Umesto 200 radovi traju već 1.600 dana a cena je sa dva narasla na 10 miliona evra i još nije gotovo: Članovi Anketnog odbora o kragujevačkoj Tržnici 1Foto: Z. S. M.

 

Od samog početka sve je rađeno naopako, nisu poštovani zakoni, pocedura, planovi… zbog toga ne čudi što se Gradska tržnica u Kragujevcu radi već punih pet godina i još nije završena a cena radova je već petostruko veća od najavljene.

Ove podatke su danas za javnost obelodanili članovi Anketnog odbora za utvrđivanje činjenica vezanih za izgradnju, projektovanje i izvođenje radova na objektu Gradske tržnice u Kragujevcu iz redova opozcionih stranaka. Novinarima su se u parku kod Zelene pijace obratili: Milan Milosavljević (Za Kragujevac – Znamo se!), Ivan Dubljanin (Demokratska stranka) i Veroljub Stevanović (Zajedno za Šumadiju).

Odbornici opozicije su pred Novu godinu napustili rad Anketnog odbora Skupštine grada u Kragujevcu koji je razmatrao rekonstrukciju zgrade Gradske tržnice i izdvojili mišljenje o propustima i odgovornosti. U odboru je četvoro bilo iz vladajuće koalicije Srpske napredne stranke, a trojica iz opozicije.

Milosavljević (ZKZNS!): Kompletan projekat je rađen mimo zakonske procedure

Po njihovim rečima od formiranja u maju 2024, Anketni odbor je održao šest sednica i trebalo je da Skupštini Grada pošalje izveštaj o činjenicama i okolnostima u vezi sa rekonstrukciom zgrade Tržnice čiji se deo spoljnog zida srušio tokom radova 2020. godine. Opozicija je odboru ponudila 25 svojih zaključaka koje su odbili članovi iz vladajuće koalicije SNS.

Umesto 200 radovi traju već 1.600 dana a cena je sa dva narasla na 10 miliona evra i još nije gotovo: Članovi Anketnog odbora o kragujevačkoj Tržnici 2
Članovi Anketnog dobora iz redova vlasti doneli su sraman i nemušt zaključak – Milan Milosavljević Foto: Z. S. M.

Vlast je zatim predstavila svoje zaključke koje je usvojila njena većina, a opozicija odbila.

– Mi smo doneli svoje zaključke, njih 25 ali su predstavnici vladajuće većine u Anketnom odboru doneli svoj saraman zaklučak i zaista javnost mora da bude upoznata sa svim tim činjenicama vezanim za rekonstrukciju Tržnice, kaže Milan Milosavljević.

On ističe da je kompletan projekat rađen mimo zakonske procedure.

– Nisu poštovani planski dokumenti, lokacijski uslovi koji su dobijeni da bi se uopšte radio ovaj projekat su urađeni van zakonskih okvira i nije ispoštovan plan detaljne regulacije koji strogo zabranjuje gradnju objekta na ovom delu gde se mi sada nalazimo. podzemna garaža, naveo je on podsećajući da garažu danas više niko i ne pominje.

Krajem prošle godine su u tišini porušena dva bunkera u parku kod Zelene pijace čija namena nikada do kraja nije baš tačno razjašnjenja a za koje su Kragujevčani nagađali da su deo te podzemne garaže koja sada izgleda više nije u opticaju.

Dubljanin (DS): Ovo nije „kraduckanje” već jedna od najvećih korupcionaških afera u Srbiji

I za Ivana Dubljanina izneti zaključci predstavnik avlasti su takvi da oni ne obaveštavaju građane šta je Anketni odbor zaista radio.

– Oni samo definišu da smo mi nešto hronološki prošli i da Anketni odbor nema pravo i nadležnost da postavi pitanje bilo čije krivično-pravne odgovornosti. Moram da postavim pitanje šta smo mi onda radili šest meseci ako ne možemo da obavestimo građane Kragujevca o tim činjenicama. Konkretno, to što smo se mi pola godine bavili papirologijom i hronologijom dešavanja ništa ne znači Kragujevčanima, ealan je Dubljanin.

