Predsednik Evropskog parlamenta Hans-Gert Petering izjavio je juče na zasedanju lidera Evropske unije u Briselu da države članice EU moraju usaglašeno delovati kad je u pitanju status Kosova.
Petering je ocenio da se pri „utvrđivanju trenutka za nezavisnost Kosova i stvaranja jemstva za bezbednost, mora voditi računa o tome da se izbori u Srbiji održavaju početkom 2008“.

Predsednik Evropskog parlamenta Hans-Gert Petering izjavio je juče na zasedanju lidera Evropske unije u Briselu da države članice EU moraju usaglašeno delovati kad je u pitanju status Kosova.
Petering je ocenio da se pri „utvrđivanju trenutka za nezavisnost Kosova i stvaranja jemstva za bezbednost, mora voditi računa o tome da se izbori u Srbiji održavaju početkom 2008“.
Nemačka kancelarka Angela Merkel je istakla da je važno da EU deluje zajedno i da se nađe zajedničko rešenje kad je u pitanju status Kosova.

JEREMIĆ: Nepristojna ponuda

Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić izjavio je juče u Beogradu da ne dolazi u obzir bilo kakva trgovina teritorijom Srbije radi njenog ulaska u EU. „Ova vlada Srbije naprosto ne vidi pitanje budućeg statusa Kosova i Metohije i pitanja budućnosti Srbije u EU kao stvari u istoj ravni koje mogu da budu kompenzirane jedna drugom, odnosno ne dolazi u obzir bilo kakva trgovina našom teritorijom, rekao je Jeremić posle susreta s visokim predstavnikom u BIH Miroslavom Lajčakom. Upitan da li to znači negativan odgovor na takvu ponudu EU, Jeremić je rekao da je to „nepristojna ponuda“ i „toliko besmislena da je niko nije uputio“ već da postoje takve insinuacije u medijima.

– Hoćemo da poručimo Srbiji da nam je potrebna stabilna Srbija – rekla je Angela Merkel.

Vlasi tvrdi da je status Kosova rešen – nezavisnost

Priština, Beograd – Priština već ima signale iz Brisela i Vašingtona da će konačni status Kosova biti nezavisnost u okvirima plana Martija Ahtisarija, ali nema signal za datum kada će proglasiti nezavisnost – izjavio je juče za naš list Azem Vlasi, politički analitičar i savetnik odlazećeg premijera Kosova.

– Nama se ne žuri. EU već izvesno vreme ponavlja da je samo pitanje kada će i na koji način formalno biti objavljen novi status Kosova. Zbog ruske pretnje vetom stvar neće ići kroz Savet bezbednosti UN, nego drugim putem. Skupština Kosova će proglasiti nezavisnost uz saglasnost Brisela i Vašingtona, posle čega će uslediti priznanje većine članica EU – objašnjava Vlasi.

Danski premijer Anders Fog Rasmusen, uoči zasedanja lidera EU, izjavio je : „Važno je da se stvori jedan zajednički evropski okvir za priznavanje nezavisnosti Kosova“, čak i ako će biti na „svakoj članici (EU)“ da ga zvanično prizna, rekao je Rasmusen na sastanku evropskih liberala u Briselu. On je podvukao da je „suviše rano“ da se zna kada bi moglo da dođe do proglašenja nezavisnost i njenog priznavanja.
Švedski ministar spoljnih poslova Karl Bilt, koji se pominje i kao jedan od glavnih kandidata za budućeg visokog predstavnika za spoljnu i bezbednosnu politiku EU, odbio je po dolasku na samit da spekuliše kada bi Kosovo moglo da proglasi nezavisnost i rekao da se „ne igra nagađanja“.
Prema Nacrtu zaključaka sa skupa Evropska unija bi trebalo da ponudi Srbiji ubrzani ulazak u članstvo, uz stav da se mora „ići napred ka rešavanju statusa Kosova“ jer je “ postojeće stanje neodrživo“. U novoj verziji nacrta zaključaka u koju je imala uvida Beta, uz raniju stavku da „put Srbije ka EU može biti ubrzan“, sada je ugrađeno i da su lideri EU „uvereni da se napredak (Srbije) ka EU, uključujući status kandidata za članstvo, može ubrzati“. Evropski vođi to uverenje temelje „u svetlu značajne institucionalne sposobnosti Srbije“ i podstiču Beograd da ispuni sve uslove i za brzo potpisivanje sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju s EU. „Evropski savet smatra da je u porodicu evropskih nacija ugrađena miroljubiva i napredna Srbija, važna za stabilnost regiona“.
U pripremljenom završnom dokumentu samita EU, koji može da bude dopunjen u raspravi, naglašava se da je rešenje kosovskog statusa „bitno za regionalnu stabilnost“. I naglašava se rešenost EU da pomogne Kosovu u postizanju održive stabilnosti, uključujući jačanje priprema za upućivanje policijske i misije EU na polju vladavine prava u tu pokrajinu. EU je spremna, dodaje se, i da pruži svoj doprinos međunarodnom civilnom uredu u okviru budućeg međunarodnog prisustva na Kosovu.
U Nacrtu zaključnog saopštenja jučerašnjeg samita kaže se da su vođi EU „saglasni“ s generalnim sekretarom UN da je postojeće stanje na Kosovu neodrživo i da se mora krenuti ka rešenju, „pošto je to bitno za regionalnu stabilnost“. Oni naglašavaju i da je EU „voljna da odigra vodeću ulogu u snaženju stabilnosti u regionu i primeni rešenja za budući status Kosova“. Lideri EU, prema pripremljenom dokumentu, ocenjuju da su pregovori uz posredništvo trojke Kontakt grupe „iscrpeni“, da je „status Kosova neodrživ“, kao i da će rešenje „predstavljati svojevrstan slučaj koji ne postavlja neki presedan“. R. D.,

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari