlament.
– Viša istanca je samo briselski dijalog i visoki predstavnik EU Federika Mogerini. U Beogradu još niko nije predstavio Nacrt statuta ZSO, mada bi to moglo da se dogodi na sledećem sastanku dvojice premijera u Briselu. Dogovor će se završiti potpisivanjem tehničkog sporazuma o ZSO i gašenjem preostalih „paralelnih“ institucija. Za Beograd bi bilo bolje da pre toga predsednik Srbije izađe sa svojom najavljenom platformom za KiM, koju je prilagodio Briselskom sporazumu, a na osnovu koje bi Vlada Srbije napravila rezoluciju sa kojom bi išla u Skupštinu. Ta rezolucija bi trebalo da obuhvati i statut ZSO, a o njoj bi se izjasnili i Srbi na KiM – obrazlaže Janjić.
Protest u Kosovskoj Mitrovici
Skupština AP KiM, koja ne priznaje Briselski sporazum, organizuje danas u severnom delu Kosovske Mitrovice protestnu šetnju povodom 16 godina od početka NATO bombardovanja. Organizatori najavljuju i javnu tribinu na kojoj će, između ostalih, govoriti predsednica DSS Sanda Rašković Ivić, urednik Nove srpske političke misli Đorđe Vukadinović, advokat Goran Petronijević, članovi Starešinstva Dveri Vladan Glišić i Boško Obradović.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.