Umesto 200 radovi traju već 1.600 dana a cena je sa dva narasla na 10 miliona evra i još nije gotovo: Članovi Anketnog odbora o kragujevačkoj Tržnici 3
Sve činjenice su poznate ali još uvek nema konkretne optužbe – Ivan Dubljanin Foto: Z. S. M.

A, po njemu, naši sugrađani moraju da znaju kakve su sve greške učinjene, kako smo dovedeni u stanje da se zgrada Tržnice obrušila, i kako smo došli do toga da je utrošeno 10 miliona evra. Takođe, posebno pitanje je i koliko je novca izgubljeno jer nije ostvarivana zarada pošto Tržnica ne radi već pet godina.

– To je ozbiljno pitanje nečije odgovornosti. Možda mi kao Anketni odbor ne možemo da utvrdimo odgovornost ali možemo da saopštimo činjenice a na osnovu njih da Tužilaštvo utvrdi odgovrnost, smatra Dubljanin koji, kako kaže „zaista očekuje da posle više krivičnih prijava koje su zbog Tržnice podnete tokom ovih godina Tužilaštvo konačno izađe sa konkretnom optužnicom”.

Sve relevantne činjenice su već poznate iz ove dokumentacije.

– Ja verujem da u ovoj zemlji postoji sistem. Ako postoji pravosuđe i ako ono funkcioniše ovakva zloupotreba ne sme da ostane nekažnjena, jer je jedna od većih ne samo u Kragujvcu već u Srbiji kada je u pitanju korupcija, elementarna nesposobnost i nenamensko trošenje sredstava, istakao je on.

Što se pomenutih brojnih krivičnih prijava tiče, Dubljanin ima informacije da su „određene radnje u toku”, da su obavljena saslušanja određenih lica ali, još uvek nema konkretne optužbe.

– Ova stvar mora da dođe na sud. Ne može da ostane samo jedna u nizu koje su zataškane jer je cena radova ogromna. Ovo nije, kako su nekada političari znali da kažu – „kraduckanje” već abnormalno trošenje sredstava građana Kragujevca. Svi se sećamo da je trebalo da košta dva miliona evra i da se završi za 200 dana. Ko je kriv i odgovoran?, pita on.

Po njegovom mišljenju rad Anketnog odbora je mogao da bude i neka vrsta pročišćenja za vladajuću stranku i da kroz njegov rad pokažu da su svesni odgovornosti, da žele da izađu u susret građanima i skinu ljagu sa sebe a ne da sve razvodnjavaju i tako izbegavaju krivicu.

– Vlast mora da pokaže odgovornost, zaklučuje Ivan Dubljanin.

Stevanović (ZZŠ): Neko mora da odgovara i snosi posledice

Veroljub Stevanović je naglasio da su njih trojica kao članovi Anketnog odbora sagledali kompletnu dokmentaciju slučaja Tržnica koja je za ovih pet godina narasla na više od 10.000 strana.

– Iz toga smo videli da je od početka sve bilo naopako a neko to pokušava da zamagli.
Procedura i zakon nisu poštovani, projekti nisu dobro urađeni, Zavod za zaštitu spomenika kulture je dao saglasnost za nešto za šta nije smeo da je da, navodi on.

Po njegovim rečima u trenutku kada se objekat urušio njegova statika uopšte nije bila ispitana.

– Došlo se do situacije gde je Građevinski fakultet iz Beograda rekao šta sme a šta ne da se uradi. Jer da je nastavljeno po prvobitnom planu i projektu u jednom trenutku bi se čitava Tržnica srušila. To je po zakonu i porceduri tek pripremljeno početkom 2024. godine. Novi projekat je urađen 7. maja pošle godine i trebao je da se završi za 240 dana. Božić je već prošao, kao i taj rok a jasno je da „fali” još nekoliko meseci do završetka radova, istakao je Stevanović.

Umesto 200 radovi traju već 1.600 dana a cena je sa dva narasla na 10 miliona evra i još nije gotovo: Članovi Anketnog odbora o kragujevačkoj Tržnici 4
Za pet godina ništa nije urađeno kako treba a tolike pare Kragujevčana su „bačene” – Veroljub Stevanović Foto: Z. S. M.

I po njemu za ovo neko mora da odgovara i snosi posledice.

