SDA Sandžaka pokrenula je inicijativu za formiranje Bošnjačkog poslaničkog foruma u državama nastalim na prostoru bivše Jugoslavije a predsednik Stranke demokratske akcije (SDA) Sandžaka Sulejman Ugljanin ocenio je danas da aktuelni režim Ustav i zakone Srbije u Sandžaku tumači i sprovodi sasvim drugačije nego u drugim delovima zemlje.
Ta organizacija, kako je planirano, okupiće sve bošnjačke narodne poslanike izvan BiH. Inicijativu je, novinarima objasnio lider SDA Sandžaka Sulejman Ugljanin.
To je odgovor na ponašanje visokog predstavnika u BiH Kristijana Šmita, koji je „u oktobru prošle godine, na kraju izbornog dana doneo zakon i njime minimizirao i omalovažio bošnjački narod i njihove glasove“.
-Protežirani su velikosrpska i velikohrvatska politika na štetu Bošnjaka. Za poslanička mesta, tri hrvatska ili 500 srpskih glasova, vredeli su isto koliko i 24 hiljade glasova Bošnjaka. Time je van igre stavljena jedina patriotska bošnjačka partija, SDA BiH – naglasio je Ugljanin i dodao da to može da utiče na celovitost BiH.
Poručio je da „ako nestane Bosna, nestaće i Bošnjaci“. Urađena je i Rezolucija bošnjačkih narodnih poslanika u parlamentima država nastalih raspadom SFRJ, izvan BiH.
Cilj tog dokumenta je da se skrene pažnja domaće i međunarodne javnosti „o značaju ovog trenutka u Bosni“.
Upućena je svim parlamentarnim strankama, institucijama i NVO u Bosni, a biće dostavljena i visokom predstavniku Šmitu. Dobiće ih i svi narodni poslanici bošnjačkih partija u okolnim državama i samostalni poslanici, izabrani bošnjačkim glasovima.
Ovim projektom, kako ga je nazvao Ugljanin, rukovodiće narodni poslanici SDA Sandžaka, Selma Kučević i Enis Imamović.
On je na konferenciji za novinare istakao da su “Bošnjaci u Srbiji osuđeni da trpe velikosrpski teror koji ima za cilj da Bošnjaci nestanu sa ovih prostora”.
“To je ono što govorim predstavnicima međunarodne zajednice i zbog čega tražimo da se izgrade efikasni mehanizmi i uspostave institucije u Sandžaku koje će omogućiti da se ne desi ono čemu smo mi bili izloženi devedesetih godina”, rekao je Ugljanin.
Na pitanje novinara na koje mehanizme i insitucije misli, Ugljanin je odgovorio “na sve one predviđene Ustavom, a Ustavom su predviđene autonomne pokrajine”.
“Autonomna pokrajina Sandžak, sa specijalnim statusom, bi bila važan mehanizam koji bi omogućio realizaciju manjinskih i državnih zakona, jer se manjinski zakoni sada mogu ostvariti samo u Vojvodini”, naveo je on.
SDA Sandžaka je nedavno tražila da se status Bošnjaka Sandžaka i Albanaca Preševske doline reši u sklopu pregovora o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine, zbog čega su se obratili i predstavnicima međunarodne zajednice.
Ugljanin je kazao da su dobili odgovor od specijalnog izaslanika EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslava Lajčaka koji ih je obavestio da se u tom dijalogu ne mogu otvarati pitanja koja nisu predmet rasprave o normalizaciji odnosa Srbije i Kosova, ali da “EU očekuje i podržava Srbiju da ispuni sve obaveze na unapređenju položaja manjinskih zajednica”.
“Ostaje da u razgovoru sa predstavnicima Srbije i međunarodne zajednice pokrenemo rešavanje tih pitanja”, dodao je Ugljanin.
Govoreći o političkim dešavanjima u Sandžaku, Ugljanin je ocenio da je sporazum o saradnji SDA Sandžaka i Stranke pravde i pomirenja pokazao da “velikosrpska politika zavadi pa vladaj u Sandžaku nije postigla cilj”.
“Bošnjaci više nisu u sukobu, imamo rezultate, pozitivnu političku atmosferu na terenu, nema svađanja, kleveta. Imamo Bošnjačko nacionalno vijeće koje ima legitimitet i legalitet da zastupa Bošnjake u razgovorima sa predstavnicima Srbije, susednih država i međunarodne zajednice. Imamo blizu 70 odsto jedinstva, podrške Bošnjaka Sandažaka”, poručio je Ugljanin.
On je naglasio da “formiranje stabilnih skupštinskih većina u sandžačkim opštinama ide dobrim tokom”, kao i da nema krize vlasti u Tutinu.
Ugljanin je najavio i da će SDA Sandžaka pokrenuti inicijativu kod svih bošnjačkih poslanika u skupštinama država nastalih raspadom Jugoslavije za usvajanje rezolucije o očuvanju celovitosti Bosne i Hercegovine.
Više vesti iz ovog grada čitajte na posebnom linku.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.