– Objekat koji je trebao da se završi za 210 dana već se radi više od 1.600 dana. Radovi koji su trebali da koštaju dva na kraju će izneti više od 10 miliona evra. Plus izgubljena dobit. Tržnica je primer kako se u Srbiji radi. Mi smo u 25 tačaka izneli šta se sve radilo i tražimo da se sa tim upozna kragujevačka i srpska javnost i da neko konačno odgovara: od prethodnog do sadašnjeg gradonačelnika, Zavod za zaštitu spomenika kulture, projektanti, nadzor, izvođač, komisija koja je bila kod prvog izvođača radova…, nabraja on.

Njih trojica su danas predali u Skupštini grada zahtev za vanrednu sednicu po hitnom postupku posvećena gradskoj Tržnici. Po Stevaovićevim rečima ona mora da se održi u roku od 15 dana.

– Za pet godina ništa nije urađeno a tolike su pare građana i grada Kragujevca „otišle” i „bačene”. Za taj novac je moglo da se uradi: 300 kilometara puta širokog četiri metra, 400 stanova, pet obdaništa ili dva stadiona koje je SNS obećala da uradi (naravno, nije). Te detalje javnost mora da zna kao i da krivci odgovaraju, završio je obraćanje javnosti i medijima Verolub Stevanović.

Zaklučak: Anketni odbor nije organ arbitraže

A, u zaključuk na osnovu rada koje su naveli predstavnci vladajuće koalicije navodi se da je rad Anketnog odbora, tokom celog postupka, bio transparentan, uz punu slobodu u radu i ravnopravno učešće svih članova odbora. Uz konstataciju da je veliki Anketni odbor odgovorio na sve zahteve članova Anketnog odbora u pogledu približavanja dokumentacije poštujući kontinuitet u radu.

– Zaključak Anketnog odbora na deklariše krivično pravnu odgovornost bilo kog lica koje je imalo učešća u postupku izvošenja radova na Zgradi tržnice na Zelenoj pijaci u Kragujevcu, već daje prikaz hronologije pojedinačnog postupanja svih učesnika u postupku rekonstrukcije Zgrade tržnice, kod nesporne činjenice da Anketni odbor nije organ arbitraže, niti pravosudni organ koji ima za cilj da pojedinca ili grupu ljudi oglasi krivim, navedeno je u ovom aktu.

Umesto 200 radovi traju već 1.600 dana a cena je sa dva narasla na 10 miliona evra i još nije gotovo: Članovi Anketnog odbora o kragujevačkoj Tržnici 5
Vlast pokušava da sve zamagli i razvodni – opozcioni odbornici članovi anketnog odbora za Tržnicu Foto: Z. S. M.

Takođe, zaključeno je da je Ankteni odbor u potpunosti odgovorio zadatku zbog kojeg je formiran, da je postupao u okvirima svoje nadležnosti, uz ispunjenje svih ciljeva i zadataka u radu.

Da podsetimo, kao što je Danas već nebrojeno puta pisao, rekonstrukcija Tržnice počela je maja 2020. godine za vreme gradonačelnika Radomira Nikolića. Prekinuta je odmah početkom jula, kada je urušen deo zida. Tim povoodm sem revolta Kragujevčana oglasila se i „Evropa nostra”, međunarodna organizacija za zaštitu kulturnog nasleđa.

Umesto 200 radovi traju već 1.600 dana a cena je sa dva narasla na 10 miliona evra i još nije gotovo: Članovi Anketnog odbora o kragujevačkoj Tržnici 6
Prekoračen i probijen i najnoviji rok za završetak radova – Gradska tržnica u Kragujevcu Foto: Z. S. M.

Gradonačelnik Nikola Dašić je krajem 2021. godine obećao istragu povodom devastiranja Gradske tržnice i radova koji nisu odmicali rekavši tada da to nije „političko već kragujevačko pitanje” ali se, uglavnom, na tome ostalo i po pitanju odgovornosti ali i završetka radova.

Sami Kragujevčani koji već godinama rekonstrukciju Tržnice nazivaju Skadar na Bojani,

Više vesti iz ovog grada čitajte na posebnom linku.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari